Układ Otwarty Układ Otwarty
556
BLOG

Jak zbudować siły zbrojne na przyszłość?

Układ Otwarty Układ Otwarty Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
- Nie możemy budować sił zbrojnych na najbliższe 5 lat. Musimy myśleć o tym, jak będą funkcjonować w 2035 i 2040 roku. Zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej nie mają charakteru tymczasowego. Z analiz rosyjskich ekspertów, którzy kształtują politykę Kremla, wynika, że Rosja przygotowuje się do strategicznej rywalizacji na kolejne 20, a nawet 30 lat – mówi Marek Budzisz, autor książki pt. ”Obywatelska armia Rzeczypospolitej. Ani branka ani służba”.

Marek Budzisz uważa, że to będzie rywalizacja na granicy konfliktu. Jego zdaniem będziemy świadkami regionalnych starć o różnym stopniu intensywności, z ryzykiem eskalacji do większej wojny, ale także okresów względnego uspokojenia. Zaznacza on, że w rosyjskiej kulturze strategicznej nie ma wyraźnej granicy między czasem wojny a pokoju. W rzeczywistości państwo nieustannie prowadzi wojnę, jedynie zmieniając narzędzia, jakimi ją toczy, twierdzi.

- Musimy przygotować się na dłuższą perspektywę i uczciwie spojrzeć na sytuację, choćby z punktu widzenia trendów demograficznych w Polsce. Jeśli uda nam się zbudować armię o wielkości, o której mówimy, musimy być świadomi, że obecnie, aby mieć 250 tysięcy żołnierzy, około 2% czynnych zawodowo mężczyzn musiałoby służyć w wojsku. Jednak do 2040 roku, ze względu na zmiany demograficzne, aby utrzymać taki poziom kadrowy, aż 9% czynnych zawodowo mężczyzn musiałoby służyć w siłach zbrojnych i innych służbach mundurowych – zauważa.

- Oznacza to, że nawet jeśli uda nam się zbudować siły zbrojne, utrzymanie takiego poziomu kadrowego będzie niezwykle trudne. Już w 2036 roku zaczniemy to odczuwać bardzo poważnie. Dlatego, moim zdaniem, powinno to wymusić strategiczne myślenie wśród naszej klasy politycznej – podkreśla Budzisz.

Całość rozmowy w Układzie Otwartym:

---

Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (31)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo