50 obserwujących
1074 notki
428k odsłon
  348   2

Maska to symbol twojej podległości i objaw twojej głupoty

image

image

[Tytuł tekstu P.Fagana jest "Maseczki czynią cię głupcem". Nie jest to zupełnie ścisłe, gdyż jeśli tak się złożyło, że ktoś już jest głupcem, to wtedy go nim nie uczynią ;) ]image

MASECZKI CZYNIĄ CIĘ GŁUPCEM

 

"W analizie fałszywych wiar religijnych i reżimów totalitarnych Joost Meerloo, The Rape of the Mind, wymyśla wyrażenie na zlikwidowanie krytycznego oporu za pomocą „ogłupienia” - mentobójstwo.  „W reżimie totalitarnym” - napisał - „wątpiący, dociekliwy i pełen wyobraźni umysł musi zostać stłumiony. Totalitarnemu niewolnikowi wolno tylko zapamiętywać, że ma się ślinić, kiedy dzwoni dzwonek.”

 

 „Maski na twarz sprawiają, że poddajesz się sugestii; zwiększają prawdopodobieństwo, że podążasz za wskazówkami innej osoby i robisz rzeczy, których inaczej byś nie zrobił”

 

Człowiek neolityczny miał podobny problem z hodowlą. Sukces Homo sapiens polegał w dużej mierze na bydle - jego nabiale, mięsie, skórze i oborniku. A jednak przodek krowy, tur, był zupełnie inną bestią. Był szybki, agresywny i niebezpieczny - trudno było dać się wciągnąć w przewidywalne kanały zachowania. Tak więc około 10500 lat temu człowiek zaczął celowo hodować najbardziej potulne tury do udomowienia. 

 

Kluczowym słowem jest tu posłuszny, które pochodzi od łacińskiego docere i oznacza „uczyć” (podobnie jak „doktorat” i „dokument”). Bycie posłusznym oznacza bycie uległym i przestrzeganie poleceń, co oznacza poddanie się systemowi myśli.

Podczas gdy zwierzęta zazwyczaj muszą być tresowane, aby mieć wyższy poziom "rozumowania", aby nauczyć się swoich poleceń, istoty ludzkie, które już są dość inteligentne, muszą zostać ogłupione. Nie sprzeciwiasz się rozkazowi, jeśli nie masz zdolności poznawczych, by go zakwestionować. Jest to szczególnie istotne dla sprawnego funkcjonowania nowoczesnego systemu światowego, który opiera się na milionach indywidualnych dusz, z których każda ma własną, zniuansowaną historię życia i perspektywę, myśli i działa w ten sam sposób.

Literatura empiryczna wykazała, że zgodność i sugestywność są ujemnie powiązane z inteligencją (np. Gudjonsson, 1991). W psychologii konsumenta istnieje nawet technika zwana „dobrze to rozegraj” (technika DTR): najpierw oszukuj ludzi, a będą bardziej skłonni kupić to, co sprzedajesz (Davis i Knowles, 1999). Ostatecznie wspólnym mianownikiem zwiększającej się podatności na sugestię jest wyłączenie funkcji wykonawczych w korze przedczołowej (prefrontal cortex) - wyłączenie superego, sumienia, monologu wewnętrznego. Bez Jiminy`ego Cricketa na ramieniu Pinokio nigdy nie zostałby prawdziwym chłopcem - zawsze pozostałby marionetką. Współczesne społeczeństwo jest przesiąknięte rzeczami, które powodują, że jesteśmy podobnie głupi (dosłownie, niezdolni do rozmowy).

Na przykład efekt telewizji, jak napisał Meerloo, polega na „bezpośrednim pochwyceniu umysłu, nie dając ludziom czasu na spokojną, dialektyczną rozmowę z własnym umysłem”. Drętwiejący umysł, irracjonalny efekt komunikacji wizualnej został doceniony w historii. Nie na darmo religie mówiły o słowie Bożym i zabraniały robienia wizerunków. Nic dziwnego, że badania empiryczne pokazują, iż oglądanie telewizji powoduje głupotę zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej (Hoang i in., 2016; Lillard i Peterson, 2011). Nie mówiąc już o pornografii, która jest obecnie konsumowana przez 98% mężczyzn, ale wiadomo, że hamuje część mózgu zajmującą się sumieniem i świadomością, czyli korą przedczołową (Kuhn i Gallinat, 2014).

Igrzyska i alkohol, oczywiście, osłabiają funkcje poznawcze w krótkim okresie (Hindmarch i Sherwood, 1991). Nawet przy umiarkowanym poziomie spożycia alkohol przyspiesza spadek funkcji poznawczych w starszym wieku (Topiwala i in., 2017). Podobnie niezdrowe jedzenie utrudnia myślenie krótkoterminowe (Barnes i Joyner, 2012) i szkodzi zdolności poznawczej w perspektywie długoterminowej (Reichelt i Rank, 2017).

Fluor stał się czymś w rodzaju dogmatu teoretyków spiskowych; dodawany do publicznej sieci wodociągowej w wielu krajach na całym świecie, rzekomo w celu zmniejszenia próchnicy. Jednak dowody potwierdzające korzyści dentystyczne ze fluoryzowanej wody są słabe, podczas gdy wiele badań wykazało, że może ona uszkodzić estetykę zębów poprzez fluorozę (McDonagh i wsp., 2000). Wiele innych badań wykazało, że fluoryzowana woda obniża inteligencję populacji (np. Borman i Fyfe, 2013; Green i in., 2019; Lu i in., 2000; Rocha-Amador i in., 2007; Wang i in., 2008 ).

Możesz teraz dodać maski na twarz do listy represji, które sprawiają, że jesteś głupi. Gdyby gorączkowo promujący maseczki Piers Morgan nie był wystarczającym dowodem, oto fakty dotyczące tego, dlaczego absolutnie, kategorycznie nie powinieneś nosić maski na twarzy. Maski sprawiają, że stajesz się hiperpodatny na sugestię; zwiększają prawdopodobieństwo, że podążasz za wskazówkami innej osoby i robisz rzeczy, których inaczej byś nie zrobił. Krótko mówiąc, wyłączają twoją funkcję wykonawczą - twoje sumienie.

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale