Pierwszy król dynastii Shang, Tang, panował w latach około 1675 do 1646 p.n.e. Okres jego rządów był uważany za jeden z najlepszych swojej dynastii. Przyjął sposób rządzenia bardziej humanitarny niż królowie dynastii Xia, godząc wewnętrzne konflikty społeczne, zwiększając swój prestiż i siłę władzy. Rozprzestrzenił swoje wpływy na coraz większe tereny wokół rzeki Huang, skupiając wiele królestw akceptujących zależność wasalną. Pierwotnie w rządzeniu krajem pomagało mu dwóch zdolnych politycznie i gospodarczo ministrów: minister lewej strony (zuoxiang左相) − Zhong Hui oraz już znany nam Yi Yin – minister prawej strony (youxiang右相), który po śmierci tego pierwszego stał się premierem służącym pierwszym pięciu królom dynastii Shang, przez blisko 50 lat.
Początkowe lata panowania króla Tang to okres suszy, kiedy większość rzek wyschła powodując głód i śmierć. Władca chcąc ulżyć najbiedniejszym zamówił złote monety, które rozdał pomiędzy nich, aby mogli odzyskać swoje sprzedane dzieci. Gdy nad ziemie chińskie powróciły deszcze nastąpił czas rozwoju i stabilizacji państwa. Oprócz rolnictwa przywiązywano dużą wagę do rybołówstwa, rozwijało się rzemiosło w takich dziedzinach jak: brązownictwo, przerób jadeitu oraz jedwabnictwo.
Po śmierci Tang’a synowie Wai Bing i Zhongt Ren w sumie panowali siedem lat, po czym na 33 lata wstąpił na tron despotyczny, lubiący rozrywki i stroniący od pracy, Tai Jia, którego zesłano na trzy lata wygnania do Tonggong celem utemperowania swojego charakteru. W tych wszystkich okresach krajem rządził niezawodny Yi Yin. Po śmierci Tai Jia, podczas rządów jego syna Wo Ding, wieloletni zasłużony premier, genialny kucharz Yi Yin zmarł w wieku 100 lat. Aby uczcić jego wielki wkład w powstanie i rozwój dynastii Shang, został pochowany, zgodnie z ceremoniałem zarezerwowanym dla monarchy, obok grobowca pierwszego króla tej dynastii, Tang.
Niestety następcy króla Tang nie dorównywali mu ani mądrością, ani zaletami. W późniejszych latach chciwość klasy rządzącej doprowadziła do waśni wewnętrznych i walki o władzę. Kolejnych dziewięć pokoleń wikłało się w spory rodziny królewskiej, osłabiało kraj od wewnątrz, narażając na konflikty zewnętrzne. W tym okresie dynastia Shang przenosiła swoją stolice aż pięć razy.
Dynastia Shang 5
Notki powiązane
Genialny kucharz-gubernator
Bitwa pod Mingtiao
Dynastia Shang a odkrycia archeologiczne
Królestwo Shang
Czy to pierwsza stolica?
Król Wu Ding
Kości wróżebne
Schyłek dynastii Shang
Krwawy Zhou
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura