Blog
Dawne Chiny
wen fang si bao
wen fang si bao Sinolog pasjonat
20 obserwujących 301 notek 243003 odsłony
wen fang si bao, 24 czerwca 2016 r.

Chiny - życie codzienne

Dzieci w codziennych sytuacjach
Dzieci w codziennych sytuacjach

Wrocław to miejsce kontaktu wielu narodowości, a wystawa fotograficzna „Chiny – życie codzienne” autorstwa Pana Tomasza Kocińskiego wspaniale oddaje klimat życia ogromnego kraju, przybliżając mieszkańców Państwa Środka z ich kulturą i obyczajami.. Zdjęcia mają to do siebie, że wykraczają poza jednoznaczność obiektów, omijają bariery językowe i kulturowe, dając widzowi możliwość własnego odbioru i interpretacji.

Zorganizowana przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury przy wsparciu Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego i współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Reja 1/3 we Wrocławiu retrospekcja Autora z pięciu miast – dwóch metropolii, Beijing i Shanghai oraz nieco mniejszych, jak Zao Zhuang i Hang Zhou – umożliwia widzowi podglądnięcie scenek z codziennego życia, jak: pracy rzemieślników, buszowania na pchlim targu Panjiayuan, wyboru posiłków w przydrożnych jadłodajniach, spędzania czasu z dziećmi i swoimi pupilami – ptaszkami, pieskami i świerszczami, aktywności fizycznej i umysłowej. Spojrzenie na zwykłego człowieka podczas jego codziennej krzątaniny ułatwia zrozumienie i odbiór ludzi takich jacy są w zwykłych kontaktach wraz z ich życzliwością dla otoczenia.

Właściwie każdy człowiek jest mikrokulturą, reprezentantem jakiejś rozróżnialnej grupy z własnymi upodobaniami i pasjami. Choć kultywuje odmienną kuchnię i wyznaje inną religię, posiada wspólne pragnienia: być szczęśliwym, mieć pracę, żyć w pokoju oraz otoczyć się kochającą rodziną i życzliwymi przyjaciółmi. Patrząc pod tym kątem na ludzi żyjących w odległym kraju, może się okazać, że różnice wcale nie mają znaczenia, bo tak naprawdę wszyscy mamy podobne potrzeby.

Obejrzane na wystawie obrazy oddają przeżycia, jakie towarzyszyły w chwili wyzwalania migawki. To jedno niepowtarzalne ujęcie… bo za moment byłoby inne… inny grymas, inna poza, inne okoliczności… gdyż rzeczywistość się zmienia z każdą mijającą chwilą.

PS

Dziękuję Prezesowi Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury Panu Tomaszowi Kocińskiemu za udzielenie wywiadu wzbogacającego niniejszą notkę.

.......................

image

POLECAM: Tematyczny SPIS TREŚCI wszystkich notek blogu.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
a Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Edward Zawadzki W ostatnim filmiku można posłuchać Franco Corelli w "Nessun Dorma" (7:15...
  • @ArturZ Odkrywanie różnorodnych interpretacji bardzo mnie zadziwiało, przy tak wysokim...
  • @ArturZ Prawdopodobnie guzheng jest najbardziej zbliżonym brzmieniowo do instrumentu...

Tematy w dziale