23 obserwujących
320 notek
309k odsłon
  496   0

Fontanny Azji Wschodniej

Okres wakacyjny kojarzy się z podróżami i… chęcią spędzenia czasu nad wodą. Wirtualne wycieczki poprzednich wakacji przybliżyły chińskie mosty, i można je znaleźć pod zakładką tego blogu Podróże.


Tym razem zapraszam na wakacyjną wędrówkę prezentującą fontanny Dalekiego Wschodu.


Fontanna (od łacińskiego słowa fons oznacza źródło) jest małą budowlą architektoniczną, która przelewa wodę do zbiornika lub wyrzuca ją w powietrze. Pierwotnie fontanny spełniały zadanie funkcjonalne; połączone ze źródłami lub akweduktami wykorzystywano do dostarczenia wody pitnej lub mycia/kąpieli mieszkańców.

Aż do końca XIX wieku większość fontann działała wykorzystując zjawisko grawitacji, co wiązało się z potrzebą posadowienia źródła wody wyżej fontanny, aby woda spływała lub unosiła się w powietrze. Im większa różnica między umieszczeniem źródła wody a fontanną, tym wyżej wznosił się strumień wody fontanny.

Z czasem oprócz codziennego wykorzystania, fontanny stawały się obiektami dekoracyjnymi. Pompy mechaniczne zastąpiły grawitację i pozwoliły na wypychanie wody bardzo wysoko z jednoczesnym wykorzystaniem medium w obiegu zamkniętym. Do dziś fontanny ozdabiają parki i place miejskie, w lecie dają ochłodę i rozrywkę. Fontann muzycznych przybywa z dnia na dzień i tylko można się nimi zachwycać.


Muzyczna fontanna tworzy widowisko teatralne łączące muzykę, światło i wodę, czym steruje komputer. Ten sposób wykorzystania wody został opisany po raz pierwszy w I wieku naszej ery przez greckiego naukowca i inżyniera Hero z Aleksandrii w książce Pneumatyka. Dostarcza ona opisy i rysunki na temat Ptaka wykonanego, by gwizdać przez płynącą wodę oraz Ptaków stworzonych, aby śpiewać i milczeć naprzemiennie przez płynącą wodę. Zgodnie z opisem woda pchała powietrze przez instrumenty muzyczne celem wydawania dźwięku. Nie ustalono czy Hero był konstruktorem i twórcą tych projektów. Książka Teoria i praktyka ogrodnictwa Dezallier d’Argenville z 1709 roku, przybliża zasady dobrego projektowania terenów zielonych, a także pokazuje dysze fontannowe, dzięki którym tworzą się różne kształty wody, co urozmaica stały wypływ wody.


W Chinach uwielbiano zbiorniki wodne, dlatego w każdym domostwie, o ile istniała jakakolwiek możliwość, był staw okolony roślinnością, a w nim pływały złote karpie. Ponadto starano się umieścić mostek oraz altankę jako miejsce spotkań i kontemplacji. Nie miało znaczenia, czy był to mniejszy lub większy siheyuan, czy rezydencja możnowładcy – tam wypoczywano, rozmyślano, a woda miała cieszyć mieszkańców i gości. Wówczas jednak jedynie wykorzystywano metodę grawitacyjną do przepływu wody. Fontanny chyba nie występowały, jeśli tak, to sporadycznie.


Pokazują to zdjęcia z - doszczętnie zniszczonego przez wojska angielskie i francuskie w czasie II wojny opiumowej - cesarskiego kompleksu parkowo-pałacowego Yuanmingyuan co oznacza Ogród Doskonałości i Blasku. Na prawym zdjęciu postać została osadzona na porowatych jadeitowych skałach wydobywanych z jeziora Tai, posiadających taką właściwość, iż woda przesączająca się połączonymi kanalikami w jej wnętrzu, wypływa z niejednolitym natężeniem z różnych miejsc.

image

Fontanny, które dziś zachwycają na Dalekim Wschodzie powstały w ostatnich latach, i robią niesamowite wrażenie. To miejsca spotkań, wypoczynku i podziwiania możliwości techniki.
Najwyższą jest Fontanna Świata w Seulu, zbudowana celem upamiętnienia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej z 2002 roku. Ma wysokość 202 m, i jest drugą na świecie pod względem wysokości po Fontannie Króla Fahda w Jeddah, Arabia Saudyjska.

image

Największą azjatycką muzyczną fontanną jest w Kangwon na rzece Han (Hangang) w Korei Południowej. Wyposażono ją w największy, w pełni zautomatyzowany ekran (24 m x 24 m). Efekty świetlne, projekcje laserowe i zsynchronizowane choreografie zapewniają wyjątkowe i niezapomniane wrażenia. System multimedialny składa się z 180 fontann wodnych, ekranu wodnego, wideo, światła, 12 wielobarwnych jednostek ognia i lasera. Powstanie olbrzymich fontann na rzece lub jeziorze zapewnia dostęp do wielkich ilości wody, odpowiednią powierzchnię zasięgu, a w dodatku chroni obserwatorów przed spadającą wodą.

Hipnotyzującą kurtynę wodną spotkamy na stacji metra w Osace, w Japonii. Ta atrakcja znajduje się w budynku South Gate w nowym kompleksie Osaka Station City. Składa się z dużej prostokątnej kurtyny wodnej, która wyświetla cyfrowy odczyt czasu, ruchome wzory kwiatowe i przemieszczające się z góry na dół kształty geometryczne w kurtynie wodnej. Kropelki wodne są podświetlane odgórnie.

Nie trzeba jechać do Japonii, aby obejrzeć podobną atrakcję we Wrocławiu. Równie wspaniałą drukarkę wodną możemy podziwiać przed wejściem do Centrum nauki i wiedzy o wodzie - Hydropolis. To najdłuższa tego typu instalacja w Europie, mierzy 46,5 m długości. Na wodnej ścianie kreowane są różnorodne wzory i napisy. Ponadto, drukarka na wysokości wejść do wystawy działa niczym kurtyna, rozchylając się przed zwiedzającymi. Tak zaprojektowana instalacja stanowi integralną część frontowej fasady budynku. Hydropolis to niezapomniane miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać specyfikę medium bez którego życie ludzkie nie mogłoby istnieć.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości