82 obserwujących
329 notek
781k odsłon
3871 odsłon

Kryzys na linii Polska – Izrael a Rosja.

Wykop Skomentuj38

            Studiując program wizyty izraelskiego premiera w Moskwie, wizyty krótkiej, bo kilkugodzinnej, nie sposób oprzeć się przekonaniu, że wcale nie o Niemców czy Włochów w przywoływanym zdaniu może chodzić. Otóż rosyjski Prezydent i izraelski premier wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się w Centrum Tolerancji a poświęcone były położeniu kamienia węgielnego mającego upamiętnić Sobibór. Kamień został przywieziony z miejsca rozstrzelania Żydów w guberni Smoleńskiej. Przy okazji Putin wygłosił przemówienie, w którym tradycyjnie piętnował „próby rewizji prawdy historycznej”, ale potem zmienił nieco ton, i zamiast do walki z faszyzmem zaczął wzywać społeczność międzynarodową do walki z rozprzestrzeniającą się zarazą nacjonalizmu.

O kwestii Sobiboru pisałem już kilka miesięcy temu, ale sprawa powróciła i po krótce trzeba ją przypomnieć. W międzynarodowym komitecie mającym odbudować były niemiecki obóz zagłady nie ma Rosji. Moskwa chce doń zostać włączona, a o blokowanie swego akcesu oskarża Polskę. Rosyjska Duma wystąpiła w tej sprawie nawet z stosownym oświadczeniem, a Moskwa wywierała naciski, aby przyłączył się do niego również izraelski Kneset. Nie trzeba mówić, że miało ono wyraźnie antypolski charakter. I taka też była narracja rosyjskich mediów przypominających, że organizator powstania w Sobiborze był sowieckim oficerem a niemała część więźniów, jaka się wówczas wydostała na wolność została zabita lub schwytana i oddana Niemcom, przez polskich chłopów. Nie trzeba też przypominać, że w Sobiborze strażnikami byli Ukraińcy. Polski rząd w tej sprawie nie zrobił niemal nic, a przynajmniej bardzo niewiele. Ale teraz temat jak widzimy wraca.

Otóż w Moskwie odnotowano niedawną wypowiedź premiera Morawieckiego o tym, że Rosja jest dla nas największym zagrożeniem oraz oczywiście spotkanie Dudy z Trumpem i warszawską wizytę Tillersona. Zaraz z ripostą wystąpił Franc Klincewicz, wiceprzewodniczący komisji obrony Dumy. Taki kolokwialnie mówiąc cyngiel, który jest używany jak „trzeba dołożyć”, ale zarazem człowiek wywodzący się z rosyjskich służb specjalnych i mający tam nadal przyjaciół. Otóż powiedział on, że Polsce nie zagraża Rosja, ale odradzający się polski nacjonalizm, z którym winno się walczyć. Zastanawiająca zbieżność.

Mamy, zatem połączenie wielkiej polityki – Iran, sytuację w Syrii, a może i inne interesujące obydwa kraje projekty w zakresie np. zagospodarowania złóż roponośnych w Syrii. Czy może wykorzystania istniejącej, a nieeksploatowanej od czasów irańskiej rewolucji infrastruktury – takiej jak zbudowany jeszcze za szacha ropociąg Ejlat – Aszkelon, który uruchomiony znacznie może obniżyć koszty transportu ropy do odbiorców azjatyckich. I czy w takiej sytuacji, jak to się mówi w języku dyplomatycznym „dla ocieplenia klimatu rozmów” nie można zamieścić w sieciach społecznościowych kilku antypolskich tweet-ów, albo wystąpić z wojowniczym oświadczeniem, zwłaszcza, że wystąpienie przeciw Polsce zawsze się Moskwie podoba.

Na uroczystościach, w których uczestniczyli Putin i Netanjachu wystąpił też polski ambasador w Moskwie prof. Marciniak, który mówił, że w czasie wojny Polacy starali się, mimo zagrożenia karą śmierci, pomagać Żydom jak mogli. Moskiewski Komsomolec określił wystąpienie polskiego ambasadora mianem „nietaktownego”. Pocieszające w tym wszystkim jest wszakże to, że zaraz po Marciniaku zabrał głos ambasador Stanów Zjednoczonych Huntsman, którego wystąpienie odebrano, jako tonujące nastroje i przez to propolskie. Czyżby sojusz zaczął działać?

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka