46 obserwujących
498 notek
338k odsłon
511 odsłon

Energetyka w Kalifornii w dniu 2 maja 2020 roku

Wykop Skomentuj5

Podglądnij pracę energetyków w Kalifornii 

Wybrałam do podglądu pierwszą majową sobotę. Doba ta skończyła się 3 maja o 9:00 czasu polskiego. Pracę energetyków najszybciej i najłatwiej można prześledzić na obrazkach, które wykonałam ze zrzutów ekranu. Szczyt wieczornego zapotrzebowania w sobotę sięgnął okolicy 26 GW, w niedzielę wynosić będzie o 1 GW mniej, co możecie sprawdzić jutro rano  w oryginale.  Tak określane są zadania dla energetyki na całym świecie. U nas też, co można obserwować na bieżąco w bazie danych PSE

Drugi wykres objaśnię pod obrazkiem, bo zrobiłam go w oryginalnej formie z tłumaczeniem Google. 

image

Na tym wykresie poprzedni wykres zapotrzebowania na energię jest podzielony na energię zieloną oddzieloną od energii dostarczanej z innych źródeł, w tym także ze źródeł odnawialnych posłusznych operatorom sieci. Zapotrzebowanie, które wykazuje szczyty łagodne, lezy tu na szarym podłoźu. Podłoże to przypomina typowy rów tektoniczny ograniczony rannym uskokiem o zrzucie kilku GW, podczas gdy zrzut wieczorny urasta do kilkunastu GW i nazywany jest rampą, której wzrost w ciągu trzech godzin opisuje się na wykresie.  

Wszyscy już wiedzą, że duże ilości energii zielonej można pozyskać tylko ze słońca i wiatru. Przykład kalifornijskiego dostawcy energii do 32 milionom konsumentów, jest godny uwagi i obserwacji. Poziom zainwestowania w energetykę słoneczną bliski pełnemu pokryciu zapotrzebowania na energię z tego źródła w ciągu dnia, jest atrakcją wyjątkową. W Kalifornii energetycy pracują nad projektem całkowitego wyeliminowania energii z kopalnych, w tym także gazu oraz z importu energii z nich pochodzącej. . 

Zaspokojenie potrzeb energią z różnych źródeł

Trzeci wykres przedstawia ilościowe zróżnicowanie dobowe dostaw energii ze źródeł odnawialnych oraz elektrowni gazowych, wodnych, nuklearnych i z importu. W pobliżu wartości zerowych czołga się energia z węgla oraz baterii, które pobierają i oddają prąd do sieci. W sobotę w ciągu dnia wyeksportowano także sporo energii - czerwona linia poniżej zera. Patrząc na tę linię można bez kalkulatora ocenić pojemność magazynów energii przechowujących darmową energię słoneczną zdobytą w ciągu dnia i zużywaną w nocy. Tektonika omówiona wyżej jest widoczna w sposób bliźniaczy w spadkach importu energii w ciągu dnia. Udział energii z gazu możemy wprowadzać w drugim etapie inwestowania. 

Zainteresowani mogą oszacować na podstawie tych obrazków potrzeby inwestycyjne w fotowoltaikę oraz w magazyny energii w GW i GWh. 

Czwarty wykres przedstawia historię pozyskiwania energii zwanej odnawialną. Omawiałam te sprawy w notce poprzedniej  https://www.salon24.pl/u/wnukowi/1040292,wycieczki-do-kalifornii-ciag-dalszy 

image

Niejako na marginesie głównej ścieżki zainteresowań portalu bieżącym opisem energetyki kalifornijskiej, od pewnego czasu publikowane są dane o magazynowaniu energii w akumulatorach. W ciągu nocy elektrownie solarne pobierają z sieci do 40 MW energii. Obserwowany przepływ energii w bateriach o mocy około 100 MW wskazuje raczej na użycie ich w przypadku małego odchylania potrzeb konsumentów od dostaw przygotowanych w menu głównym. Trend dostaw energii z importu wskazuje na potrzebę posiadania magazynów rzędu 100 GWh, a może i wyższe, bo wczorajsza sobota była wietrzna. 

Przykład podaży energii z doby bezwietrznej zawarty jest w pierwszej notce o Kalifornii:  https://www.salon24.pl/u/wnukowi/1014279,wycieczka-do-kalifornii 


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka