48 obserwujących
531 notek
366k odsłon
  560   2

Zmienna długość doby astronomicznej w ciągu roku

Święty Mikołaj dał mi dzisiaj w prezencie dobrą radę: Napisz coś na temat długości doby astronomicznej na Ziemi. Skorzystałam z tej rady, bo w moich notkach wcześniejszych pisanych na ten temat, brakuje tej właśnie informacji. Ale jak podać w sposób prosty coś tak zawiłego jakim jest stacjonarny ogląd czegoś co jest tek niemiłosiernie zakręcone? Nie jest łatwo, ale spróbowałam to dzisiaj zrobić w uproszczeniu. Z dostępnych w internecie danych dobowych wybrałam dane o górowaniu słońca w Warszawie w pierwszym dniu każdego miesiąca roku 2021 zaokrąglone do jednej minuty zgodnie z zasadami obowiązującymi w statystykach. Graficznie dane te przedstawiają się następująco:

image

W zbiorze dwunastu danych górowanie słońca w ciągu roku, wyrażone w cywilnym czasie letnim, zmienia się od 12:20 do 12:50, czyli o pół godziny mierzonej zegarkami przypisującymi trwanie doby przez 24 godziny.  

Więcej szczegółów zainteresowani mogą znaleźć w źródle danych oraz w moich notkach z roku ubiegłego: 

http://slonce.alternatywne.info/kalendarz/ 

https://www.salon24.pl/u/wnukowi/1096573,slonce-rodzi-sie-13-grudnia 

https://www.salon24.pl/u/wnukowi/1099044,przesilenie-zimowe-i-letnie-21-grudnia-2020 


Dla mniej zainteresowanych przedstawiam na zachętę grafikę ze wschodem i zachodem słońca, długością dnia oraz górowaniem słońca nad Warszawą w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 21 stycznia 2021 roku.  

image


Do kompletu dodaję skopiowaną mapę z danymi dla Warszawy, aby było tak jak było dawniej: https://24timezones.com/zegar_czas.php 

image


Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości