wzmianka wzmianka
157
BLOG

Kolizje w dostawach prądu w niedzielę

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Niedziela 7 maja 2023 r. dane z sieci EE  w Kalifornii -http://www.caiso.com/TodaysOutlook/Pages/default.aspx


Zapotrzebowanie na energię w dni świąteczne jest znane od zawsze. W październiku ubiegłego roku w notcehttps://www.salon24.pl/u/wnukowi/1270655,nie-tylko-u-nas-ceny-energii-przebijaja-sufit - zasygnalizowałam ten problem ogólnie. Dzisiaj przedstawiam konkretny przykład dostaw energii z różnych źródeł w niedzielę, 7 maja 2023 roku. Korzystając z obrazów dostępnych na Portalu CaISO, wykonanych w opcjonalnie (dostawy skumulowane) przedstawiam na obrazach oraz w tabeli z mocą maksymalną oraz produkcją w ciągu doby (+tabela) Informują one o dostawach uprzywilejowanych obecnie na całym świecie źródeł OZE:

image

 Na pierwszym wykresie widzimy wszystkie OZE (zielone podsadzone solidnym postumentem energii jądrowej o mocy ponad 2,2  Ta ciemna energia może być podwieszona pod linię zapotrzebowania widoczną na drugim wykresie przedstawiającym szczegółowe informacje o dostawach energii ze wszystkich OZE,  To  jest najważniejsza kolizja jaka może się przydarzyć w transformacji energetycznej. Energetyka jądrowa cechuje się stabilnością i dlatego w opracowaniach graficznych powinna być zawsze na dole wykresów skumulowanych. Atomem nie można machać jak szabelką, ;) Wiedzą o tym kalifornijscy energetycy, którzy po wprowadzeniu opcji kumulowania dostaw użyli informacji o dostawach tej energii jako zasłonki do zakrycia ujemnych informacji o ładowaniu baterii oraz eksporcie występującym na koncie Import.

Ostatni segment - tabela danych jest chyba dla wszystkich jasny. Można z tych danych obliczyć ufxisł pojedynczych źródeł  w dostawach dobowych (popyt) oraz w zbiorze wszystkich OW niedzielę, wystąpiła także rodzinna kolizja - wojna między wiatrem i słońcem. Słońce przegrało tę potyczkę, bo wiatr wymościł dla słońca zbyt płytkie  gniazdo i dał ogółem sporo energii prrzy mocy zainstalowanej ponad 7 GW, wobec ponad 17 GW mocy  zainstalowanych w PV. 

Przedstawiam jeszcze jeden sposób dochodzenia do prawdy o księgowości materiałowej w pliku nazywanym Popyt. Są to dostawy energii z poszczególnych grup źródeł pracujących w danym dniu.  Pierwotnie robiono na jednym zbiorczym obrazie wszystkie dostawy energii w kolejności odwrotnej od podanych w objaśnieniach- zaczynało się od węgla (śladowe zużycie) i kończyło na OZE (całkowite dostawy). 


image

Pierwszy powstał z sumy dwóch źródeł opisywanych danymi dodatnimi (dostawca) i ujemnymi (odbiorca) energii.  Czy to co widzimy jest prawdziwe? Proszę się nad tym zastanowić i zinterpretować gdzie i dlaczego występują różnice.  Najlepiej zrobi się to  wykorzystując ilustrację w źródle, gdzie można klikać dowoli.


_____________
PS: Jak zwykle, proszę o wyrozumiałość za błędy. 

___________

Uzupełnienie napisane 8 maja 2023 r, przy stanie licznika wejść 86 i 0 komentarzy. 

Skąd się bierze miejsce dl dostaw energii jądrowej>

Wyjaśnia to trójpak danych o eksporcie energii oraz jej magazynowaniu w bateriach  (ponad 4,5 GW mocy)

image

wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka