Blog
Dla Jędrka i Marynki
wzmianka
wzmianka geolog naftowy na emeryturze
21 obserwujących 226 notek 83518 odsłon
wzmianka, 16 lutego 2017 r.

Nad czym warto się zastanawiać

436 6 0 A A A

... i o czym dyskutować

w naszym grajdołku z szyldem "Gospodarka" > "Energetyka" > "Energia", znajdujących się pod pokładem głównym Salonu. Wszystkie te tematy nie należą do najpopularniejszych. Ożywienie wprowadzają ostatnio notki dotyczące energetyki jądrowej. Przypomniałam w dyskusji na ten temat swoje patrzenie na potrzebę wszechstronnej analizy danych rzeczywistych przed podjęciem decyzji strategicznych, a do takich należy decyzja o zastąpieniu elektrowni węglowych elektrowniami jądrowymi. Algorytm inwestowania w taką zamianę musi zawierać także drogi ewakuacyjne, czyli rezygnację z dalszych analiz celowości realizacji tego pomysłu.

Jako osoba skażona statystyką od dziecka, zajmująca się w życiu dorosłym opracowywaniem, wdrażaniem oraz wypełnianiem wielu dokumentów, kartotek itp. umożliwiających panowanie przez zespoły DUPA (Dobrych Urzędników Państwowej Administracji) nad merytoryczną stroną kosztownych prac geologicznych w Zjednoczeniu Przemysłu Naftowego, proponuję przeprowadzenie solidnej dyskusji na tematy:  

  1. Wielkości własnych zasobów kopalin energetycznych,
  2. Oceny wypowiedzi geologów, górników, energetyków na tematy zawodowe
  3. Koncentracji produkcji węgla kamiennego i brunatnego,
  4. Koncentracji produkcji energii elektrycznej w elektrowniach zawodowych,
  5. Oceny kosztów bezpieczeństwa energetycznego.

Pierwszy punkt jako tako już omówiłam. Czeka mnie / nas? analiza wywodów dr Michała Wilczyńskiego nt. "Polskiej mitologii węglowej". Pracę zespołową możemy rozpocząć od analizy tego, co było powiedziane trzy lata temu na tematy jak w tytule wideo.Zapraszam do pisania notek

na tematy poruszone w wypowiedzi. Jest tam wiele wątków, które można potwierdzić lub obalić danymi rzeczywistymi z podaniem źródła.

Pan doktor zastąpił swoją mitologię węglową mitologią łupkową. Myli zasoby prognostyczne z kategoriami przemysłowymi oraz geologicznymi, o których lubi mówić w odniesieniu do zasobów węgla. Pan doktor nie raczył zauważyć, że zasoby, które podał PIG - PIB w marcu 2012 są jako żywo nieekonomiczne od poczęcia! W raporcie są dane liczbowe - czarno na białym, aby od poszukiwań gazu w polskich łupkach trzymać się z daleka, bo to fikcja, a nie możliwość łatwego zarobku. Ja to zobaczyłam w pierwszym czytaniu tego dokumentu, a pan doktor twierdzi, że te zasoby są i tak duże w porównaniu do tego co jest w rzeczywistości, i  pozwolą na wydobywanie w Polsce 30 mld m3 gazu rocznie.

I jeszcze te niskie kominy w domach opalanych węglem, które tak trują lokatorów tychże. Powtarzam: Ekologiczne są tylko kominy płacowe przy opracowywaniu niespójnych "prac naukowych" oraz zajęciu właściwego miejsca przy "węglu", "łupkach", "elektrowniach jądrowych" i w "grupach kapitałowych".

Do dyskusji zaprasza:

wzmianka, czyli Jednoosobowy Instytut Badawczy ;-)


Opublikowano: 16.02.2017 12:00.
Autor: wzmianka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie, do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej. *** Nie mam już czasu na istotne zmiany w swoim życiu i poglądach, bo właśnie dzisiaj 31 października 2016 roku skończyłam 79 lat i ogłaszam *** WEJŚCIE W OSIEMDZIESIĄTY – JUBILEUSZOWY ROK ŻYCIA *** Będę robiła co w mojej mocy, by za rok osobiście poinformować, że ów rok się właśnie skończył. Moja babcia Maria, gdy była w moim wieku mówiła, że smutne jest to, że stary człowiek umrzeć musi, a młody tylko może. J.S. 31.10.2016

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Cieszę się, że moja unikalna notka nie uniknęła przeoczenia ;-) Dziękuję, Panie Jerzy za...
  • Nie jestem tego pewna. Przy ostatnim wstrzymaniu odbioru przez Polskę dowiedziałam się, że...
  • BP podaje takie dane dla Ukrainy od 11 r. Aby dać gaz do NS-1 musieli odłączyć Ukrainę, co...

Tematy w dziale Gospodarka