43 obserwujących
448 notek
296k odsłon
332 odsłony

Grafika z Projektu Polityki Energetycznej Polski

Wykop Skomentuj18

Notka zawiera graficzne dopowiedzenie do notki dotyczącej PEP2040 opublikowanej w maju br.

Młody człowiek nie musi zapoznawać się z projektami sięgającymi daleko w przyszłość. Młody ma szansę poznania rzeczywistości za 20 czy więcej lat. Ja nie mam takiej perspektywy, co skłoniło mnie do poznania planów z zakresu rozwoju elektroenergetyki, której uczyłam się od około dwóch lat. W XXI wieku mamy do czynienia z niespotykanym wzrostem zużycia kopalin energetycznych - ropy, gazu i węgla - uzupełnianych dzielnie coraz grubszym portfelem energii z OZE. Teraźniejszość EE opisywałam na bieżąco. Z planami wykonanymi w różnych ośrodkach zapoznaję się od pewnego czasu w następującej kolejności: 

  1. PSE: Prognoza pokrycia zapotrzebowania szczytowego na moc w latach 2016 – 2035
  2. PSEW: Ścieżki dekarbonizacji, aktualizacja styczeń 2018
  3. ME: – WYCIĄG Z PROJEKTU – POLITYKA ENERGETYCZNA POLSKI DO 2040 ROKU  (PEP2040)

PDF. wymienionych opracowań są dostępne w internecie. Wykresy wykonane ze zrzutów ekranu mają wlepki informujące o źródle ich pochodzenia. 

image

image

Widoczne na grafice zmiany w polskiej elektroenergetyce można krótko streścić w kilku puntach:

  • Istniejące elektrociepłownie będą częściowo zastępowane nowymi spełniającymi ostre kryteria BAT 
  • Elektrownie wiatrowe usytuowane na lądzie będą zastępowane przez wydajniejsze turbiny wiatrowe zlokalizowane na Bałtyku. Można wydzielić dwa okresy wzrostu mocy i energii w latach 2025-30 oraz od roku 2036 
  • Największy przyrost mocy ma nastąpić w energetyce słonecznej, której rzeczywista wydajność wynosi kilkanaście procent (co widać na na wykresach)
  • Istniejące bloki w elektrowniach węglowych będą stopniowo zastępowane blokami nowoczesnymi (BAT). Lekki spadek zużycia węgla kamiennego będzie następował w okresie wprowadzania energii jądrowej
  • Węgiel brunatny będzie miał największy udział w produkcji prądu jeszcze przez następną dekadę, w trzeciej dekadzie ma nastąpić istotny sadek związany z pozyskaniem energii jądrowej, wiatrowej i słonecznej. 
  • PEP2040 uwzględnia także w zestawieniu bloki gazowo-parowe budowane obecne oraz planowane w przyszłości
  • Energetyka wodna, energia pozyskiwana z biopaliw i biomasy czy z nowych układów prostych mają także swój udział w planach do roku 2040. 

Podział źródeł pochodzenia energii na konwencjonalne ze spalaniem oraz źródła nowej generacji - byłby dla mnie bardziej czytelny. 

image

Inaczej przedstawia się przyszłość polskiej elektroenergetyki w opracowaniu wykonanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W tym opracowaniu w roku 2040 przewiduje się ilościowe zrównanie produkcji energii z węgli oraz gazu z produkcją elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na lądzie i na wodzie (po około 50% mocy). Fotowoltaika o mocy 13 GW (2040) ma dać cienki plasterek energii, cieńszy od sumy energii z pozostałych OZE. Energetyka jądrowa ma swoją rubrykę w opracowaniu z zerowym udziałem w każdym rozpatrywanym co 5 lat roku. 

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka