227 obserwujących
901 notek
1762k odsłony
351 odsłon

Furgo nad waszym domem

Wykop Skomentuj8

image


No dobrze, opozycja totalna przekracza te kolejne granice moralności, przyzwoitości i tak dalej, i co? Wynika coś z tego?


Niestety psińco, ogólnie rzecz biorąc. Moralności to dzisiaj dwa kilo na pół euro wchodzi, a przyzwoitość jest do nabycia w każdej agencji figlarnie zwanej towarzyską.


Żeby chociaż ktoś oburzony kogoś drugiego na tym tle perfumowaną białą rękawiczką w operze spoliczkował, ale nie, nawet taki łagodny wyraz dezaprobaty towarzyskiej już się dziś nie zdarza. Można w RP XXI wieku być, w poczuciu całkowitego bezpieczeństwa i pełnej bezkarności, dowolnego kalibru łajdakiem, można przywoływać hitlerowską propagandę, można kopiować pomysły rodem z Der Stürmer.


Plakatów z napisem "PiS, wszy, tyfus plamisty" na razie jeszcze nie ma, ale po ostatnim numerze z szarańczą, którą należy otrząsnąć ze zdrowego drzewa, można przypuszczać, że jakieś młode wilki już gdzieś nad tym pracują.


I co? Nic, zupełnie nic? Nikt się nie podnosi i nie wychodzi z trzaskiem ze studia, nikt nie powie zwięźle "panie pośle, pan jesteś wyjątkowe bydlę", nie ma mowy o żadnym bojkocie towarzyskim, żadne gremia się nie zbierają by wykluczyć posła Furgo ze swego składu?


Wszyscy za dobrą monetę przyjmują tłumaczenie, że 61-letni poseł, człowiek wykształcony, politolog, manager i impresario imprez kulturalnych, organizator wystaw malarstwa, koncertów i spektakli teatralnych, założyciel firmy Art Production Grzegorz Furgo (http://artproduction37.blogspot.com/) nie domyślał się nawet, skąd też może pochodzić taka śliczna, słodka grafika z napisem „Złe duchy ponad Twym domem! Pracuj z Niemcami, a zostaniesz uratowany”?


Pięć minut z Google wystarczy by ustalić, że twórcą plakatu, który się tak podobał panu posłowi Furgo, jest nazistowski, a przed 1933 rokiem socjalistyczny, wrocławski grafik Willibald Krain (1866 - 1945)

http://arthistery.blogspot.com/2011/06/ranking-zapomnianych-artystow-2.html?m=1Pocieszanie się, że jakby to bylo za okupacji niemieckiej, to pan poseł by się naraził na wyrok podziemnego sądu, to jest niestety tylko westchnienie "ach, gdzież są te niegdysiejsze śniegi". Okupacja się skończyła ponad 70 lat temu, a z nią narodowy instynkt przetrwania.


Nie ma już podziemnych sądów, które mogłyby funkcjonować jako proteza sumienia tych, którzy osobiście nic nie zrobią, a może nawet się po cichu uśmiechną, jaki ten poseł sprytny –  pisiorom dowalił, a zrobić mu nic za to nie można.  Obecnie w cenie są ludzie sprytni, zaradni i konkretni, tacy co to oplutą twarz rękawem obetrą, a z plującym się napiją. Honor ogląda się w muzealnej gablocie zaraz obok husarskich proporców.


Smutna rzeczywistość bieżąca jest zaś taka, że trudno dziś znaleźć wystarczającą liczbę ludzi wystarczająco pryncypialnych, by nimi obsadzić istotne stanowiska w państwie.  Druga generacja właścicieli PRL – ubecji, wojskówki, aparatu PZPR (niepotrzebne skreślić), uwłaszczona na nagrabionym i otoczona szacunkiem jako ludzie sprytni, zamożni i zaradni, wychowuje bez żadnych przeszkód trzecią.


Czterej polscy Jeźdźcy Apokalipsy AD 2018 to Bezczelność, Bezkaność, Bezmyślność i Bezradność.


Wańkowicz nazywał to kundlizmem.


PS.

Wszystko jeszcze przed panem posłem Furgo. Willibald Krain był twórcą płodnym, i jest więcej jego hitlerowskich plakatów z polskimi podpisami, które pan poseł może przerobić Photoshopem na antypisowskie, tłumacząc, że nie ma pojęcia skąd się wzięły.


image

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale