6 obserwujących
40 notek
14k odsłon
  704   5

Raport CAKE czyli czego oczekiwać po zaostrzeniu walki o europejski klimat

Jan Matejko - Święta Jadwiga karmiąca ubogich
Jan Matejko - Święta Jadwiga karmiąca ubogich

Obiecałem dwa dni temu opublikować info o znalezisku. Dokument pod tytułem "Polska net-zero 2050: Mapa drogowa osiągnięcia wspólnotowych celów polityki klimatycznej dla Polski do 2050 r." opisuje skutki zaostrzania polityki klimatycznej UE dla Polski w skali czasowej do 2050 roku. Opisuje wyniki uzyskane z symulacji makroekonomicznych po wprowadzeniu zapowiadanych przez unie zmian i regulacji - oraz zmian pochodnych. Poniżej wybrałem elementy szczególnie ciekawe ale warto zerknąć na cały dokument - szczególnie w kontekście ostatnich Turoszowskich bojów.

Autorzy byli tacy mili że wnioski zestawili na początku raportu (dokładniej strony 7-9). Wnioski mogą być nieczytelne dla osób mających słabe pojęcie o gospodarce ale zapewniam że warto przeczytać dokument w całości.

Scenariusz który będzie realizowany wedle doniesień z EU to będzie zaostrzona wersja NEU według terminologii raportu. Należy się spodziewać że będzie realizowana opcja NO BECCS (albo niewielka implementacja BECCS). Należy się też spodziewać że w wyniku indukowanych przez otoczenie Polski sprzeciwów będzie realizowana opcja NO NUC - znowu według terminologii raportu.

Pierwszym z wniosków będą olbrzymie wydatki na wprowadzenie technologii których w zasadzie nie ma albo są drogie i ryzykowne. Największe zmiany odczują energetyka, transport i rolnictwo. Oczywiste jest że wzrosty kosztów przeniosą się na wszystkie przedsiębiorstwa oraz na wszystkich mieszkańców Polski. Autorzy zdaje się nieoszacowani zmiany w wyniku procesów rynkowych (skutkujących ucieczka jakiejkolwiek produkcji z CAŁEJ Europy). W efekcie skutki dla ludności Polski były by jeszcze poważniejsze.

Ciekawe są też wnioski dotyczące skutków globalnych planowanych zmian. Może wystarczy powiedzieć że w wyniku planu "zeroemisyjności Europy" przyrośnie emisja globalna - w 2030 o 5% a w 2050 prawie o 15%. Za to Polskie PKB, inwestycje i konsumpcja spadną dość drastycznie w całym tym okresie. Będzie realizowane ograniczenie produkcji żywności (z wyjątkiem ziemniaków i buraków) - ze szczególnym uwzględnieniem redukcji produkcji mięsnej. Co stanie się w wyniku procesów rynkowych jest oczywiste - przykładowo cena wołowiny ma przyrosnąć pięciokrotnie. Zużycie każdego z typowych surowców energetycznych (także gazu) ma docelowo spaść - przykładowo ropy trzykrotnie a gazu o 20%. Węgiel praktycznie ma być nie używany (redukcja 98%). Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie ponad 2-krotnie przy rosnącym uzależnieniu od OZE i od importu. Prawie 90% elektrociepłowni będzie musiała być zamknięta lub przebudowana ale z tendencją do stosowania źródeł indywidualnych (ogrzewanie elektryczne i pompy ciepła). Koszt wytwarzania prądu skoczy prawie dwukrotnie (i to jest wedle mnie mocno niedoszacowane). Wszystko przy odliczeniu inflacji oczywiscie. Koszt ciepła sieciowego ma wzrosnąć trzykrotnie itd, itd.

To wszystko co wymieniłem to tylko szczyt góry lodowej. I warto sięgnąć do raportu aby zrozumieć skalę zmian i implikacje dla każdego człowieka. Jeśli nie zauważymy dzisiaj co może nas spotkać to skończymy jak Titanic.


image


 


  1.  Strona z dokumentami CAKE: https://climatecake.ios.edu.pl/materialy-informacyjne-i-publikacje/raporty-cake/
  2.  Skrótowy dokument w języku angielskim https://climatecake.ios.edu.pl/download/64/
  3. Dokument z pełną analizą https://climatecake.ios.edu.pl/download/63/
  4. Przykładowe skutki przejścia na samochody elektryczne: https://www.linkedin.com/news/story/the-jobs-impact-of-ev-transition-5582610/ to samo dotyczy innych branż.
Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości