W mocy słów
Życie nie jest do godzenia za śmiercią, tylko szukania dla niej dostatecznie dobrego powodu
2 obserwujących
78 notek
16k odsłon
84 odsłony

Prześladowania nad wiarę

Wykop Skomentuj

Czy do prześladowania za wiarę potrzeba mieć wiarę? Ostatnio nasuwa mi się takie właśnie pytanie, ilekroć wysłuchuję (jakimś trafem powtarzalnie) historii o chłopczyku, którego katoliccy rodzice przesiedlili się do obcego kraju z obcym wyznaniem i językiem, a on doświadczył w szkole wychowawcy, który postanowił go upokorzyć intelektualnie urządzając z nim debatę przed klasą. Generalnie opowieść ta, tak jak dane jest mi jej słuchać, kończy się puentą, że chłopczyk pokonuje nauczyciela, dlatego, że cała klasa powołana na rozstrzygających - po której stronie staje - wybiera chłopczyka. No i jeszcze, że właśnie to dowodzi obrony wiary w Jezusa, przyznania do Niego...
A ja, że lubię sobie wszystko wyobrażać w oparciu o usłyszane słowa, to po pierwsze widzę dziecko, które nie rozumie, o co napastliwy dorosły go pyta i czego mu dowodzi słowami, tylko się go boi. Natomiast owego dorosłego - z samego pomysłu usadzenia nowego – jako dominującego przemocą/władzą nad wszystkimi dziećmi w klasie.
W takich okolicznościach, jakich trzeba by dzieci, żeby nie identyfikowały się z dziećmi lub jakich uczniów, żeby nie identyfikowały z uczniem? Opowiadając się za chłopcem, gdy dano im wybór, wzięły go w obronę, jak i same chciałyby być wzięte. Czy to tyle, co opowiedzenie się za wiarą tego nowego chłopca w Jezusa? Hmmm... A jeśli on w tym wszystkim nie wierzył ani trochę i nawet słowem się nie odezwał, tylko płakał? One dały świadectwo zobaczenia bliźniego bez wątpienia, ale o nim nic nie wiadomo.
Zasługi z prześladowania mają się nijak do wielkości wiary prześladowanego z tej prostej przyczyny, że źródłem wszelkiego prześladowania jest niesprawiedliwość – żądze, urojenia, wyobraźnia. Prześladowany potrafi wielu zbawić, tylko tym, że jest do zauważenia, zidentyfikowania.
Ale biada nieznającemu prześladowania, bo choćby był złotoustym w głoszeniu ewangelii i z wiarą niezachwianą, w niczym podobnym do Jezusa nie jest.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo