33 obserwujących
2692 notki
674k odsłony
  152   1

Świnia w błocie

Dehumanizacja


Kiedy widzisz, że politycy używają terminów przyrównujących przeciwników do zwierząt lub, co gorsza, chorób, terminów zarezerwowany dla owadów, angażują się w proces dehumanizacji adwersarzy. Używają dehumanizacji, aby usprawiedliwić chciwość, przemoc, znęcanie się. 


image


"Zniszcz je" plakat z 1940 roku z okupowanej Danii


 Ludzie są zdolni do straszliwych zbrodni, ale cywilizacja rozwinęła sposoby na zahamowanie agresji. Jednak nie wyeliminowaliśmy przemocy, częściowo z powodu technik tworzenia (fałszywych) wymówek i uzasadnień niemoralnego zachowania. Wszystkie techniki moralnego wycofywania są sztuczkami, aby skłonić ludzi do akceptowania zachowań, które w innym przypadku natychmiast uznaliby za nieetyczne i niesprawiedliwe. Klasyczną strategią jest używanie określeń takich jak "zwierzęta" i "robactwo". Głównym celem jest skłonienie ludzi do akceptowania lub nawet angażowania się w zachowania, o których wiedzą, że są złe. I ku temu służą techniki dehumanizacji.


image

"Maus" rasistowski komiks Spiegelmana


Dehumanizacja nie ogranicza się jednak do kwestii politycznych. Za każdym razem, gdy ktoś redukuje istotę ludzką do jednej cechy, szczególnie negatywnej, jest to działanie odczłowieczające. "Alkoholik", "uzależniony", "diabetycy" i "schizofrenicy". Wszystkie zniewagi związane z rasą, płcią, orientacją seksualną, stanem zdrowia lub inną cechą są również odczłowieczające.
Obwinianie ofiar : " Zasłużyła sobie kur...", "Kościół sam sobie winien".... Jest ulubioną strategią wielu sprawców. Podobnie jak dehumanizacja, obwinianie ofiar działa poprzez próbę zmniejszenia efektu przemocy, zamiast skupiania się na sprawcy jako na rzeczywistym źródle złego postępowania.
Niektóre techniki wycofywania moralnego polegają na udawaniu, że niemoralne działania nie są naprawdę złe. 
Przesunięcie odpowiedzialności, takie jak twierdzenie, że "wykonywałem rozkazy" i dyfuzja odpowiedzialności, gdzie ludzie usprawiedliwiają swoje działania, mówiąc, że inni też to robią, są formami moralnego braku zaangażowania, zaprojektowanymi w celu zminimalizowania osobistej odpowiedzialności za niemoralne działania, na przykład, gdy normalnie przestrzegający prawa ludzie rabują sklepy po blackoutach lub klęskach żywiołowych. 

Sowiecki plakat propagandowy

image


Przeciwieństwem dehumanizacji jest empatia i szacunek, najlepiej wyrażona przez zdanie "kochać bliźniego jak siebie samego". Wersja tego określenia znajduje się w praktycznie wszystkich światowych religiach. Jest to tak humanizujące, jak to tylko jest możliwe, wzywając wszystkich, by tak samo traktowali innych, jak chcieliby być sami traktowani. Złota zasada oznacza, że nie powinno być mowy o nas samych - że wszyscy ludzie, lub w niektórych filozofiach wszystkie żywe istoty, są częścią "nas".Gazeta Prawna:


"Wypowiedź redaktora "Liberte" Leszka Jażdżewskiego o świni taplającej się w błocie jeśli mogła kogokolwiek urazić, to polityków; to dotyczyło brutalnej walki politycznej - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jej zdaniem wypowiedź publicysty nie zaszkodzi kościołowi."Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale