33 obserwujących
2692 notki
674k odsłony
  170   1

New York Times/ Zbrodniarz czy męczennik? Więzień stawia przed Hiszpanią polityczny dylema

New York Times/ Zbrodniarz czy męczennik? Więzień stawia przed Hiszpanią polityczny dylemat.

Kataloński przywódca separatystów, Jordi Cuixart, odbywa karę dziewięciu lat więzienia za wspieranie nieudanej próby uzyskania niepodległości w swoim hiszpańskim regionie. Jego zwolennicy twierdzą, że w ogóle nie powinien siedzieć w więzieniu.

Prezes organizacji Omnium Cultural, Jordi Cuixart, w więzieniu Lledoners na północ od Barcelony.


Przez Nicholas Casey

4 maja 2021 r

Zaktualizowano 13:37 ET

BARCELONA, Hiszpania - Przy zielonym bulwarze w Barcelonie znajduje się siedziba Omnium Cultural, organizacji znanej w Hiszpanii zarówno z nagród literackich, jak iz marzeń o niepodległej republice Katalonii .


Ale jego prezesa, Jordiego Cuixarta, nie ma nigdzie: przez ostatnie trzy i pół roku mieszkał w więziennej celi.


Dla władz hiszpańskich Cuixart jest niebezpiecznym przestępcą, skazanym za kierowanie wiecem w czasie, gdy on i inni przywódcy separatystów starali się stworzyć separatystyczne państwo w północno-wschodnim regionie Katalonii . Jednak dla swoich zwolenników i w oczach wielu innych krajów jest więźniem politycznym przebywającym w samym sercu Europy.


„Chcą, abyśmy zmienili nasze ideały” - powiedział pan Cuixart, przemawiając przez grubą szybę w sekcji dla odwiedzających więzienie w ostatnie popołudnie.


Minęły ponad trzy lata, odkąd kataloński ruch niepodległościowy prawie rozerwał Hiszpanię, ale politycy w Madrycie zwyciężyli. Plany secesji są w dużej mierze martwe. Odgłos uderzania garnków, który był stałym elementem ruchu, jest teraz rzadko słyszany w nocy w Barcelonie.


Ale przywódcy Hiszpanii, pochłonięci teraz walką z pandemią koronawirusa, nadal mają problem polityczny. Dla wielu Cuixart i ośmiu innych skazanych za podburzanie jest teraz męczennikami, którzy według organizacji zajmujących się prawami człowieka są przetrzymywani jedynie w celu wyrażenia i działania zgodnie ze swoimi poglądami politycznymi.


Dla rządu hiszpańskiego - i dla całej Europy - stały się one również dyplomatycznym bólem głowy, podnosząc oskarżenia o hipokryzję w regionie znanym z domagania się większych swobód demokratycznych na całym świecie.


Rosja w tym roku wezwała katalońskich więźniów do odrzucenia z Europy wezwań do uwolnienia Aleksieja Nawalnego , lidera rosyjskiej opozycji. Stany Zjednoczone wymieniają więźniów w swoim raporcie dotyczącym praw człowieka w Hiszpanii i nazywają ich więzienie formą politycznego zastraszania.


Swoją trudną sytuację zauważyli nawet ustawodawcy w Unii Europejskiej, do której należy Hiszpania. Kiedy blok dyskutował o pociągnięciu Węgier i Polski do odpowiedzialności za przestrzeganie standardów praworządności UE, niektórzy europejscy prawodawcy zauważyli podwójny standard: Hiszpania, jak powiedzieli, przetrzymuje więźniów politycznych.

Więzienia wynikają z długotrwałego, wciąż nierozwiązanego konfliktu dotyczącego tożsamości, języka i tego, kto ma prawo rządzić w Katalonii, regionie liczącym 7,5 miliona ludzi na granicy z Francją.


W 2017 roku Katalonia pogrążyła się w chaosie, gdy jej przywódcy próbowali przeprowadzić regionalne referendum niepodległościowe wbrew hiszpańskim sądom. Rząd krajowy w Madrycie wysłał oddziały do tłumienia zamieszek , które zajęły urny wyborcze, a nawet pobiły niektórych wyborców.


Separatyści i tak ogłosili zwycięstwo, mimo że ponad połowa wyborców nie oddała głosów, a sondaże wykazały, że Katalonia jest podzielona pod względem niepodległości.


Parlament w Katalonii i tak ogłosił niepodległość - tylko po to, by zawiesić własną deklarację, zanim został rozwiązany przez hiszpański rząd . W tym czasie Cuixart został już aresztowany, a inni przywódcy separatystów uciekli do Belgii .


W 2019 roku sądy skazały Cuixarta i ośmiu innych na karę od 9 do 13 lat więzienia po skazaniu ich za działalność wywrotową.


„Siedzi w więzieniu tylko za skorzystanie ze swojego prawa do wyrażania siebie” - powiedział Esteban Beltrán, który kieruje hiszpańskim biurem Amnesty International, o panu Cuixart.


Arancha González Laya, hiszpańska minister spraw zagranicznych, powiedziała, że sprawa ta przyniosła bolesne wspomnienia w kraju o ruchach niepodległościowych, w tym o zabójstwach grupy terrorystycznej ETA , która przez dziesięciolecia walczyła o niepodległość północnego regionu Basków.


„Nie są więźniami politycznymi. To politycy, którzy złamali prawo ”- powiedziała w wywiadzie pani González Laya.


„Pytanie brzmi, czy w Hiszpanii masz możliwość wyrażenia innej opinii? Odpowiedź: tak. Czy masz prawo jednostronnie zdecydować o rozbiciu kraju? Nie - dodała.


Ale David Bondia, profesor prawa międzynarodowego w Barcelonie, powiedział, że hiszpański rząd rozważa zmianę, która osłabiłaby prawa dotyczące buntu, co uważa za przyznanie się, że uwięzienie przywódców separatystów było pomyłką.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale