39 obserwujących
3161 notek
782k odsłony
  138   0

Schudrich:W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nigdy nie byłem zapraszany na tak wiele ceremon

Haaretz/ Izrael rozważa wznowienie studenckich wycieczek z holokaustem w tle do Polski po długiej przerwie związanej z pandemią.

Wycieczka po nazistowskich obozach śmierci była od dawna rytuałem dla 12-klasistów w Izraelu, ale została przerwana, gdy wybuchła pandemia. Teraz niektórzy rodzice naciskają na ich wznowienie, gdy liczba przypadków COVID spada.


Ministerstwo Edukacji Izraela rozważa pomysł wznowienia wycieczek szkół średnich do nazistowskich obozów zagłady w Polsce, po skargach jednego z największych stowarzyszeń rodziców w kraju.


Tygodniowa podróż była przez lata rytuałem dla dziesiątek tysięcy 12-klasistów w Izraelu. Została jednak wstrzymana po wybuchu pandemii COVID-19 w zeszłym roku.


Odelia Sheindorf, wiceprzewodnicząca organizacji National Parents' Leadership, skarżyła się w wywiadzie udzielonym Yediothowi Ahronothowi w tym tygodniu, że „nie zastanowiono się nad tym, jaki jest właściwy zamiennik wycieczek i jak postępować”. Błagała władze oświatowe, aby „nie zaniedbywały tej kwestii”.


W rozmowie z Haaretzem we wtorek Sheindorf powiedziała, że rząd nie zapewnił odpowiedniej alternatywy dla podróży. „Zasadniczo mówi wszystkim: „Poczekaj, zobaczmy, co będzie”, ale nie daje nam żadnej ostatecznej decyzji, czy lub kiedy wycieczki zostaną wznowione”.


Uczniowie i ich rodzice „chcą odpowiedzi na tak lub nie”, powiedziała, domagając się, że jeśli rząd uzna, że ​​wznowienie podróży jest zbyt niebezpieczne, to „musi znaleźć alternatywę”.

(...)

W przypadku Efraima Zuroffa nie ma alternatywy dla takich wyjazdów. Łowca nazistów i dyrektor izraelskiego biura Centrum Szymona Wiesenthala powiedział, że „cokolwiek dzieje się w Izraelu, nie może się równać z wyjazdami do Polski. To doświadczenie, które pozostawia niezatarte wrażenie i wpłynęło na setki tysięcy młodych Izraelczyków”.


Zapytany, czy Ministerstwo Edukacji jest w kontakcie z izraelskimi władzami służby zdrowia w sprawie niezbędnych kroków w celu wznowienia podróży, rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że obie agencje są zaangażowane w dialog, ale odmówiły dalszych szczegółów.

(...)

W oświadczeniu rzecznik powiedział, że minister edukacji zarządził „dyskusje na temat powrotu do podróży tej zimy i przeprowadzenie niezbędnych działań – z zastrzeżeniem ograniczeń COVID i we współpracy z Ministerstwem Zdrowia”.


W międzyczasie studenci odwiedzali Centrum Pamięci o Holokauście Yad Vashem w Jerozolimie, brali udział w tematycznych lekcjach w klasach i spotykali się z ocalałymi, poinformował rzecznik.


Jednak Gil Faran, szef stowarzyszenia izraelskich przewodników wycieczek do Polski, powiedział, że ani on, ani jego koledzy „nie słyszeli nic z Ministerstwa Edukacji” na temat możliwego wznowienia wycieczek, które określił nie jako pracę, a bardziej jako „ misję."

 Ohad Zwigenberg

Faran powiedział, że ma nadzieję, że ministerstwo rzeczywiście pracuje nad tą kwestią.


„Nie wiem, jakie kroki podejmują, aby wznowić działalność”, powiedział. „Ministerstwo Edukacji powinno zrobić wszystko, co w jego mocy, aby uczniowie 12 klasy, którzy latem przyszłego roku wybierają się do wojska , mieli możliwość wyjazdu do Polski tej zimy”.


W międzyczasie, jak powiedział Faran, do kilku jego kolegów skontaktowali się rodzice, którzy chcieli zorganizować prywatne wycieczki dla swoich dzieci podczas wakacji szkolnych.


Dyskusja na temat możliwego wznowienia wycieczek pojawia się, gdy Izrael i Polska są uwikłane w spór dyplomatyczny o niedawne przyjęcie przez Warszawę kontrowersyjnej ustawy ograniczającej roszczenia o restytucję mienia z Holokaustu . To wywołało zarzuty Izraela o antysemityzm sponsorowany przez państwo i wycofanie ambasadorów z obu stron. Pełne stosunki dyplomatyczne nie zostały przywrócone, gdy oba kraje odwołały swoich ambasadorów w sierpniu.


– Między Izraelem a Polską trwa kryzys dyplomatyczny, ponieważ Polska uchwaliła polskie prawo własności półtora miesiąca temu – powiedział rzecznik MSZ. „W czasie tego kryzysu w Polsce pojawiły się wypowiedzi dotyczące wycieczek szkolnych do obozów zagłady. Wyjazdy zostały przełożone na ostatnie 18 miesięcy z powodu panującej tu i w Polsce sytuacji COVID.” Dodał, że nie może wypowiedzieć się na temat możliwego wpływu kryzysu na próby wznowienia tras Holokaustu.


W sierpniu polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że Warszawa rozważa ograniczenie wyjazdów upamiętniających Holokaust dla izraelskich uczniów, ponieważ izraelski system edukacji tworzył „propagandę opartą na nienawiści do Polski, która przenika umysły młodych ludzi od najmłodszych lat w szkole ”.


Powiedział wtedy, że polski rząd wkrótce podejmie decyzję o tych trasach.


Haaretz rozumie jednak, że Warszawa nie planuje podejmować działań utrudniających ewentualne wznowienie podróży.


Naczelny rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że chociaż nie ma kwalifikacji, aby powiedzieć, czy podróże powinny zostać wznowione z medycznego punktu widzenia, uważa, że ​​„zabrania się mieszania polityki z odwiedzaniem tych miejsc” i że „zrobiłby wszystko, aby pomóc by wycieczki mogły być kontynuowane we właściwym czasie medycznym.”


Dodał, że wraz z poprawą sytuacji zdrowia publicznego w Polsce nastąpił znaczny wzrost liczby publicznych uroczystości upamiętniających Holokaust, z których wiele zostało przełożonych z powodu pandemii.


„W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nigdy nie byłem zapraszany na tak wiele ceremonii poświęconych pamięci żydowskiej” – powiedział.


Tymczasem Orit Margaliot, dyrektor Departamentu Przewodnictwa Edukacyjnego w Międzynarodowej Szkole Studiów nad Holokaustem Yad Vashem, powiedział, że choć wyjazdy do obozów śmierci były ważne, nie były one głównym i ostatecznym celem edukacji o Holokauście w Izraelu.


„ Yad Vashem prowadzi rocznie około 240 000 studentów z Izraela i zagranicy w międzynarodowej Szkole Studiów nad Holokaustem. Praca edukacyjna prowadzona jest głównie w Yad Vashem, a wyjazdy edukacyjne do Polski to tylko część szerokiej działalności edukacyjnej – wyjaśniła.


„Dziś tylko jedna trzecia izraelskich studentów podróżuje do Polski, dlatego warto podkreślić, że edukacja o Holokauście nie polega tylko na podróżach do Polski, ale jest dodatkową metodologią uczenia się, dyskusji młodych ludzi o Holokauście. ”

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale