40 obserwujących
3412 notek
848k odsłon
  278   2

The Jerusalem Post/ Spielberg: Jak ta Polka kochała mundur SS

Reżyser, aktorzy, przypomnieli sobie film "Lista Schindlera" na specjalnym pokazie z okazji 25-lecia


Podczas panelu dyskusyjnego w weekend, który odbył się w 25 lat po realizacji Listy Schindlera, reżyser Steven Spielberg powiedział, że każde publiczne liceum w Stanach Zjednoczonych powinno być zobowiązane do nauczania o Holokauście."To nie jest warunek wstępny do ukończenia szkoły średniej, ale tak być powinno" - powiedział Spielberg podczas panelu dyskusyjnego przeprowadzonego po specjalnym pokazie jego filmu z 1993 roku na Tribeca Film Festival. "Powinien być częścią programu nauk społecznych, programów studiów społecznych w każdym publicznym liceum w tym kraju."Reżyser odpowiadał na pytania dotyczące ostatnich badań, które wykazały, że 41% Amerykanów - nie wiedziało,  nic o Auschwitz. Sondaż, opublikowany przez Claims Conference na początku tego miesiąca, wykazał, że aż 22% nie słyszało nawet o Holocauście.


Później Spielberg powiedział, że kiedy Lista Schindlera zdobyła nagrodę dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu, "ta noc wcale nie była świętem ... Nie sądzę, żeby ten film był świętem. Tematyka i wpływ, jaki film wywarł na nas wszystkich ... Zabrały trochę z tego świętowania." 


Spielberg dołączył do panelu w Nowym Jorku wraz z kilkoma aktorami filmowymi, w tym Liamą ​​Neeson, Benem Kingsleyem, Caroline Goodall i Embethom Davidtz.

Aktorzy wspominali filmowanie w Polsce jako jedne z najtrudniejszych i najbardziej poruszających chwil na planie.


Neeson powiedział, że nigdy nie zapomni chwili, gdy jeden z producentów filmu, Branko Lustig, który przeżył Holokaust, podszedł do niego tuż za Oświęcimiem ",wskazał jedną z chat i powiedział:" zobacz tam tę chatę ". w chacie, w której byłem. I to mnie uderzyło."Opowiedzieli także kilka antysemickich incydentów, które miały miejsce podczas kręcenia filmu, w tym kiedy niemiecki biznesmen podszedł do izraelskiego aktora Michaela Schneidera. "Zapytał Michaela:" Czy jesteś Żydem? "- wspomina Kingsley. "A Michael w szoku powiedział" tak ", a on zarzucił mu pętlę na szyję i mocno ją naciągnął, a ja wstałem.""Zrobiłeś więcej, niż wstałeś", wtrącił Spielberg, sugerując, że Kingsley powalił człowieka na podłogę. Spielberg przypomniał sobie także, jak pewnego razu, gdy Ralph Fiennes był ubrany w swój pełny mundur SS, Polka zawołała i powiedziała: "jak bardzo kochała ten mundur i żałowała, że" nie wszyscy jesteście tutaj, chroniąc nas wszystkich ponownie ". Reżyser zauważył, że "prawdopodobnie zostanie aresztowany w Polsce, kiedy następnym razem będzie o tym opowiadał - skoro przyjęli tę ustawę (moje: ustawę IPN)". Spielberg odwoływał się do kontrowersyjnych przepisów niedawno uchwalonych w Polsce, które zakazują obwiniania kraju lub jego obywateli za jakiekolwiek zaangażowanie w Holocauście.


Reżyser powiedział, że filmowanie tego filmu było trudne dla wszystkich (...).


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale