40 obserwujących
3412 notek
848k odsłon
  281   0

Fox news/ Dlaczego Alianci nie zbombardowali Auschwitz? 

W maju 1944 r. rabin Michael Weissmandl wysłał protokół oświęcimski wraz z apelem o pomoc i żądaniem zbombardowania Auschwitz przez alianckie siły powietrzne do Roswell McClelland w Radzie ds. Uchodźców Wojennych w Szwajcarii.

Fox news/

Dlaczego Alianci nie zbombardowali Auschwitz? Nowy dokument bada możliwe odpowiedzi

Christopher Carbone Autor: Christopher Carbone | Fox News 27 stycznia 2020


Czy mocarstwa alianckie powinny zbombardować Auschwitz, gdy otrzymają tajne dane wywiadowcze na temat tego, co działo się w przerażającym nazistowskim obozie śmierci?


To pytanie badane przez historyków w dokumencie PBS, którego premiera we wtorek, zatytułowanym „Secrets of the Dead: Bombing Auschwitz”.


W kwietniu 1944 r. Dwóch żydowskich więźniów, którzy uciekli z obozu koncentracyjnego i przebyli drogę przez okupowaną przez nazistów Polskę, ostatecznie złożyło szczegółowe zeznania o okrucieństwach, które miały miejsce w Auschwitz w ramach nazistowskiego programu eksterminacji. Informacje te ostatecznie trafiły do przywódców alianckich - gdzie omawiano i rozważano możliwość bombardowania obozu.


W debacie uczestniczyli premier Winston Churchill, Dowództwo Lotnicze Aliantów, Amerykańska Rada ds. Uchodźców Wojennych i Agencja Żydowska.


Według jednego z historyków jednym z powodów nie bombardowania obozu śmierci był powszechny antysemityzm w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.


„Politycy reagowali z irytacją, gdyby miało  wyglądać na to, że podejmują specjalne wysiłki w imieniu Żydów” - powiedział Live Science Tami Davis Biddle, profesor historii i strategii bezpieczeństwa narodowego w US War War College w Pensylwanii.


Ponadto naloty bombowe w tamtym czasie były notorycznie niedokładne, zauważa film.


„Trzeba będzie zrzucić 220 bomb na każde z czterech krematoriów w Auschwitz-Birkenau, aby mieć 90 procent szans na trafienie jedną z nich w każde krematorium” - wyjaśniła Biddle.


Niestety, zanim alianci mieli wszystko, co było potrzebne do przeprowadzenia nalotu, było już za późno, by uratować  większość z milionów zabitych przez nazistów.


Dokument jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście i 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które miało miejsce w styczniu 1945 r.

https://youtu.be/Y9CMoSBwk3U

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura