40 obserwujących
3434 notki
854k odsłony
  486   1

Czy to nie czas Panie Macron, żeby siedzieć cicho?


"Skrajnie prawicowy antysemita”: Warszawa wzywa ambasadora Francji po wypowiedziach Macrona pod adresem polskiego premiera

Emmanuel Macron wygłosił te komentarze w „Le Parisien" w odpowiedzi na krytykę Mateusza Morawieckiego pod adresem jego rozmów telefonicznych z Władimirem Putinem.

Ostatnio opuściło Francję 40 tysięcy Żydów tj. 10 procent diaspory. W Polsce między 2001 rokiem i 2014 diaspora żydowska zwiększyła się 16- krotnie. To kto ma tu mòwić o antysemityzmie?

Vichy i Żydzi

27 08 40 - prawo znoszące zakaz zniewagi na tle rasowym

03 10 40 - ustawa o statusie Żydów: Żydami są wszyscy, których troje dziadków było rasy żydowskiej lub dwoje w wypadku jeśli współmałżonek jest Żydem. Żydzi zostają wyłączeni z zatrudnienia w urządach publicznych, z zawodów związanych z informowaniem i widowiskami.

04 10 40 - Dekret zezwalający prefektom na internowanie lub wydzielanie miejsca pobytu bezpaństwowcom i obcokrajowcom "rasy żydowskiej"

07 10 40 - zniesienie dekretu Cremieux deklarującego obywatelstwo francuskie algierskim Żydom.

29 03 41 - utworzenie Komisariatu Generalnego do spraw Żydów.

26 06 41 - prawo zmienia status Żydów.

02 06 41 - prawo przypisuje cenzus Żydów w dwóch zonach.

04 06 41 - prawo ustanawia numerus clausus dla uczniów.

22 07 41 - prawo "eliminuje wpływ Żydów na ekonomię narodową"

20 08 41 - policja paryska pierwszy raz bierze udział w łapankach na Żydów

Lato 1941 - dekret wprowadza numerus clausus dla adwokatów, lekarzy i architektów (2 proc.)

27 03 42 - departament Drancy, pierwszy konwój Żydów.

16 - 17 07 42 - łapanki Vel d'Hiv

Sierpień 1942 - żandarmeria i policja francuska zatrzymuje Żydów w zonie Pd. i deportuje do Drancy.

31 07 44 - ostatni konwój Żydów do Oświęcimia


Kolaboracja zapomniana: kolaboracja ekonomiczna./ L'Epopee de Renault, A. Michel, 1976.


Twardy człowiek, Louis Renault, stanowczy, prawie pozbawiony ludzkich uczuć, nie posiadał żadnej innej pasji poza jedną, którą była jego własna fabryka. Nic innego nie miało dla niego wartości. Nie potrafił się od niej oddalić. Żył tylko dla niej. Sądził i oceniał ludzi po tym co mogą nie jemu ale jej przynieść.


I jego błędy ostatnich czterech lat (1940-1944) związane z utrzymaniem nadzoru nad fabryką. Nie kochał Niemców. Dlaczego miał ich kochać, gdy nie kochał nigdy nikogo? Ale obawiał się, że zabiorą jego maszyny, zarekwirują jego hale fabryczne. Wobec tych obaw stawał się słaby niczym dziecko. I poświęcił wszystko by mieć możliwość wszystko zachować i w końcu wszystko stracił.


(Tłum. własne)Louis Renault został aresztowany we wrześniu 1944 roku pod zarzutem kolaboracji z Niemcami, jego majątek znacjonalizowany. Miesiąc później, oczekując na proces w więzieniu Fresnes, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.Philippe Petain odzwierciedla część Francji?


Libertes, 4 maj 1945.


"La petainisme" nie jest wytworem jednostki ale produktem środowiska, klasy. (...) W tym sensie dziś gdy bliski jest trybunał dla Petain'a, gdy cała Francja zamierza go sądzić, Francja która wolała własne interesy nad te całego kraju, która akceptowała wszystkie działania, jak przygotowanie do porażki, uściski z przeciwnikiem, aby zachować swoje przywileje, które z dnia na dzień stawały się coraz bardziej kruche.


(Tłum. własne)Współpraca militarna.


"Au Pilori" No 53 lipiec 1941.


Kolaboracja, co ona ma oznaczać? Możliwość przejścia z obozu zwyciężonych do obozu zwycięzców. Legion będzie pierwszym i zaszczytnym krokiem wykonanym na drodze wydobycia napawającego smutkiem, przegranego kraju, narodu do nowej walki. Że kolaboracja, że zdrada - ukryte manewry by kusić do pozostania w cieniu. Legion to jeden skok by znaleźć się w pełnym świetle historii. Nie ma rzeczywistej współpracy bez przyjaźni wojsk francusko-niemieckich. Ta przyjaźń jest tu i teraz. Kiedy czytamy komunikaty z frontów wojny, nie będziemy już mówić "oddziały niemieckie" ale powiemy "nasze oddziały". Przyłączymy się do wojsk Rzeszy przeciw bolszewizmowi. Ochotnicy francuscy zmyją hańbę wojny, w której moc żydowskiej plutokracji i bolszewizmu została rzucona przeciw Francji i Niemcom, dwóm narodom, które powinny się zjednoczyć i których krew jutro przelana połączy je w imię dobrobytu i pokoju.


(Tłum. własne)Philippe Petain obrońcą ludu francuskiego?


Deklaracja Philippa Petain'a podczas jego procesu 23 lipca 1945.


Władza została mi powierzona zgodnie z prawem i uznana przez wszystkie kraje świata od Watykanu po ZSRR. Powierzoną mi władzę wykorzystałem jako tarczę by ochronić lud Francji. Dla niego poświęciłem swój prestiż. Pozostałem na czele kraju będącego pod okupacją. Możecie zrozumieć trudności rządzenia w tych warunkach? Każdego dnia z nożem na gardle, walka z żądaniami wroga. Gdy teraz moi adwersarze nie szczędzą mi wymówek, ja mówię historia pokaże wam ile udało mnie się wam oszczędzić. Okupacja dotykała i mnie, wbrew mojej woli, wbrew mojemu sercu podejmowałem działania, przy których bardziej cierpiałem niż wy wypełniając żądania wroga ale zawsze trwałem przy głównych fundamentach egzystencji ojczyzny.

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale