34 obserwujących
2474 notki
612k odsłon
2740 odsłon

Raport Whitney Webb w sprawie Jeffrey'a Epsteina

Wykop Skomentuj5

07 sierpnia 2019 r


Przez Whitney Webb   

Pedofil, miliarder i rzekomy seks-handlarz, Jeffrey Epstein siedzi w więzieniu (moje: już nie), mówi się o jego powiązaniach finansowych z kilkoma firmami i „dobroczynnymi” organizacjami, a jego przyjaźnie z bogatymi i wpływowymi to czubek góry lodowej. 

image

„The Jeffrey Epstein Scandal: Too Big to Fail”, skupiłam się w części I i II na powszechnej naturze operacji szantażu seksualnego w najnowszej historii Ameryki i ich powiązaniach z wyżynami amerykańskiej władzy politycznej i społeczności wywiadu USA, jednym z kluczowych aspektów prowadzonej przez Epsteina operacji handlu seksualnego i szantażu, która uzasadnia badanie, są powiązania Epsteina z izraelskim wywiadem i jego związki z „nieformalną” proizraelską frakcją filantropijną znaną jako „Mega Group”.


Rola Mega Group w sprawie Epsteina zyskała trochę uwagi, ponieważ główny patron finansowy Epsteina od dziesięcioleci, miliarder Leslie Wexner, był współzałożycielem grupy, która łączy kilku znanych biznesmenów z zamiłowaniem  proizraelskim i do etno- filantropii (tj. filantropia korzystna dla jednej grupy etnicznej lub etniczno-religijnej). Jednak, jak pokaże ten raport, kolejnym czynnikiem jednoczącym członków Mega Group są głębokie powiązania z przestępczością zorganizowaną, w szczególności sieć przestępczości zorganizowanej omawiana w części I, którą w dużej mierze prowadził znany amerykański gangster Meyer Lansky.


Ze względu na rolę wielu członków Mega Group jako głównych darczyńców politycznych zarówno w USA, jak i Izraelu, kilku z ich najważniejszych członków ma bliskie powiązania z rządami obu krajów, a także ich społecznościami wywiadowczymi. Jak pokaże ten raport i kolejny, Mega Grupa miała również bliskie powiązania z dwoma biznesmenami, którzy pracowali dla izraelskiego Mossadu - Robertem Maxwellem i Markiem Richiem - a także z czołowymi politykami Izraela, w tym byłymi i obecnymi premierami, którzy są głęboko powiązani z Izraelską społecznością wywiadowczą. 

Jeden z biznesmenów pracujących dla Mossadu, Robert Maxwell, zostanie szczegółowo omówiony w tym raporcie. Maxwell, który był partnerem biznesowym współzałożyciela Mega Group, Charlesa Bronfmana, pomógł w udanej operacji Mossadu w ulokowaniu zapadni w oprogramowaniu amerykańskim, które następnie zostało sprzedane rządom i firmom na całym świecie. Sukces tego spisku wynikał głównie z roli bliskiego współpracownika ówczesnego prezydenta Ronalda Reagana i amerykańskiego polityka bliskiego Maxwella, który później pomógł Reaganowi w ukryciu skandalu z Iranem Contra. 


Wiele lat później córka Maxwella - Ghislaine Maxwell - dołączyła do „wewnętrznego kręgu” Jeffreya Epsteina w tym samym czasie, gdy Epstein finansował podobny program, który jest obecnie sprzedawany w USA i za granicą. Ta firma ma głębokie i niepokojące powiązania z izraelskim wywiadem wojskowym, współpracownikami administracji Trumpa i Mega Group. 


Wydaje się, że Epstein ma powiązania z izraelskim wywiadem i ma dobrze udokumentowane powiązania z wpływowymi politykami izraelskimi i Mega Grupą. Jednak podmioty te nie są same w sobie izolowane, ponieważ wiele z nich łączy się również z siecią przestępczości zorganizowanej i potężnymi rzekomymi pedofilami omówionymi w poprzednich odsłonach tej serii. 


Być może najlepszą ilustrację tego, jak powiązania między wieloma z tych graczy często łączą się ze sobą, można zobaczyć w Ronaldzie Lauderze: członek Mega Group, były członek administracji Reagana, długoletni donator premiera Izraela Benjamina Netanyahu i izraelskiej partii Likud, a także wieloletni przyjaciel Donalda Trumpa i Roya Cohna.

Od spadkobiercy firmy kosmetycznej, po gracza politycznego.

Często pomijanym, ale znanym klientem i przyjacielem Roya Cohna, jest miliarder spadkobierca fortuny kosmetycznej Estee Lauder, Ronald Lauder. Lauder jest często opisywany w prasie jako „wiodący żydowski filantrop” i jest prezydentem Światowego Kongresu Żydów, ale jego liczne profile medialne często pomijają jego wysoce polityczną przeszłość. 


W oświadczeniu Laudera, reportera New York Times Maggie Haberman w 2018 r., Spadkobierca kosmetyków zauważył, że znał Trumpa od ponad 50 lat, sięgając przynajmniej do wczesnych lat siedemdziesiątych. Według Laudera jego związek z Trumpem rozpoczął się, gdy Trump był studentem w Wharton School na University of Pennsylvania, w którym Lauder również uczestniczył. 

image

Donald Trump Ronald Lauder

Prezydent elekt Trump idzie z Ronaldem Lauderem po spotkaniu w Mar-a-Lago, 28 grudnia 2016 r. W Palm Beach, Floryda Evan Vucci | AP


Chociaż dokładna natura ich wczesnej przyjaźni nie jest jasna, oczywiste jest, że łączyły one wiele takich samych powiązań, w tym z człowiekiem, który później uznałby ich za swoich klientów, Roy Cohn. Chociaż wiele powiedziano o związkach między Cohnem i Trumpem, Cohn był szczególnie bliski matce Laudera, Estee Lauder (ur. Josephine Mentzer). Estee była nawet zaliczana do najbardziej znanych przyjaciół Cohna. 

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo