177 obserwujących
3861 notek
4033k odsłony
  473   0

Niemiecki Handelsblatt - Polska już w tym roku osiągnie PKB sprzed kryzysu

1. Po raz kolejny największy niemiecki ekonomiczny dziennik Handelsblatt pisze o polskiej gospodarce w samych superlatywach podkreślając jej dużą odporność na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Tym razem głównym powodem zainteresowania się Polską było 30-lecie powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), która jak podkreśla gazeta potrzebowała 28 lat, żeby przejść z kategorii „rynków wschodzących” do kategorii „rozwiniętych rynków kapitałowych” podczas gdy w przypadku Korei Południowej mającej takie firmy jak: Samsung, Hyundai, LG Electronics czy Kia trwało to dwukrotnie dłużej aż 55 lat.


Handelsblatt pisze, że GPW startowała w 1991 roku zaledwie z 5 spółkami, a w pierwszym dniu handlu wartość transakcji wyniosła zaledwie 2 tys. USD, teraz na głównym parkiecie jest notowanych 383 polskie i 51 zagranicznych spółek, których kapitalizacja wynosi 241 mld euro, natomiast na rynku małych spółek New Connect kolejne 376 polskich i 4 zagraniczne wyceniane obecnie na prawie 5 mld euro.


Eksperci gazety podkreślają, że bardzo dobrym posunięciem było stworzenie na GPW indeksu spółek z branży gier komputerowych (indeks WIG Games), co jest wręcz genialną strategią przyciągania globalnych inwestycji do Polski, a Polska staje się światowym liderem rynku gier i już wyprzedziła Japonię.


2. Na koniec artykułu jego autor powołując się na prestiżowy Wiedeński Instytut Studiów Ekonomicznych podkreśla, że wg jego prognozy Polska będzie w tym roku jedynym krajem w UE, którego PKB osiągnie wartość sprzed wybuchu kryzysu. Przypomnijmy, że największe światowe agencje ratingowe (Fitch, Standard& Poor's), wiosną tego roku zaprezentowały prognozy wzrostu PKB w Polsce w 2021 roku na poziomie 3,5-4%, co oznacza, że rzeczywiście pod koniec tego roku odrobimy spadek PKB z 2020 roku, który wyniósł 2,7%. W konsekwencji obydwie agencje potwierdziły dotychczasowy rating Polski dotyczący stanu polskiej gospodarki, jej perspektyw rozwojowych, a także perspektyw w tym zakresie.


3. Przypomnijmy, że pod koniec lutego najważniejszy ten sam Handelsblatt, napisał wręcz o „cudzie gospodarczym nad Wisłą” omawiając coroczne dane dotyczące wymiany towarowej z głównymi partnerami gospodarczymi Niemiec. Autor tamtego artykułu podkreślał, że po pierwsze Polska osiągnęła ogromną nadwyżkę w obrocie towarowym z zagranicą wynoszącą aż 12 mld euro - 10 razy większą niż w roku ubiegłym i dokonała tego w roku, w którym na skutek pandemii Covid19,wystąpiła recesja zarówno w naszym kraju, jak i większości krajów świata


Po drugie, co w Niemczech było sporym zaskoczeniem, staliśmy 4. eksporterem do tego kraju, największej europejskiej gospodarki, wyprzedzając Francję i Włochy, drugą i trzecią gospodarkę Unii Europejskiej. Osiągniecie tak wysokiej nadwyżki w obrocie towarowym w 2020 roku, a także przedarcie się na 4 miejsce w eksporcie do Niemiec, miało miejsce w sytuacji recesji w światowej i europejskiej gospodarce, a w szczególności u naszego największego partnera handlowego czyli właśnie Niemiec, gdzie spadek PKB wyniósł aż 5%.


4. Handelsblatt pisał wtedy także, że w sytuacji kiedy uwaga niemieckich przedsiębiorców jest skierowana przede wszystkim na Chiny i Stany Zjednoczone, a „krajem, w przypadku którego rozbieżność między brakiem poświęcanej mu uwagi, a jego znaczeniem gospodarczym jest szczególnie duża, jest Polska”.


Tymczasem „prężność polskiej gospodarki - a przede wszystkim jej dobre perspektywy w Europie, zadziwiają”. Co więcej „polska gospodarka również w pandemii koronawirusa przechodzi przez kryzys tak łatwo, jak żadne inne państwo członkowskie UE”. Dla wielu niemieckich przedsiębiorstw „największe państwo Europy Wschodniej, mimo wszelkich politycznych tarć, jest ważną lokalizacją i od dawna jest czymś więcej niż tylko rozbudowanym warsztatem”.


Handelsblatt podkreślał wtedy także, że „polską gospodarkę charakteryzują dwie cechy: różnorodność i elastyczność, co szczególnie dobrze jej służyło podczas pandemii koronawirusa”. Co na to wszystko nasza opozycja, a w szczególności politycy Platformy, dla których przecież głosy polityków, czy mediów zza naszej zachodniej granicy, do tej pory były wręcz wyrocznią?

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka