193 obserwujących
4473 notki
4532k odsłony
  193   0

Kolejne korzystne dla wsi i rolnictwa decyzje przedstawione w Przysusze

1. Wczoraj w Przysusze, koło Radomia, miało miejsce „Zgromadzenie Polskiej Wsi” zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość, w którym wzięli udział rolnicy z całego kraju, a także reprezentanci związków zawodowych i organizacji rolniczych.

Prezes Jarosław Kaczyński podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość chce i jest reprezentantem polskiej wsi i jest z tego dumne i podziękował rolnikom za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla Polaków i nie tylko, zarówno podczas pandemii covidowej jak i teraz w czasie kryzysu spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę.

Przypomniał, że wartość eksportu produktów rolno-spożywczych przekroczy w tym roku 40 mld euro, rolnictwo będzie więc jedną z niewielu branż naszej gospodarki o wyraźnie dodatnim bilansie handlowym wynoszącym około 14 mld euro.

Zwrócił także uwagę na ogromne znaczenie polskiej wsi dla naszej kultury i tradycji i podkreślił ogromną rolę Kół Gospodyń Wiejskich, które powstają „jak grzyby po deszczu” i jest ich pod koniec tego roku około 11,5 tysiąca (na rok następny rosną dotacje dla KGW z 5 tys. zł do 10 tys. zł).

Zapowiedział także kolejną konferencję programową na przełomie maja i czerwca, podczas której przedstawione zostaną kolejne propozycje dla wsi i rolnictwa, które zostaną zawarte w Kodeksie Rolnym, nad którym prace w Sejmie już teraz podejmie nadzwyczajna sejmowa komisja.

2. Z kolei wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, zapowiedział wiele praktycznych posunięć, które powinny ułatwić produkcję rolną ale także odbudowę produkcji zwierzęcej w małych i średnich gospodarstwach rolnych (między inni specjalne dopłaty do otworzenia produkcji trzody chlewnej).

Aplauz na sali spowodowała jego zapowiedź wznowienia hodowli w gospodarstwie rolnym na własne potrzeby rodziny rolniczej, bez spełniania licznych warunków jakie obowiązują hodowców dużych stad.

Zapewnił także, że instytucje państwowe czuwają nad tym aby eksport zboża z Ukrainy do krajów trzecich, nie destabilizował cen w naszym kraju i dane dotyczące wwozu i wywozu zbóż z naszego kraju to potwierdzają.

Do Polski z Ukrainy wjechało ponad 2 mln ton zbóż, a zostało wyeksportowane aż 6 mln ton, co oznacza, że zboże od naszego wschodniego sąsiada, nie wpływa na obniżkę cen zbóż w naszym kraju.

Wicepremier powiedział także od ustabilizowaniu cen nawozów sztucznych z jednej strony poprzez dofinansowanie cen gazu zużywanego przez producentów nawozów, z drugiej strony stworzenie własnych centów dystrybucji nawozów na bazie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

3. Komisarz Janusz Wojciechowski podkreślił, że polski Krajowy Plan Strategiczny określający warunki funkcjonowania rolnictwa i jego finansowania w latach 2023-2027, został przyjęty przez KE jako jeden z pierwszych, a nasz kraj ma zagwarantowane aż 25 mld euro na jego realizację, z tego 17,3 mld euro to dopłaty bezpośrednie, 4,7 mld euro modernizacja gospodarstw rolnych i 3,2 mld euro wsparcie ze środków krajowych.

Pozwoli to na wyrównanie poziomu dopłat bezpośrednich dla 97% gospodarstw (gospodarstwa do 50 hektarów) do średniej unijnej czyli ok 270 euro na hektar, czyli wykonania zobowiązania politycznego Prawa i Sprawiedliwości, które zostało zaciągnięte jeszcze w 2015 roku (jego realizacja jest możliwa dopiero w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027, negocjowanej już przez obecny rząd).

4. Posumował „Zgromadzenie Polskiej Wsi” premier Mateusz Morawiecki, przypominając, że kolejne deklaracje składane rolnikom i polskiej wsi, są konsekwentnie przez jego rząd realizowane i w tym kontekście wymienił: powiększenie wartości sprzedaży bezpośredniej produktów rolniczych do 100 tys. zł rocznie, możliwość otrzymania emerytury przez rolnika, bez konieczności przekazywana gospodarstwa, wprowadzenie identycznego sposobu waloryzacji emerytur rolniczych jak w przypadku emerytur pracowniczych, czy też powiększenie wsparcia dla młodych rolników do 200 tys. zł.

Zapowiedział także przedstawienie za pół roku na konferencji programowej swoistego Paktu dla polskiej wsi, który będzie zawierał przedsięwzięcia, które Prawo i Sprawiedliwość, będzie chciało zrealizować po wygraniu wyborów w 2023 roku.


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka