Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
229
BLOG

W sytuacji zagrożenia wojną, rząd Tuska chce oszczędzać na zakupach uzbrojenia

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

1. W ostatnich dniach sensację wywołało pismo wysłane przez Sztab Generalny Wojska Polskiego, będące odpowiedzią na wcześniejsze wystąpienie Ministerstwa Obrony Narodowej, w którym zawarto propozycje poważnych cięć w wydatkach na zakup uzbrojenia. Chodzi o redukcję wydatków w Centralnych Planach Rzeczowych w latach 2025-2028 o ponad 57 mld zł, czyli aż o 25% w ciągu najbliższych 4 lat, przy czym w 2025 roku  o prawie 5 mld zł, w 2026 o ponad 6,5 mld zł, w 2027 roku o ponad 18 mld zł i w 2028 aż o ponad 2028 mld zł. Sztab Generalny sprzeciwił się tym redukcjom, pisząc w uzasadnieniu, że oznaczałoby to między innymi realizacji programów operacyjnych oraz pakietu wzmocnienia Sił Zbrojnych, niemożliwość realizacji projektu „Szpej”, czyli wyposażenia indywidualnego żołnierzy,  brak możliwości realizacji wieloletniego programu” Narodowa rezerwa Amunicyjna”, trudności w zabezpieczeniu obecności sojuszniczej na terytorium RP, a nawet brak możliwości realizacji ogłoszonej niedawno przez Tuska tzw. Tarczy Wschód.

2. Do pisma zawierającego sprzeciw Sztabu Generalnego w sprawie tych propozycji MON w sprawie cięć w budżecie obronnym, dotarli dziennikarze TV Republika i ujawniając je, wywołali skandal. Najpierw resort zaprzeczał jego istnieniu, oskarżając TVP Republika o rozpowszechnianie fake newsów, później, gdy w mediach pojawiły się fragmenty tego pisma, okazało się, że do Sztabu Generalnego WP wysłano Żandarmerię Wojskową w celu zbadania źródła  tego przecieku i ukarania winnych. Stało się jasne, że na tym etapie prób redukcji wydatków na zakupy uzbrojenia, opinia publiczna miała o niczym się nie dowiedzieć, dopiero najprawdopodobniej na etapie konstruowania budżetu na 2025 rok, miano ujawnić tę skandaliczną informację.

3. Sprawa jest skandaliczna co najmniej z trzech powodów, po pierwsze propozycja cięć w wydatkach na zakupy uzbrojenia w ciągu najbliższych 4 lat, jest przedstawiana przez MON w sytuacji, gdy analitycy wojskowi twierdzą, że Polsce może grozić bezpośrednia agresja Rosji w ciągu najbliższych 3-5 lat. Po drugie pojawia się w sytuacji kiedy już w następnym tygodniu odbędzie się szczyt NATO w Waszyngtonie, a Polska w ciągu ostatnich 2 lat jest przecież liderem wydatków na zbrojenia w całym NATO, bowiem przeznacza na ten cel ponad 4% PKB. Wreszcie po trzecie propozycja cięć w wydatkach powstała w MON jak się wydaje bez wiedzy i zgody ministra obrony narodowej, wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, a firmował ją jego zastępca z Platformy.

4. Niestety wszystko wskazuje na to, że propozycje cięć także w wydatkach na obronę narodową, są z jednej strony konsekwencją ogłoszonej przez Komisję Europejską wobec Polski, procedury nadmiernego deficytu. Będzie ona oznaczać już od następnego roku konieczność redukcji deficytu sektora finansów publicznych, przynajmniej o 0,5 pkt procentowego PKB rocznie, a to oznacza poważne ograniczenia deficytu budżetowego i cięcia w wydatkach. Po drugie już w tym roku mamy wyraźne załamanie się dochodów budżetowych, głównie z podatku VAT i PIT, co wg analityków może oznaczać, że do końca roku zabranie przynajmniej 50 mld zł dochodów budżetowych (ok. 30 mld zł z VAT i około 20 mld zł z PIT). W sytuacji kiedy tegoroczny deficyt budżetowy jest określony na poziomie 184 mld zł, trudno wręcz sobie wyobrazić, aby minister finansów był gotowy go powiększyć o kolejne 50 mld zł. Najprawdopodobniej więc jeszcze w tym roku czekają nas cięcia wydatków, które miejmy nadzieję, nie dotkną wydatków na obronę narodową , ale już w następnych latach, jeżeli dalej będzie rządziła koalicja Platformy, Ruchu Hołowni, PSL-u i Lewicy, to cięcia wydatków i w tej newralgicznej dziedzinie, także okażą się nieuchronne.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka