177 obserwujących
3595 notek
3821k odsłon
398 odsłon

Dzięki programom społecznym zinformatyzowała się administracja ale i rodziny

Wykop Skomentuj17

1. Jak poinformowała pod koniec poprzedniego tygodnia minister rodziny , pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa w lipcu złożono aż 2,6 mln wniosków przez internet o przyznanie świadczenia 500 plus.
Ponadto w ramach programu Dobry start (tzw. wyprawka szkolna) także w lipcu przez internet złożono 1,6 mln wniosków, to jest zdecydowanie więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
Jak podkreśliła minister Borys-Szopa, do lawinowego przyrostu liczby wniosków w programie 500 plus przyczyniło się z jednej strony zniesienie kryterium dochodowego w odniesieniu do pierwszego dziecka, a także maksymalne uproszczenie wniosku o przyznanie tego świadczenia.
Ale tak ogromna liczba wniosków złożonych przez internet w obydwu programach społecznych i to zaledwie w ciągu jednego miesiąca świadczy nie tylko o znaczących postępach w zinformatyzowaniu administracji publicznej (w szczególności tej samorządowej) ale także i wielu polskich rodzin.
2. Przypomnijmy tylko, że rozszerzony program Rodzina 500 plus znosi dotychczasowe kryterium dochodowe jeżeli chodzi o wsparcie pierwszego dziecka, co oznacza, że teraz wsparcie uzyskają wszystkie dzieci do 18 roku życia.
Od 1 lipca programem jest objęte aż 6,8 mln dzieci, to jest blisko 2 razy więcej niż do tej pory w ok. 4,4 mln rodzin, a jego całoroczny koszt jest szacowany w warunkach 2020 roku na kwotę przynajmniej 41 mld zł.
Przypomnijmy także, że program 500 plus w dotychczasowym wydaniu (z istnieniem progu dochodowego przy wsparciu pierwszego dziecka) według tych danych na koniec 2018 roku, obejmował ponad 3,74 mln dzieci do 18 roku życia, uczestniczyło w nim 2,45 mln rodzin, którym wypłacono przez 2,5 roku jego realizacji ponad 50 mld zł (do połowy tego roku 73 mld zł).
Świadczenia otrzymywało wtedy 54,1% wszystkich dzieci do 18 roku życia, przy czym aż 61% mieszkało w gminach wiejskich (1,31 mln), 55% w gminach wiejsko-miejskich (0,91 mln) i 47% - w gminach miejskich (1,47 mln).
Do tej pory programem było objęte 570 tysięcy rodzin z jednym dzieckiem, 1503 tysiące rodzin z dwójką dzieci (w tym 548 tysięcy rodzin uprawnionych do świadczenia na pierwsze dziecko), 304 tysiące z trojgiem dzieci (w tym 166 tysięcy uprawnionych do świadczenia na pierwsze dziecko), 54 tysiące z czworgiem dzieci (w tym 38 tysięcy ze świadczeniem na pierwsze dziecko), 13 tysięcy z pięciorgiem dzieci (w tym 10 tysięcy ze świadczeniem na pierwsze dziecko) i 6 tysięcy z sześciorgiem i większą liczbą dzieci (w tym 5 tysięcy ze świadczeniem na pierwsze dziecko).
3. Z kolei program Dobry start (tzw. wyprawka szkolna) dotyczy aż 4,6 mln uczniów zarówno szkół podstawowych jak i szkół średnich (w przypadku techników program dotyczy młodzieży aż do 20 roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych młodzieży aż do 24 roku życia).
Program ten jest realizowany w odniesieniu do wszystkich rodzin, bez wprowadzania kryterium dochodowego, co oznacza, że jest on prosty w obsłudze przez samorządy i bardzo szybko przyznane środki finansowe trafiają do rodzin posiadających dzieci i młodzież w wieku szkolnym.
Mimo wprowadzenia „wyprawki szkolnej dla uczniów” w dalszym ciągu utrzymywany jest także program dostarczania im darmowych podręczników do szkół (dotyczy on w tym roku szkół podstawowych i ostatniego rocznika gimnazjalnego, a w latach następnych tylko szkół podstawowych), który w tym roku będzie kosztował ponad 0,4 mld zł w roku 2019 -0,3 mld zł, w roku 2020- 0,4 mld zł i wreszcie w roku 2021 – 0,44 mld zł.
A więc obydwa programy społeczne realizowane przez rząd Zjednoczonej Prawicy, dotyczące ponad 11 mln dzieci i młodzieży oraz blisko 5 mln polskich rodzin, doprowadziły do znaczącej poprawy zinformatyzowania administracji głównie samorządowej ale także milionów polskich rodzin.

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo