Na początku XX wieku znany polski artysta rzeźbiarz pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego poświęcił wiele swoich dzieł Legionom Polskim pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Wykonał mnóstwo plakiet z podobiznami oficerów Legionów, a także medale i plakiety z przedstawieniami symbolicznymi i alegorycznymi odnoszącymi się do wydarzeń związanych z walką Polaków o odzyskanie niepodległości.
W 1917 roku artysta stworzył koncepcję Czwórki, która miała upamiętniać walki legionowej piechoty. Zrodziła się ona z jego obserwacji żołnierzy gdy sam był Legionistą w II Brygadzie. Pierwsze szkice rzeźby powstały zapewne jeszcze w latach wojny, projekt niedługo po 1918 roku. Każda z postaci Czwórki symbolizowała jedną z dzielnic ojczyzny – Wielkopolskę, Królestwo Polskie, Śląsk i Małopolskę.
W 1938 roku gipsowy model Czwórki ustawiono w Kielcach dla upamiętnienia zajęcia tego miasta przez I Kompanię Kadrową Legionów Polskich w sierpniu 1914 roku. Po wybuchu II wojny Niemcy zburzyli monument. Pomnik zrekonstruowano w 1989 roku, a niedawno przesunięto go w nieco inne miejsce.

http://www.imnk.pl/_XX/FOTO/m_XX072.jpg
http://www.imnk.pl/gallerybox.php?dir=XX072
W Muzeum Narodowym w Krakowie znajduje się model „Czwórki” (gips patynowany) tego samego artysty bez sygnatury.
Pierwsze Kompania Kadrowa jak i później I Brygada nosiła czapki zwane maciejówkami. Były to proste czapki z okrągłym, nieutwardzonym denkiem. I w takich czapkach są przedstawieni legioniści „czwórki” w marszu.
Jednak podczas I Wojny Światowej rogatywka, jako sukienna czapka męska, także była używana przez niektóre polskie formacje zbrojne. Były to: II Brygada Legionów Polskich, „błękitna” Armia gen. Hallera oraz Wojska Wielkopolskie.
Po odzyskaniu niepodległości Komisja Ubiorcza Ministerstwa Spraw Wojskowych zdecydowała 21 września 1919 wprowadzić rogatywkę jako standardowe nakrycie głowy o typie polskim nawiązującym do konfederatki dla wszystkich rodzajów wojsk i stopni.
I ten sam artysta rzeźbiarz przedstawiał także żołnierza polskiego w marszu także w rogatywce.
Oto nigdy jeszcze nie publikowana jego praca:


Na granitowym sześcianie jest rzeźba żołnierza polskiego w marszu. Rzeźba jest wykonana w brązie patynowanym. Żołnierz na głowie ma rogatywkę. Rzeźba jest podpisana nazwiskiem artysty.
I teraz pora przejść do zagadki, która składa się z kilku pytań:
1.Podaj imię i nazwisko twórcy będącego autorem przedstawionej rzeźby.
2.Napisz i uzasadnij kogo przedstawia rzeźba. Czy Legionistę II Brygady Legionów Polskich, żołnierza „błękitnej” Armia gen. Hallera, a może żołnierza Wojska Wielkopolskiego lub żołnierza II Rzeczpospolitej po roku 1923?
Zdjęcie rzeźby z sygnaturą artysty zaprezentuję po rozwiązaniu punktu 1 zagadki.
Pora przejść do tytułowego „plusa”.
Dotyczy on nieco innej rzeźby:


Żołnierz na pagonach ma jedną gwiazdkę. Ma też cztery odznaczenia: 2 krzyże oraz dwa medale. Z przodu były zapewne kiedyś na bloczku granitowym dwa odznaczenia państwowe z baretkami. Sygnatury brak.
Ciekawe, kto może być autorem tej pracy?
Może ten sam artysta, który był twórcą poprzedniej rzeźby?
"Niedawno ukazał się interesujący wpis: http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/338033,grawicapy-lataja-w-kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka" - http://autodafe.salon24.pl/249413,zagadkowe-analogie. Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl Poetry&Paratheatre 2010 i 2013.
Free counters
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura