Z myślą o WIECZNOŚCI
WIECZNOŚĆ - co o niej myśleć? Czy jest dobra, a może wcale jej nie ma, lub jest na tyle nieatrakcyjna, że nie warto o niej myśleć? Ten Blog utworzyłem, aby zastanowić się nad tym tematem, z naciskiem na opcję, że wieczność jest dobra, bo Bóg jest dobry.
0 obserwujących
3 notki
457 odsłon
  140   0

Nie religia, ale relacja

  To mój pierwszy publikowany wSalonie24 tekst. Chcę w nim nawiązać do zawartości mojego "zdjęcia profilowego":

image

  Co chcę przekazać w ten sposób? Jestem od blisko 30 lat świadomie wierzącym chrześcijaninem, który dzięki Pismu Świętemu wie, że jest różnica między RELIGIĄ a RELACJĄ. Ta pierwsza to zbiór przekonań i obrzędów, które człowiek powinien praktykować w celu zyskania przychylności Boga (lub bogów w przypadku politeizmu). Ze strony ludzkiej jest oczekiwanie, że ta przychylność będzie wyrażać się w postaci doczesnych błogosławieństw materialnych, a w ostateczności religijny człowiek liczy na wieczne życie jako zapłatę ze strony Boga za jego pobożność, religijność i ogólnie pojmowaną dobroć dla innych.

  Tak rozumiana religijność występuje wszędzie na świecie - w każdego rodzaju duchowości, jaką ludzie praktykują. Czy zatem chrześcijaństwo oparte na Biblii, także wpisuje się w ten model? Tak jest, niestety, ale tylko tam, gdzie chrześcijanie pojmują swoją wiarę, jako religię, zamiast widzieć chrześcijaństwo jako relację.

  Co konkretnie mam na myśli? Czemu przeciwstawiam oba terminy? W czym lepsza jest relacja od religii?... O tym napiszę w drugiej części tego tematu, zawieszając w tym momencie swoją wypowiedź, w oczekiwaniu na reakcję czytelników. Drodzy, czy macie coś do powiedzenia w tej kwestii? - zapraszam do komentowania. Może dzięki komentarzom rozwinięcie tego tematu będzie nawet inne, niż planuję, bo np. zostanę przekonany, że religia i tylko ona się liczy, a relacja to dobra jest, ale nie na styku: człowiek-Bóg...

  Dziękuję za cierpliwość w doczytaniu do końca (staram się pisać krótko, bo sam lubię niedługie teksty). 

  Pozdrawiam :) 

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo