Zbyszek Zbyszek
364
BLOG

Dieta: Czy tracąc wagę, chudniemy czy wydalamy wodę? - krótko

Zbyszek Zbyszek Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Post, dieta lub ćwiczenia mogą nam pozwolić stracić szybko 2,5 kg. Tyle, że to nie będzie tłuszcz, więc to żadne odchudzanie.

Energia z pożywienia znajduje się w orgranizmie w trzech formach i miejscach:

  1. Glukoza - we krwi.
  2. Glikogen - wewnątrz komórek.
  3. Tłuszcz - w komórkach tłuszczowych.

Gdy zabraknie glukozy znajdującej się w krwioobiegu, to organizm zaczyna zużywać glikogen. Glikogen to cząstki glukozy połączone ze sobą cząstkami wody. Wagowo mniej więcej trzeba 3-4 części wody na 1 część glukozy. Tak zbudowany jest glikogen.

Więc gdy organizm spala ten glikogen, a czyni to generalnie przed sięgnięciem po zasoby tłuszczu, to tak naprawdę tracimy wagę właśnie wskutek rozkładu glikogenu na glukozę i wodę, która jest wydalana.

Ile zatem wagi człowieka mieści się w tym glikogenie? Ile możemy stracić na wadze, nie naruszając wcale zgromadzonego w ciałku tłuszczu? Otóż glukozy w postaci glikogenu jest ok 0,5 kg. Wody, która ją wiąże jest zatem 1,5 - 2 kg. Można zatem "spaść z wagi" 2,5 kg, nie tracąc tłuszczu, i to się dzieje właśnie w przypadku ostrych postów, ciężkich wysiłków i diet bez węglowodanów.

Jeśli po takim wydarzeniu węglowodany zaczniemy jeść normalnie, to skok wagi znów będzie szybki, bo ów glikogen się odtworzy. Zatem pierwsza utrata wagi, tak ok 2,5 kg, w niewielkim lub żadnym stopniu dotyczy tłuszczu. To w większości woda. Dopiero potem, zaczyna się normalne spalanie tłuszczu!


image

Zbyszek
O mnie Zbyszek

http://camino.zbyszeks.pl/  Kopia twoich tekstów: http://blog.zbyszeks.pl/2068/kopia-bezpieczenstwa-salon24-pl/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości