112 obserwujących
1711 notek
1231k odsłon
  230   1

Kryzys energetyczny w Polsce i UE - dobry ruch Sejmu

Sejm uchwalił zmianę prawa energetycznego, znosząc fundament dotychczasowego mechanizmu obrotu energią elektryczną w Polsce, w postaci przymusu sprzedaży jej na giełdę (TGE), a następnie odkupu na giełdzie przez inne spółki.

Ten właśnie p r z y m u s określany w żargonie prawniczym jako "obligo", w połączeniu z przymusowo stosowaną na giełdzie zasadą "pay as clear", a więc zmuszeniu wszystkich stron transakcji, do zawierania ich po najwyższej cenie zanotowanej na giełdzie, jest źródłem "kryzysu energetycznego" w Europie i w Polsce. Wystarczyło dodać do tego kolejne pokraczne mechanizmy na rynku gazu oraz powstającą w ich wyniku manipulację cenami, by całą Europę dosłownie rzucić na kolana.

"Za zniesieniem obliga głosowało 264 posłów, 34 było przeciw, wstrzymało się 134. Ustawa trafi teraz do Senatu." Potem jeszcze podpis prezydenta i publikacja w Dzienniku Ustaw. Oby do tego doszło.

Prawdopodobnie rządzący znaleźli się po prostu pod ścianą. Skala manipulacji przerosła ich zdolności reagowania za pomocą tarcz, podatków, dodatków, zapomóg, przesunięć i tak dalej. Tak samo człowiek, w komforcie popełnia głupoty i dopiero pod ścianą jest zmuszony do myślenia. Niemniej jednak to bardzo dobra dla wszystkich, poza wielkim spekulacyjnym biznesem, decyzja.

Ustawa też "Ustala też karę za manipulacje na rynku - będzie to grzywna do 5000 stawek dziennych, od roku do 10 lat więzienia albo obie te kary łącznie", a więc rządzący zdecydowali się ukrócić spekulacje niegodnych podmiotów z.... skądkolwiek.

"W uzasadnieniu projektu ustawy rząd wskazał, że obligo jest regulacją ograniczającą swobodę funkcjonowania podmiotów na rynku energii elektrycznej".  Zatem wprowadzono regulację ograniczającą swobodę podmiotów, wskutek czego doszło do zakłócenia rynku i kryzysu dotykającego obywateli, objawiającego się opłatami nie do udźwignięcia za prąd.

Druga strona medalu

Kto owe regulacje wprowadził, kiedy i dlaczego? Ich źródłem są zmiany w systemie brytyjskim, które przyjęła za wzór UE i narzuciła swoim państwom. Jednak okazuje się, że owo "narzucenie", nie miało postaci "twardej", to znaczy, że państwa miały możliwość regulowania przynajmniej zakresu działania tych nienormalnych regulacji rynku.

I oto, w 2019 roku to właśnie nasz Sejm przyjął ustawę przewidującą: " podniesienie do 100 proc. obliga, wynoszącego wtedy 30 proc. Jak argumentował wtedy rząd, podniesienie obliga powinno długoterminowo poprawić pozycję odbiorców na krajowym rynku energii elektrycznej, ma "ograniczyć ewentualne wzrosty cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, nie wynikające z czynników wpływających na koszt jej wytworzenia czy pozyskania z sąsiadujących systemów".

"Jak podkreślało wtedy CIR, w związku z podniesieniem obligo prognozuje się zmniejszenie ryzyka istotnych wahań cen, dzięki poprawie płynności i transparentności na Towarowej Giełdzie Energii, i ograniczeniu możliwości wpływania na cenę przez uczestników posiadających silną pozycję."

Widać jak na dłoni, jak absurdalne i błędne były wcześniejsze działania Sejmu i rządu, jak idiotyczne, nieprawdziwe i fałszywe okazały się argumentacje i uzasadnienia polityków dla wprowadzanych i uchwalanych przez nich zmian w życiu kraju. Rzeczywistość roi się od "fachowców" i "ekspertów", którzy i obecnie usiłują wrzucać kij w szprychy procesu uzdrowienia sytuacji {link}. Tacy "eksperci" często de facto rządzą krajami, bo politycy nie mając wiedzy merytorycznej opierają się na podstawionych im "specjalistach", których różne siły, finansowe i medialne, kreują na jedynie-wiedzących, jak to było na zasadzie lustrzanego odbicia w czasach "pandemii".

Doszło do sytuacji niebezpiecznej dla ludności, bowiem rządzący umywają często ręce, mówiąc "my się nie znamy, musimy wdrażać to, co mówią eksperci", eksperci umywają ręce, mówiąc: "my tylko doradzamy, decyzje podejmują politycy". W końcu wystarczy przekupić, czy to problem?, kilku, kilkunastu "ekspertów" i już oni będą głosić, co nam potrzeba i w ten sposób możemy sterować całym krajem.

Dobrze, że rząd i Sejm, stara się naprawić popełnione przez siebie błędy. Dobrze, że ktoś tam poszedł po rozum do głowy i nie zawahał się przeciwstawić się wielkim grupom interesu, korzystającym przy okazji by robić pieniądze, na takich sztucznie wykreowanych kryzysach, a ściślej, na kieszeni obywateli i na zdolności pracy przemysłu. Dobrze by było, żeby się jeszcze ci, którzy wprowadzali poprzednie, jak się teraz okazuje, bardzo szkodliwe zmiany, uderzyli w piersi i powiedzieli - popełniliśmy błąd. No ale to polityka, więc chyba nie można żądać zbyt wiele...


ps. Dzięki jednemu z komentujących wykres cen energii na TGE:

image


----------------------------------------------------
Na podstawie:

https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-sejm-przeglosowal-zniesienie-obowiazku-sprzedazy-energii-ele,nId,6316314#crp_state=1
https://www.wnp.pl/finanse/zniesienie-obliga-gieldowego-dla-energii-przedstawiamy-za-i-przeciw,627607.html


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka