15 obserwujących
827 notek
1910k odsłon
196 odsłon

Ciąża Plus - darmowe leki dla kobiet w ciąży

Do otrzymania darmowych leków są uprawnione są wszystkie ciężarne.
Do otrzymania darmowych leków są uprawnione są wszystkie ciężarne.
Wykop Skomentuj7

Ciąża to bardzo stresujący okres w życiu kobiety, jeżeli potrzebna jest dodatkowa farmakoterapia. Program Ciąża Plus ma pomóc przyszłym matkom zapewniając im dostęp do bezpłatnych leków.

Ciąża Plus - komu przysługuje?

Dostęp do darmowych leków w ramach programu Ciąża Plus mają wszystkie ciężarne, od momentu potwierdzenia ciąży (niezależnie od techniki poczęcia, np. naturalnie czy in vitro) aż do jej zakończenia, ale nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu, którą wskazano w wystawionym zaświadczeniu, jeżeli poród nastąpi po terminie.

Potwierdzić ciążę mogą:

  • lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz lekarz w trakcie odbywania tej specjalizacji; 
  • położna POZ oraz położna w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej).

Do otrzymania darmowych leków są uprawnione zarówno kobiety ubezpieczone, jak i te nie bez ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Recepty na refundowane leki oznaczane są w polu "kod uprawnień dodatkowych” symbolem C lub CN w przypadku ciężarnych nieubezpieczonych. 

Bezpłatne leki w ramach programu Ciąża Plus nie przysługują już w trakcie porodu i połogu - 6 tygodni po zakończeniu ciąży. W trakcie pobytu w szpitalu kobiety otrzymują leki finansowane na dotychczasowych zasadach, czyli w ramach świadczeń gwarantowanych. Oznacza to, że - tak jak do tej pory - pacjentka nie ma obowiązku ponosić kosztów leków, które zostaną jej podane w szpitalu.

Z kolei przez okres połogu, czyli 6 tygodni od dnia porodu kobieta ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, nawet jeśli nie posiada ubezpieczenia. Oznacza to możliwość skorzystania z porady lekarskiej finansowanej przez NFZ, przyjęcia do szpitala czy uzyskania zniżki na leki refundowane. Ale nie oznacza to możliwości korzystania z programu Ciąża Plus. 

Kto może wystawić receptę na darmowe leki?

Receptę na leki refundowane (oznaczone jako leki "C") będzie mógł wystawić lekarz lub położna, którzy mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także inny lekarz – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę. 

Wszystkie osoby uprawnione do wystawiania recept na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży  mają obowiązek sprawdzić w systemie, jakie leki (i w jakiej dawce) już wcześniej przepisano pacjentce i które recepty zostały zrealizowane. Jeśli ze względów technicznych jest to niemożliwe, recepta na darmowe leki może być wystawiona po przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu.

Leki przepisywane są w wersji elektronicznej (e-recepta). Papierowe recepty wystawiane są już tylko w wyjątkowych przypadkach, np. przy braku dostępu do internetu. Na życzenie pacjentki lekarz może wypisać wydruk informacyjny, na podstawie którego aptekarz ma obowiązek wydać leki. 

kobieta w ciąży trzymająca śpiochy
Darmowe leki przysługują do chwili porodu.

Ciąża Plus - jakie leki będą darmowe?

Bezpłatne są preparaty na receptę „konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży” i – co ważne - objęte decyzją o refundacji. Oznacza to, że uprawnienie nie dotyczy leków pełnopłatnych, leków stosowanych bez związku z ciążą, ani na przykład suplementów diety.

Na liście leków darmowych dla kobiet w ciąży znalazło się 7 substancji czynnych. Wśród nich:

  • lewotyroksyna stosowana u pacjentek ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy (Euthyrox, Letrox). Leki te dostępne są w różnych dawkach;
  • progesteron, czyli hormon odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży (Luteina tabletki dopochwowe i tabletki podjęzykowe);
  • heparyny drobnocząsteczkowe o działaniu przeciwzakrzepowym: enoksaparyna (Clexane, Neoparin, Neoparin Forte, Losmina), dalteparyna (Fragmin) i nadroparyna (Fraxiparine, Fraxodi);
  • insuliny stosowane w leczeniu cukrzycy ciążowej (m.in. Mixtard, Polhumin, Actrapid Penfill, Insuman Rapid, NovoRapid Penfill, NovoMix, Fiasp, Ryzodeg, Lantus, Abasaglar, Toujeo, Gensulin N, Liprolog);
  • metoprolol (Metocard) stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u ciężarnych.

Pełna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży liczy w sumie 114 pozycji. 

Czego nie ma na liście Ciąża Plus?

Pomimo pozytywnych rekomendacji i wyników badań wskazujących na zmniejszeniem się liczby poronień i przedwczesnych porodów, na liście leków bezpłatnych dla ciężarnych nie znalazła się szczepionka przeciwko grypie. Podczas ubiegłorocznych szczepień ciężarne mogły skorzystać ze zniżki na szczepionkę Influvac Tetra.

Na liście nie ma także bardzo popularnego wśród ciężarnych kwasu foliowego (jego niedobór wpływa na występowanie wad cewy nerwowej) ani leków na powszechne ciążowe dolegliwości, takie jak nudności i wymioty, zaparcia, zgaga czy hemoroidy. Nie ma też powszechnie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych ani rozkurczowych. 

Zobacz też: Ciąża a szczepienia przeciwko grypie - szczepić się czy nie?

Resort zdrowia szacuje, że każdego roku z tej formy pomocy korzystać będzie około 400 tysięcy ciężarnych. Na jego finansowanie ma zostać przeznaczone 20 mln złotych.

[/twitter-tweet]

Przydatne informacje dla kobiet w ciąży:

Co jeść? Jadłospis przyszłej mamy. Czego unikać?

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne i wskazane?

KJ

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości