15 obserwujących
829 notek
1914k odsłon
1311 odsłon

Od dziś test na COVID-19 zrobisz w ośrodku POZ. Koronawirus - najnowsze dane

Szpital MSWiA w Warszawie, gdzie przebywają pacjencji chorzy na Covid-19. fot. PAP/Leszek Szymański
Szpital MSWiA w Warszawie, gdzie przebywają pacjencji chorzy na Covid-19. fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj33

Dziś kolejnych 9 105 osób zakażonych koronawirusem, zmarło 449 chorych – podało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 999 924 przypadków COVID-19. Zmarło 17 599 chorych.

Według danych resortu zdrowia, nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: kujawsko-pomorskiego (1214), śląskiego (1084), wielkopolskiego (796), mazowieckiego (765), dolnośląskiego (717), łódzkiego (615), lubelskiego (547), warmińsko-mazurskiego (534), małopolskiego (486), zachodniopomorskiego (461), pomorskiego (443), opolskiego (361), podkarpackiego (346), świętokrzyskiego (264), podlaskiego (216), lubuskiego (187). 

Ministerstwo podało, że pozostałe 69 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 


W poniedziałek resort informował o 5 733 przypadkach koronawirusa, w niedzielę o 11 483 przypadkach, w sobotę o 15 178, w piątek o 17 060, w czwartek o 16 687, w środę o 15 362. Rekord dziennej liczby zakażeń padł 7 listopada – zanotowano wtedy 27 875 przypadków. 

Z powodu COVID-19 zmarło 68 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 381 osób. Do tej pory najwyższą liczbę zgonów zanotowano w środę (25 listopada) - zmarło wówczas 674 osób. 

Resort przypomniał, że w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Wcześniej resort zdrowia opublikował codzienny raport z danymi epidemiologicznymi. Wynika z niego, że:

  • 39 732 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (+496 w stosunku do dnia poprzedniego),
  • z tego 21 351 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (-153),
  • 3 103 respiratory są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (+29), 
  • z tego 2 032 respiratory są wykorzystywane (-86),
  • 262 959 osób jest objętych kwarantanną (-29 318),
  • 11 305 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (-235),
  • 597 589 osób wyzdrowiało (+20 075).


Testy na koronawirusa w ośrodkach POZ

Od wtorku testy antygenowe można już przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, prezes NFZ wydał zarządzenie w tej sprawie; od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem – powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Podjęliśmy decyzję, że od dzisiaj testy antygenowe będą dostępne w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie wydał zarządzenie, które daje możliwość prowadzenia testów w POZ, wskazując jednocześnie ich wycenę – powiedział szef MZ. 

Minister poinformował, że dostępne dla przychodni są już formularze, za pośrednictwem których można składać zapotrzebowanie na testy. Jest to strona: testyantygenowe.mz.gov.pl.

- Zakontraktowaliśmy 2 mln testów antygenowych, z których część przekazaliśmy już do szpitali, a część do stacji pogotowia. Teraz przekazujemy do POZ – podał Niedzielski. Będzie też możliwość samodzielnego zakupu przez placówki i rozliczenia świadczenia po wyższej stawce. 

Minister zaznaczył, że lekarze POZ nadal będą mogli zlecać testy PCR do wykonania w punkcie drive thru – najczęściej przez teleporadę. Test antygenowy pacjent będzie miał zrobiony na miejscu, w poradni POZ.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że od środy wyniki testów antygenowych, które są cały czas na bieżąco raportowane, będą podawane w codziennych statystykach dotyczących zakażeń. 


Badania przesiewowe dla nauczycieli

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów; pracujemy nad szczegółami – powiedział Niedzielski.

W połowie listopada szef MZ zapowiedział, że na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce zostaną przeprowadzone badanie przesiewowe pod kątem koronawirusa.

- Jeżeli chodzi o badania przesiewowe, to jest dużo wątpliwości - patrząc choćby na to, co robiły inne państwa europejskie, ale i na opinie ekspertów - co do zasadności robienia takich testów. Ich jednorazowe przeprowadzenie wydaje się nie spełniać postulatów merytorycznych i nie daje obrazu rzeczywistości. I eksperci, zarówno z rady medycznej przy panu premierze, jak i generalnie eksperci formułujący opinie szerzej w przestrzeni publicznej, te wątpliwości podnoszą – wskazał minister.

Poinformował, że trwają wciąż prace na koncepcją badań. Zostaną zrealizowane w regionach, gdzie było najwięcej zakażeń, jak Małopolska i Śląsk oraz dla porównania na Podkarpaciu.

- Zdecydowaliśmy, że będziemy chcieli przeprowadzić pilotaż w odniesieniu do nauczycieli w szkołach. Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów – powiedział minister. 

- Zastanawiamy się jeszcze nad formułą tego testowania. Mamy tu jeszcze chwilę czasu - ocenił. 

Szef MZ podał, że testy w pilotażu miałyby być zrobione tuż przed końcem ferii.  - Zastanawiamy się, czy zrobić tak, żeby przeprowadzić łącznie i test antygenowy i test PCR, po to, by korzystać z tego, czym jest pilotaż, troszeczkę się nauczyć, zobaczyć na większej grupie czy potwierdzą się np. ujemne wyniki w antygenach – wskazał. 

Jak zaznaczył, na pewno nie będą to jednorazowo testy antygenowe. - Ale nie chciałbym przesadzać ostatecznego kształtu, zastanawiamy się z ekspertami jak to powinno wyglądać – zastrzegł. 

KJ

Wykop Skomentuj33
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości