16 obserwujących
989 notek
2125k odsłon
  434   0

Nowe dostawy szczepionek do Polski. Mowa o kilkuset tysiącach dawek

Z opóźnieniem, ale do Polski transportowane są dostawy szczepionek. Fot. PAP/EPA
Z opóźnieniem, ale do Polski transportowane są dostawy szczepionek. Fot. PAP/EPA

Do końca tygodnia Polska otrzyma ponad 200 tys. dawek szczepionki firmy Moderna. W poniedziałek przybyła dostawa preparatów Pfizer i AstraZeneca. 

- Poniedziałkowe dostawy szczepionek jeszcze dzisiaj pojadą do dystrybucji, do punktów szczepień. Ich dystrybucja będzie się odbywać jutro i pojutrze" - podał Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Do szpitali trafi 340 tys. dawek preparatu AstraZeneca i 387 tys. Pfizera, które zostały dostarczone dzisiaj. 

Nowe dostawy szczepionek

Dopytywany o spodziewaną w tym tygodniu dostawę dawek szczepionki firmy Moderna, Kuczmierowski ocenił, że "będzie to raczej połowa tygodnia". "Moderna jest szykowana na środę, może na czwartek" - podkreślił. Wyraził też nadzieję, że dostawa dawek szczepionki Moderny "w tych dniach przyjedzie".

Kuczmierowski był pytany, czy Polska otrzymała gwarancję od firmy Moderna, że szczepionki dotrą w tym tygodniu do kraju. - Nie, ostatecznym potwierdzeniem dla nas jest informacja o tym, że szczepionki wyjechały. To zwykle odbywa się na 12 godzin przed zaplanowanym terminem ich odbioru - powiedział szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dodał, że firma Moderna powinna dostarczyć do Polski ok. 200-210 tys. dawek szczepionek.

- Nic już nas nie powinno zaskoczyć. Tyle było zamieszania ze strony producenta Moderna, że chyba lekcja została wyciągnięta - stwierdził Kuczmierowski.

Prezes RARS przekazał także, że "w weekend dojechały do województwa warmińsko-mazurskiego maseczki z odpowiednim certyfikatem". Służby wojewody warmińsko-mazurskiego informowały wcześniej, że część maseczek, które dotarły do regionu, była po terminie przydatności i zostaną wymienione na nowe.

Z kolei dostarczone w weekend na Warmię i Mazury maseczki "są pełnowartościowe, z wydłużonym na 24 miesiące certyfikatem".

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln.

Wiceminister optymistą ws. szczepień

Kiedy nastąpi szczepienie młodszych pokoleń Polaków: 30 i 40-latków? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany był o to w internetowej części wywiadu w Programie Pierwszym Polskiego Radia. 

- Dość dużą nadzieję wiążę z drugim kwartałem - powiedział wiceminister. Dodał, że co prawda nadal resort zdrowia nie dysponuje "twardym harmonogramem dostaw, to coraz więcej firm ubiega się o rejestrację nowych szczepionek w Europejskiej Agencji Leków.

- Mam nadzieję, że w drugim kwartale takie ilości szczepionek się pojawią. Ja bym chciał, żeby to się wydarzyło do wakacji, może troszeczkę jestem za bardzo optymistycznie nastawiony. Chciałbym, żeby do wakacji wyszczepić przynajmniej 60-70 proc. Polaków. Czy to się uda, trudno mi w tej chwili powiedzieć, ale to jest niestety niezależne już od nas - ocenił.

W opinii Kraski, firmy produkujące szczepionki, deklarują dość duże dostawy wolumenów szczepionek, a Polska jest logistycznie przygotowania do wykonania masowych szczepień - zapewnił. 

GW

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości