Szczepienie na COVID-19. fot. PAP/EPA
Szczepienie na COVID-19. fot. PAP/EPA

Dziś najwięcej nowych przypadków COVID-19 w tym roku. Koronawirus- raport

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 75

Dziś 27 278 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej w tym roku, 356 chorych zmarło.

To drugi najwyższy bilans zachorowań od początku pandemii.

Koronawirus - aktualny bilans


Dziś 27 278 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej w tym roku, 356 chorych zmarło.To drugi najwyższy bilans zachorowań od początku pandemii. Liczba pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy są leczeni w szpitalach zwiększyła się ostatniej doby o 347. Liczba zajętych respiratorów wykorzystywanych do leczenia osób chorych na COVID-19 minimalnie spadła od wczoraj, choć nadal jest wysoka - 2190 urządzeń wspomaga oddychanie pacjentów.



W środę odnotowano 25 052 nowe przypadki koronawirusa. Najwyższy dotychczasowy dzienny bilans zakażeń to 27 875 infekcji. Odnotowano go 7 listopada 2020 roku.

Średnia nowych, potwierdzonych zakażeń z ostatnich siedmiu dni wynosi 18 353 i jest najwyższa od 25 listopada 2020 roku, gdy wynosiła 18 517.. Najwyższy dotychczasowy dzienny bilans zakażeń to 27 875 infekcji. Odnotowano go 7 listopada 2020 roku. Od początku pandemii zmarło 48 032 osób zakażonych SARS-CoV-2.

1 956 974 przypadki koronawirusa potwierdzono w Polsce od początku pandemii. Ponad 200 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono już na Mazowszu i na Śląsku, ponad 100 tysięcy w sześciu województwach: na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Małopolsce, Pomorskiem, Kujawsko-Pomorskiem oraz Łódzkiem.

Ruszyły zapisy na szczepienia 67 i 68-latków

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 67 i 68 lat. Zapisywać mogą się także seniorzy w wieku 69 lat, którzy jeszcze tego nie zrobili. Rejestracja trwa od 18 do 20 marca.

Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej będą oni szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. W poniedziałek 22 marca rozpoczną się zapisy dla osób w wieku 66 i 65 lat, a w czwartek 25 marca wznowione będą zapisy dla seniorów powyżej 70 lat.

Jeżeli byłoby dużo wolnych terminów i zainteresowanie byłoby nieco mniejsze to 22 marca rozpocznie się rejestracja kolejnych roczników.

Szczepienia osób w wieku 69 lat mają rozpocząć się, według przyjętego harmonogramu, w poniedziałek 22 marca, a tydzień później – 29 marca ruszą szczepienia dla służb mundurowych.


Jak się zapisać na szczepienie?


Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby:

  1. Telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22-62-62-989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.
  2. Elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.
  3. Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.
  4. Ostatni sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie – należy, wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.

Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS-a, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień – zaznaczono.

Po zarejestrowaniu na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, aby nie odpowiadać na SMS-a z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.


Horban: spodziewam się dopuszczenia szczepionki AstraZeneca

- Na kilka czy kilkanaście milionów osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca zakrzepica wystąpiła u kilkunastu. Prawdopodobnie jest to zjawisko niepołączone ze sobą – ocenił  prof. Andrzej Horban. Mówił, że spodziewa się decyzji EMA o dalszym jej stosowaniu.

Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) zbierze się w czwartek, aby wydać zalecenia w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca w kontekście stanów zakrzepowo-zatorowych, jakie ten preparat miałby prowokować.

W ostatnich dniach kilka krajów UE zawiesiło szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Informacje o przypadkach zakrzepicy docierały do Europejskiej Agencji Leków i postanowiła ona zbadać sprawę.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban nie widzi przeciwwskazań do szczepienia AstraZeneką.

- My dzisiaj o 17.00 mamy spotkanie w gronie ekspertów unijnych, gdzie ta sprawa jeszcze pewnie będzie do końca dyskutowana i wszystkie wątpliwości za i przeciw będą jeszcze raz powtórzone, ale wracając do podstaw, dlaczego tak się podziało: należy pamiętać, że coś, co my ładnie nazywamy, albo brzydko, zdarzenie zakrzepowo-zatorowe zdarza się dość często, niestety – powiedział.

- Mamy 80 tys. zatorów mózgu, tętnic mózgowych dokładnie, prowadzących do udaru mózgu, rocznie w Polsce. 30 tys. z tych ludzi umiera w ciągu pierwszego roku, czyli dzieląc mniej więcej przez 300 dni w roku, oznacza, że 100 osób dziennie w Polsce umiera w wyniku konsekwencji udaru, to jest to tło. Gdybyśmy zaobserwowali znaczne zwiększenie udarów mózgu i występowałyby one głównie u ludzi, którzy przyjmują szczepionkę AstraZeneca, to oczywiście ponad wszelką wątpliwość należy w tym momencie to połączyć. Kiedy tych zjawisk, tych chorób jest niewiele, bo na kilka czy kilkanaście milionów osób zaszczepionych obserwujemy u kilkunastu osób, to prawdopodobnie jest to zjawisko niepołączone ze sobą – wskazał Horban.

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości