Olejek z oregano, czyli ekstakt z lebiodki pospolitej, pomaga w chorobach.
Olejek z oregano, czyli ekstakt z lebiodki pospolitej, pomaga w chorobach.

Olejek z oregano - walory i zastosowanie

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Lebiodka pospolita, znana powszechnie jako oregano, ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Uzyskiwany z niej olejek pomaga w zatruciach, przeziębieniu i grypie. 

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), czyli oregano rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce występuje powszechnie jako roślina pospolita. W niejednej kuchni znana jest jako dziki majeranek. Ale ma nie tylko walory smakowe. O jej właściwościach leczniczych pisał już ojciec medycyny – Hipokrates. 

Tymol i karwakrol - dobroczynne czynniki

Olejek z oregano jest olejkiem eterycznym, bardzo mocnym ekstraktem destylowanym parą wodną. Nie powinno się go stosować w stanie czystym, jako tzw. olejek gorący, gdyż nierozcieńczony silnie podrażnia błonę śluzową i skórę. W odpowiednich dla określonych specyfików proporcjach należy mieszać go z wodą lub oliwą z oliwek. Specyfik jest też bardzo ostry w smaku. 

zielone rośliny, oregano, zioła
Lebiodka pospolita, czyli oregano, ma zastosowanie w kuchni i w domowej apteczce.


W skład przygotowywanego z lebidki pospolitej olejku wchodzą tymol i karwakrol. Substancje te mają właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Ponadto olejek zawiera mnóstwo witamin z grupy B, C i K, a także flawonoidy i minerały takie jak cynk, magnez, potas, żelazo i wapń. 

Olejek z oregano zawiera od sześćdziesięciu do ponad osiemdziesięciu procent karwakrolu. Jest to bardzo silny przeciwutleniacz, działający przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. 

Z kolei tymol to substancja aktywna o działaniu antypasożytniczym. Ten składnik pobudza również pracę żołądka i jelit. Uwaga! Tymol w dużych ilościach może być niebezpieczny dla wątroby, nerek i serca.  

Właściwości bakteriobójcze

Szerokie są właściwości bakteriobójcze olejku z oregano. Działa choćby na bakterie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), salmonelli i na uciążliwą pałeczkę Helicobacter Pylori. Przeciwdziała również grzybom Candida albicans. Olejek z oregano pomaga w infekcjach dróg oddechowych oraz infekcjach jamy ustnej. Oczyszcza organizm z niechcianych i szkodliwych drobnoustrojów i pasożytów.

oregano
Oregano ma silne właściwości bakteriobójcze.

Olejek z oregano wzmacnia odporność organizmu, dlatego warto stosować go szczególnie w okresie zwiększonych zachorowań. Może być przydatny także dla dzieci, które chodzą do przedszkola. Specyfik łagodzi objawy alergii. Zawarte w nim przeciwutleniaczy hamują procesy starzenia, neutralizując działalnie wolnych rodników.

Karwakrol ogranicza gromadzenia się tłuszczowej tkanki podskórnej, wspomagają odchudzanie. Tymol z kolei stymuluje układ trawienny i działa korzystnie na przepływ żółci. 

Zwolennicy medycyny naturalnej podkreślają, że olejek z oregano (a także przyprawy na bazie rośliny) pomagają zapobiegać schorzeniom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory. Zapewnia to wysoka zawartości składników fenolowych.  

Olejek z lebiodki pospolitej - kosmetyka i leczenie

Jeśli regularnie używamy tego olejku do przemywania twarzy powinniśmy pamiętać, że jego stężenie w oliwie lub oleju kokosowym nie powinno przekraczać jednego procenta. Rozcieńcza się go też tonikiem lub płynem micelarnym. Do rozcieńczenia zastosować można również masło shea.

Olejek z oregano znajduje zastosowanie w relaksacyjnych i leczniczych masażach i kąpielach. Zawarty w nim karwakrol rozgrzewa i rozluźnia mięśnie, poprawiając regenerację organizmu. W kąpieli ucieszy nas kojący aromat olejku, choć najważniejsze jego dobrodziejstwo polega na łagodzeniu problemów skórnych. Niesamowitą zdolność do regeneracji skóry ma również olejek z drzewa herbacianego.

stopy, kobieta, sandały, czerwone paznokcie
Olejek z oregano pomoże nam zadbać o zdrowe stopy. 

Zabiegi kosmetyczne i lecznicze z dodatkiem olejku z oregano są szczególnie wskazane w przypadku grzybicy stóp i paznokci, kandydozy, bólów wywołanych przeziębieniem i owrzodzeniami, półpaśca i egzemy. Olejek działa także antyłupieżowo, pomaga pokonać ropny trądzik i swędzenie skóry.  Kąpiel z jego użyciem zmniejsza bólów stawów, łagodzi bolesne objawy ugryzień owadów pomaga przy zewnętrznym zakażeniu ucha.

Ostrożnie ze stuprocentowym ekstraktem

Ceny olejku, który łatwo można zamówić choćby przez Internet, wahają się od czterdziestu do dziewięćdziesięciu złotych. Wpływa na to stężenie ekstraktu i źródło pochodzenia roślin. Zwolennicy medycyny naturalnej polecają stuprocentowy olejek jako bazę dla domowych medykamentów i kosmetyków. 

Należy jednak pamiętać, żeby stuprocentnowy ekstrakt dozować bardzo ostrożnie. Optymalne jest stosowanie olejku z dwóch kropelek na jedną szklankę wody. Powinno się przyjmować nie więcej niż 3-5 kropli po dwa-trzy razy dziennie. Kuracja zdrowotna przy użyciu olejku z oregano nie powinna trwać dłużej niż przez tydzień. Później warto zrobić do tygodnia przerwy. Szczególnie ostrożnie należy dozować olejek w przypadku dzieci, a kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować to z lekarzem. 


KW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości