3 obserwujących
271 notek
60k odsłon
66 odsłon

WTZ - warsztaty terapii zajęciowej

Wykop Skomentuj

WTZ - warsztaty terapii zajęciowej

WTZ jest to alternatywny system kulturalno oświatowo edukacyjny ukierunkowany na aktywizację społeczną ludzi dorosłych niepełnosprawnych, którzy nie mieszczą się na normalnym rynku pracy, a rokują jakieś nadzieję na utrzymanie i rozwój w tym temacie.

Chyba każde miasto posiada jedną lub kilka tego rodzaju instytucji edukacji post-szkolnej.

Poza pewną ilością osób o inwalidztwie w zakresie kończyn i ruchu (nogi, ręce) dużą grupę stanowią tam ludzie upośledzeni, opóźnieni umysłowo i psychicznie.

Jako bywalec w swoim czasie tego typu zajęć chcę się podzielić swoimi, co bardziej szokującymi doświadczeniami:

• Zajęcia takie grupują osoby o różnym stopniu świadomości, chyba niektórzy rodzice mają nadmierną nadzieję, że wspólne przebywanie, wspólna praca, da jakąś poprawę umiejętności społecznych własnego dorosłego już dziecka, zdarzają się sytuacje bardzo nietypowe, np. gdy rodzice nie dopilnują i takie nie bardzo świadome dziecko (dorosła kobieta) dostanie okres (krwawienie) w czasie wspólnych zajęć, i nie jest w stanie ani zająć się sama sobą, ani pozwolić innym sobie pomóc;

• Nie można też liczyć na typowe reakcje tych nie bardzo świadomych dzieci (dorosłych kobiet), lepiej omijać z daleka, żeby nie narazić się na zarzuty seksualne (gdy rodzice uczulili na to takie dorosłe dzieci);

• Takim dorosłym dzieciom szybko psują się zęby (brak dbałości, higieny), a podejście specjalistycznych klinik dentystycznych, które się tym zajmują jest: „nie naprawiać, lecz jak najszybciej wyrwać!” - chyba czasem nawet bez pytania rodziców o pozwolenie!

• Ubezwłasnowolnienie! Wydaje się, że to na kierownictwie takiej placówki powinien spoczywać obowiązek pouczenia rodziców, że dla bezpieczeństwa takich osób i ich rodziny, powinni przeprowadzić przez sąd procedurę ubezwłasnowolnienia, by nie ponosić odpowiedzialności za przypadkowe lub celowo sprowokowane (oszustwo) decyzje takich osób.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości