45 obserwujących
4899 notek
1756k odsłon
200 odsłon

Oblany egzamin III RP

Wykop Skomentuj4

Jest czas nauki, jest czas zdawania egzaminów.

W r. 1989 Polska formalnie odzyskała niepodległość, zaistniały więc warunki do swobodnego zdobywania i wymiany informacji. Nie będę tu rozważał kwestii karalności ograniczeń w tym zakresie niekonstytucyjnie wprowadzonych nieformalnie przez różne środowiska polityczne, o tym będzie kiedy indziej. Tu zajmijmy się kwestią niepodległości i wiedzą na temat niepodległości, która jest, formalnie przynajmniej, szeroko dostępna, każdy więc miał okazję z nią się zapoznać.

Pisałem już o kwestii radykalnego rozprawienia się ze zdrajcami, postulując ćwiartowanie na wzór ćwiartowania Rzeczypospolitej przez zaborców i swoje zdanie podtrzymuję. Od r. 1989 minęło już ponad 30 lat i kolejni kandydaci do eksperymentowania z polską niepodległością mieli sporo czasu by uzupełnić braki wiedzy w kwestii niepodległości i jej utraty.

Wróćmy więc do w. XVIII i wskazówek w tej materii zanotowanych przez ks. Stanisława Konarskiego, autora słynnego traktatu „ O skutecznym rad sposobie”. Skorzystajmy z cytatu przedstawionego w Do Rzeczy przez prof. Andrzeja Nowaka. W r. 1733, a więc niemaal 300 lat temu, było więc sposo czasu na przyswojenie sobie lekcji, Konarski pisał co następuje bardzo precyzyjną polszczyzną:

„Rzeczpospolita jest najwyższą panią swych praw, niepodległą jakiejkolwiek władzy ocych monarchów.[…] Rzeczpospolita słusznie ma z boskiego prawa najwyższą władzę niepodległą nikomu i strzeże jej tak, jak wszystkie inne królestwa i cesarstwa.[…] Nie można rozkazywać temu, kto nie zależy od kogoś innego. Ten, kto nikomu z wyjątkiem Boga nie jest podległy, nikogo z wyjątkiem Boga nie jest zobowiązany słuchać.[…} Największą jest więc niegodziwością w jakimkolwiek królestwie i dobrze zorganizowanej rzeczypospolitej, żeby cudzoziemcy publicznie oskarżali obywateli i urzędy, a nawet samą rzeczpospolitą o pogardę praw, jakby chełpiąc się, że oni lepiej myślą o rzeczypospolitej niż jej właśni obywatele. W każdej rzeczypospolitej należy mioeć na pierwszym miejscu wzgląd na własną rację stanu, potem dopiero na cudzą.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo