zetjot zetjot
144
BLOG

Co możemy wiedzieć sami o sobie ?

zetjot zetjot Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Okazało się, że ludzie mają problemy z wiedzą o człowieku, co jest najlepszym dowodem upadku umysłowego wywołanego przez liberalizm. Ten poziom ignorancji jest wręcz niewiarygodny i dowodzi, że edukacja demoliberalna zajmuje się nie tym co trzeba. Zamiast rozwijać uniwersalną wiedzę (uniwersytet) zajmuje się przygotowywaniem kadr do jakiejś specyficznej dziedziny gospodarki czy administracji, robota bez fundamentów.

Najlepszym przykladem upadku demoliberalnej edukacji jest pani Karolina. Nie piszę tego by się nad nią pastwić, bo dotyczy to wielu z nas, a padło na nią bo pisuje w s24. Otóż pani Karolina popełnia błąd, który już dawno został ujawniony, gdy psychologowie próbowali zastanawiąć się nad czlowiekiem metodą introspekcji. To jest błąd określania nieznanego przez nieznane - ignotum per ignotum. Nie znający siebie naprawdę człowiek usiłuje dowiedzieć się o człowieku badając siebie samego, co jest kompletną bzdurą. Nawet gdyby taki projekt się powiódł w przypadku Tomasza Nowaka, to nie oznacza że powiódłby się w przypadku Jana Kowalskiego.

Na początek trzeba stwierdzić, żę wiedza o jednostce, konkretnej jednostce jest dla nas wszystkich kompletnie niedostępna, bowiem nie możemy nic pewnego powiedzieć o Tomaszy Nowaku, zamieszkałym w Mszanie Dolnej.Możemy mieć ułamki wiedzy dotyczące pewnych aspektów życia tego człowieka, ale całość jest nieosiągalna. No bo niby jak możnaby tę wiedzę zdobyć ? Przy pomocy nieustannej inwigilacji ?

Jedyna wiedza o człowieku dostępna nam jest wiedzą o gatunku ludzkim, wiedza dostępna z danych statystycznych (Big Data), które wskazują na społeczne aspekty człowieka, ale nic nam nie mogą powiedzieć o jego indywidualnej specyfice. Możemy następnie skorzystać z dorobku teorii ewolucji, która też może nam dostarczyć wiedzy o społeczeństwie jako całości i o gatunku, ale nie o konkretnej jednostce, do której żadnego dojścia nie mamy by rzecz dokładnie zbadać, bo jak ? Bardzo ułomna wiedza o jednostce jest mozliwa dopiero po opisaniu wszelkich mozliwych społecznych uwarunkowań życia człowieka ale jako gatunku.

Jak twierdzi nowoczesna psychologia, człowieka należy badać nie jako osobną jednostkę, lecz w interakcjach z innymi. Tym właśnie różni się nowszy model badań według Wygotskyego od starszego modelu badań z obserwacji jednostki stosowany przez Piageta.

W tym momencie warto wrócić do pani Karoliny. która swoje dywagacje zaczyna zwykle, zamiast od początki, od końca czyli od "Ja to, ja tamto" lub "Ja czuję".  Pani Karolinie jej zycie jest czymś najbliższym, ale nie może służyć jako wiedza, bo mówi tylko o swoich doświadczeniach, których nie może do końca być świadoma, jako że nie może być sędzią we własnej sprawie. Pani Karolina odwraca porządek analityczny, bo jej się tak wydaje, bo nie ma dostępu do innych źródeł. Jak się jednak nie ma dostępu do wiarygodnych źródeł wiedzy, to wypada zamilknąć.

Bo dopiero po sporządzeniu gatunkowego społecznego portretu możemy tworzyć kolejne odbitki dla indywidualnych osób, uzupełniając ten portret specyficznymi dla każdej następnej konkretnej jednostki szczegółami, ale tylko do pewnego stopnia, bo wiele informacji pozostanie niedostępnych. Gdyby każdy z nas miał nieodłącznego 24/7 brata bliźniaka wykształconego psychologicznie, to by była pewna szansa uzyskania wiarygodnych informacji, ale to tylko fantazja.

Jak państwo widzą pani Karolina jest nieocenionym źródłem inspiracji, bo w żadnym innym przypadku nie przyszłoby mi do głowy zastanawiać się nad tego typu relacjami między czynnikiem spolecznym a indywidualnym w życiu ludzkim. Okazuje się przy okazji, że w większości i to przeważąjącej wszyscy jesteśmy ofiarami systemu demoliberalnego, który przystosował nas do wywracania naturalnego porządku i przeceniania roli jednostki. Tymczasem o cywilizacji przesądzają relacje społeczne.

Okazuje się przy okazji, że to kolektywistyczny model cywilizacji chińskiej jest bardziej naturalny i znacznie prostszy od europejskiego, który oparty jest na podglebiu chrześcijańskim i jest wyjątkowy w skali świata o czym świadczy nadane mu przezwisko WEIRD (dziwaczny) od western, educated, indistrulized, rich, democratic.

zetjot
O mnie zetjot

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo