zetjot zetjot
343
BLOG

Zamienił stryjek siekierkę na kijek ? No i co z tego ?

zetjot zetjot Polityka Obserwuj notkę 11

Zgłupienie sięgnęło takiego dna, że bez problemu da się zastosować stare przysłowia.

Bardzo łatwo, w oparciu o najświeższe badania naukowe, ustalić jak Polacy dali się wkręcić. A dali się wkręcić z własnej winy, no bo przecież wszyscy wiedzą zarówno o blaskach jak i cieniach nowych technologii. I tu pasuje kolejne stare powiedzenie, że każdy kij ma dwa końce, a lemingi i gimbaza uwierzyły, że tylko jeden decyduje o polityce.

Weźmy wnioski z prac Kahnemana.

1. Ignorowanie goryla na boisku bedące efektem sugestii i koncentracji na pewnych aspektach rzeczywistości ze szkodą dla pozostałych

2 Heurystyka afektu, który powduje przesunięcie uwagi na sąsiedni aspekt pewnej kwestii, a w połączeniu z efektem goryla powoduje kompletne zawirowanie.

3.Kaskada dostępności, gdy jakieś mało istotne wydarzenie pod wpływem mediów nabiera charakteru kuli śnieżnej i potrafi zdominować powszechną uwagę. Przypomnijcie sobie tę panią z PO w Zielonogórskiem, która wykryła w Odrze niebotyczny poziom skażenia rtęcią. To jest klasyczny wręcz przypadek wariactwa.

Te wszystkie błędy ludzkiego umysłu połączone razem dają efekt lawinowego zgłupienia. I mają efekty polityczne - zamiast ludzi porządnych będą rządzić popaprańcy, źli ludzie po prostu.

Najbardziej mnie ubawiło w opowieściach Kahnemana o perypetiach z eksperymentami to, jak w desperacji uprościli listę  pytania do dwóch tylko, bo pe≥łna lista pokonała wszystkich:

która możliwość jest bardziej  prawdopodobna:

Linda jest kasjerką.

Linda jest kasjerką i działa w ruchu feministycznym.

/.../

Wbrew logice, drugą opcję wybrało  około 85 - 90 procent studentów na klku poważnych uniwersytetach. /.../ Kiedy  z oburzeniem zapytałem dużą grupę własnych studentów , "Ale czy wy nie widzicie, że naruszyliście podstawowe zasady logiki?" ktoś z końca sali zawołał "No i co z tego?"

Orlen stracił 5 mld na giełdzie po ogłoszeniu idiotycznych planów antypisu. Też można oczekiwać odpowiedzi "No i co z tego" albo nawet "Dobrze mu tak."  Polak i po szkodzie głupi.
zetjot
O mnie zetjot

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka