Warto przypomnieć sobie pewne fakty z historii i wyciągnąć z nich naukę.
System społeczny podlega dwóm rodzajom czynników determinujących - zmienności rozwojowej lub historycznej oraz powtarzalnej zmienności cyklicznej. Zwykle zajmuję się zmiennością rozwojową, ale czasami warto zwrócić uwagę na czynniki cykliczne. Czynniki cykliczne wynikają z faktów biologicznych, takich jak następstwo pokoleń oraz niezmienność pewnych elementów środowiska naturalnego i społecznego. Środowsko naturalne sprawia, że powtarzają się cykle klimatyczne związane z miejscem Ziemi w kosmosie. W życiu społecznym powtarzają się takie elementy jak jednostki i grupy społeczne, hierarchie i instytucje, w których cykliczność przeplata się ze zmianami rozwojowymi.
Dlatego też można porównywać analogiczne sytuacje z rozmaitych okresów historycznych. Warto w związku z taką perspektywą poczytać opracowanie historyczne Jacka Komudy zatytułowane "Upadek" (I RP), traktowane przez autora jako ostrzeżenie przed tym co się może stać obecnie, bo analogie do chwili obecnej są czasem uderzające.
Jeżeli chodzi o geopolitykę, to można porównać obecny stosunek Unii Europejskiej do Polski ze stosunkiem mocarstw ościennych (Prus, Austrii, Rosji) w w. XVIII. Ingerencje są identyczne.
Ale w skali społecznej czy indywidualnej też są podobieństwa.
Ludzie mają określone charaktery i demonstrują pewne postawy niezależnie od okresu historycznego. W polskiej historii powtarza się zjawisko renegatów, zdrajców i innych form korupcji, które to zjawisko przyczyniło się do upadku I RP. Teraz dzieje się podobnie. Pojawiały się wtedy rozmaite stronnictwa finansowane przez obce mocarstwa, korumpujące polską klasę polityczną, podobnie jest i dzisiaj.
Zawsze istnieją pewne grupy i środowiska, które dbają o własny, prywatny czy grupowy interes bardziej niż o interes narodowy. Kiedyś była to magnateria uzależniająca od siebie szlachtę, teraz mamy układy postkomunistyczne czy oligarchie.
W tej sytuacji, wypowiedź prezydenta o bezkarności zdrajców była jak najbardziej na czasie.
Zachęcam do lektury. Podane są i dobrze uzasadnione, przyczyny upadku i możliwe środki zaradcze.
Inne tematy w dziale Polityka