43 obserwujących
4685 notek
1675k odsłon
1184 odsłony

Kto nie lubi wolnych niedziel i dlaczego

Wykop Skomentuj111

Tekst na temat wolnych niedziel ujawnił niezrozumienie lemingów mechanizmów obecnej gospodarki konsumpcjonistycznej.          W interpretacjach tej kwestii widać, że motywem dominującym w wypowiedziach jest chciejstwo, zamiast analizy przyczynowo-skutkowej i właśnie to chciejstwo jest częścią mechanizmu wykorzystywanego do rozwijania konsumpcjonizmu. Jest to mechanizm mający charakter uzależniający, sięgający wgłąb ludzkiej psychiki. Jak każdy uzależniony leming zakupoholik cierpi w wolną niedzielę na zespół odstawienia.  

W odróżnieniu od kapitalizmu, w którym dominował klient, którego potrzebom musiał podporządkować się producent, w konsumpcjonizmie mamy do czynienia z konsumentem, który nie jest podmiotem autonomicznym. Konsumpcjonizm jest systemem, który zdecydował się uwolnić spod dyktatu klienta, który ma, w kapitalizmie, wyraźnie ograniczone potrzeby. Trzeba było wynależć mechanizm usuwający te ograniczenia, a to oznaczało detronizację klienta. Pamiętacie chyba hasło kapitalizmu: "Klient nasz pan". Tak było, ale się skończyło. Konsument nie jest jednostką racjonalną, podejmującą racjonalne decyzje w wyniku oceny racjonalnych potrzeb. Konsumpcjonizm oparty jest na pobudzaniu impulsów chciejstwa, będącego zaprzeczeniem racjonalności. 

Konsumpcjonizm wytworzył pewien mechanizm, w którym konsument został urzeczowiony i ukształtowany jako sterowana w określony marketingowy sposób maszyna służaca do dokonywania zakupów. I ta maszyna działa niezależnie od realnych potrzeb osobistych, a zgodnie z potrzebami systemu konsumpcjonistycznego, dyrygowanego przez marketerów i realizuje jego wymogi. 

Struktura systemu konsumpcjonistycznego jest całkiem odmienna od struktury systemu kapitalistycznego, co oznacza odmienne relacje między poszczególnymi elementami systemu.

W tym kontekście, dywagacje niektórych komentatorów o "wolności" brzmią zabawnie, bo jest akurat odwrotnie.

Wykop Skomentuj111
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka