Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w całej Polsce. Zielone inwestycje PGE

W Polsce coraz więcej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Fot. Shutterstock
W Polsce coraz więcej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Fot. Shutterstock

Coraz więcej prądu pochodzi w Polsce ze źródeł odnawialnych. Największym krajowym producentem energii z OZE jest Grupa PGE.

W marcu tego roku prezes Wojciech Dąbrowski zapowiedział, że Grupa PGE zintensyfikuje inwestycje w obszarze OZE. „Zmiany otoczenia gospodarczego, wynikające także z pandemii koronawirusa, skłaniają nas do intensyfikacji prac nad nową strategią Grupy Kapitałowej PGE. Pokażemy wizję na kolejne lata, wizję firmy nowoczesnej, dającej inwestorom stabilne korzyści. Niewątpliwie będzie to przyspieszenie zielonego kierunku” – powiedział Wojciech Dąbrowski. Całą treść wywiadu można przeczytać tu: PGE: rozwój OZE i transformacja energetyki konwencjonalnej.

W czerwcu ruszyły dwie największe w Polsce lądowe farmy wiatrowe – w Zachodniopomorskiem. W lipcu PGE kupiła farmę wiatrową Skoczykłody w województwie łódzkim. W tym roku będą gotowe cztery jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne na Podkarpaciu, w Lubuskiem i Lubelskiem. Trwają badania środowiskowe pod ogromną farmę fotowoltaiczną na Podkarpaciu, która powstanie na 152 hektarach gruntu.

- W ciągu dekady zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW. Zabezpieczyliśmy już na potrzeby tego programu ponad 1000 hektarów gruntów. Na takiej powierzchni można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 500 MW - mówi Marcin Karlikowski, prezes spółki PGE Energia Odnawialna, która jest odpowiedzialna w Grupie PGE za inwestycje w OZE. Należy do niej obecnie 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2322,1 MWMW. 

Oprócz farm wiatrowych i fotowoltaicznych Grupa PGE inwestuje w projekty morskich farm wiatrowych, które zbuduje na Bałtyku.

Lądowa farma wiatrowa Skoczykłody

Grupa PGE kupiła farmę wiatrową Skoczykłody w powiecie skierniewickim w województwie łódzkim wybudowaną w 2015 r. Składa się ona z dwunastu turbin o łącznej mocy 36 MW. Jej wydajność to blisko 32 proc. Roczna produkcja na poziomie prawie 100 GWh pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Płocka. Do 2030 r. farma będzie korzystać z zielonych certyfikatów, czyli systemu wsparcia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Zakup farmy Skoczykłody zwiększy łączną moc zainstalowaną wszystkich farm wiatrowych Grupy PGE o ponad 5 proc.

Lądowe farmy wiatrowe Starza/ Rybice i Karnice II

W czerwcu tego roku Grupa PGE uruchomiła dwie duże farmy wiatrowe Starza/ Rybice i Karnice II w województwie zachodniopomorskim. Znajdują się one w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice. Dwie farmy to 43 turbiny o łącznej mocy zainstalowanej 100 MW. Inwestycję pomógł sfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. Więcej na ten temat napisaliśmy tu: Ruszyły największe farmy wiatrowe w Polsce.


Zobacz film, jak powstawały farmy wiatrowe:


Farma fotowoltaiczna w gminie Grębów

PGE prowadzi badania środowiskowe związane z budową farmy fotowoltaicznej w gminie Grębów na Podkarpaciu. Farma powstanie na blisko 152 hektarach rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg. Moc 77 MW i roczna produkcja ponad 77 tys. MWh pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 30 tysięcy gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Legnicy.

Inwestycja ma już warunki techniczne przyłączenia, a trwająca obecnie procedura środowiskowa zakończy się do połowy 2021 r. W kolejnym kroku rozpoczną się prace nad projektem budowlanym. Termin realizacji to koniec 2022 r.

Bliskowice, Lesko, Lutol

Grupa PGE realizuje już cztery mniejsze, jednomegawatowe inwestycje w województwach lubelskim, podkarpackim i lubuskim: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2. Mają być gotowe jeszcze w tym roku. Moduły PV zainstalowane w tych farmach fotowoltaicznych są efektywne w warunkach pogodowych typowych dla Polski.

Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Projekty fotowoltaiczne PGE wygrały aukcje OZE

Morskie farmy wiatrowe

Grupa PGE chce też zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku. Odpowiedzialna za projekt offshore (morskich farm wiatrowych) spółka PGE Baltica planuje uruchomienie trzech elektrowni:

Baltica-1 (EWB1) o mocy 900 MW

Baltica-2 (EWB2); 1498 MW

Baltica-3 (EWB3); 1045 MW

Baltica 2 i Baltica 3 mają powstać do 2030 r., a Baltica 1 – po 2030 r. Ich łączna maksymalna moc wyniesie do 3,5 GW.


BG


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka