21 obserwujących
1187 notek
867k odsłon
144 odsłony

"Kraków czerwonych 1923, 1936"

Wykop Skomentuj

Druga RP przezywa obecnie apogeum zainteresowania. Co chwilę wydawane są książki opowiadające jakieś wydarzenia czy osoby z jej czasów. W większości są one bliźniaczo podobne do siebie. Większość powtarza utarte slogany o ułanach, zdjęcia Bodo, Zimińskiej i oczywiście o rzekomym kulcie Piłsudskiego. Tu można zapytać złośliwie. Skoro tak go kochali, to dlaczego zrobił przewrót miast wygrać wybory. Ale po co zadawać złośliwe pytania.

  Tytułowa książka jest inna. Nie opisuje tego co wszyscy opisali już po stokroć. Jest to reporterski zapis dwóch strajków w Krakowie. Jeden z czasów rządów prawicy, drugi z czasów rządów sanacji. Uważny czytelnik zauważy różnice miedzy nimi. Mimo iż oba były najkrwawszymi w II RP. 

Nie tylko strajki są tu opisane, również życie codzienne ówczesnego Krakowa. Kraków z czasów II RP jest słabo opisany. Zapewne jest daleko w tyle za Warszawą, Lwowem czy Wilnem. A był przecież areną sporów na wielu płaszczyznach. Wybuchały tu spory polsko-żydowskie, lewica-endecy, związkowcy-władza, czy też żydowski spór syjoniści-bundowcy. Były też napięcia sportowe pomiędzy Cracovią i Wisłą, Jutrzenką i Makkabi oraz tymi wszystkimi klubami.

O tym wszystkim można poczytać w owej książce. Jeśli kogoś II RP interesuje bardziej niż oklepane anegdoty o Wieniawie czy o imprezach w Adrii to znajdzie tu wiele ciekawostek nie opisanych wcześniej. A są tu też opisane osoby z pierwszych stron gazet. 

Nie jest to grube, więc każdy da radę:) 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura