Konfederacja zorganizowała prawybory kandydata na prezydenta w systemie elektorskim. W grudniu i styczniu odbędzie się szesnaście konwencji wojewódzkich, na których wyborcy będą mogli poprzeć wybranego przez siebie kandydata. Po pierwszej konwencji prowadzi Krzysztof Bosak.
Głosować może każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce, który zarejestruje się poprzez formularz internetowy oraz wpłaci co najmniej 30 zł darowizny na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, nie później niż trzy dni przed danym Zjazdem Prawyborczym. Jak twierdzą przedstawiciele partii, opłata ma ukrócić działania trolli.
Zgodnie z regulaminem, "każdy wyborca może głosować tylko na jednym Zjeździe Wyborczym, wskazanym w formularzu rejestracyjnym". "Każdemu wyborcy przysługuje tylko jeden głos. Na Zjeździe Wyborczym głosuje się osobiście po okazaniu dowodu tożsamości i weryfikacji posiadanego czynnego prawa wyborczego. Niedopuszczalne jest głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Głosowanie na zjeździe wyborczym jest tajne poprzez zaznaczenie znaku x na karcie wyborczej w kratce obok wybranego kandydata i umieszczenie karty w urnie wyborczej" - czytamy w regulaminie.
- Każde z województw ma tyle głosów elektorskich, ile proporcjonalnie padło w nim głosów na Konfederację 13 października 2019 roku. W sumie będzie 305 elektorów z kraju i 9 wśród Polaków mieszkających za granicą - tłumaczy Robert Winnicki.
Na pierwszym zjeździe, który odbył się w Białymstoku wystąpiło siedmiu z dziewięciorga kandydatów ubiegających się o nominację Konfederacji w wyborach prezydenckich: Krzysztof Bosak, Jacek Wilk, Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Tołwiński, Paweł Skutecki i Konrad Berkowicz. W stolicy Podlasia nie pojawili się pozostali kandydaci - Magdalena Ziętek-Wielomska (przysłała przedstawiciela) i Artur Dziambor, który prosił, by w jego imieniu głos zabrał Janusz Korwin-Mikke.
O wynikach poinformował Robert Winnicki. W Białymstoku oddano 141 ważnych głosów, a uprawnionych do głosowania było 208 osób. Największe poparcie (64 głosy) uzyskał wiceprezes Ruchu Narodowego poseł Krzysztof Bosak. Kolejne miejsca zajęli: posłowie Grzegorz Braun (28 głosów), Artur Dziambor (20 głosów), Konrad Berkowicz (10 głosów) i Janusz Korwin-Mikke (8 głosów) oraz byli posłowie Krzysztof Tołwiński (7 głosów) i Jacek Wilk (4 głosy). Nikt nie głosował na Pawła Skuteckiego i Magdalenę Ziętek-Wielomską
Z kolei w Olsztynie W Olsztynie do urny trafiły 132 głosy ważne. 77 z nich oddano na Bosaka, 20 na Brauna, 12 na Dziambora. Janusz Korwin-Mikke uzyskał 5 głosów.
Wyniki z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego dają Krzysztofowi Bosakowi 9 głosów elektorskich; Grzegorz Braun ma 3, Artur Dziambor i Konrad Berkowicz - po 2, Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk - po 1.
Po pierwszych zjazdach w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim (7.12), kolejne są zaplanowane w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim (8.12), świętokrzyskim i mazowieckim (14.12), lubelskim i podkarpackim (15.12), małopolskim i śląskim (4.01), opolskim i dolnośląskim (5.01), łódzkim i wielkopolskim (11.01) oraz lubuskim i zachodniopomorskim (12.01).
18 stycznia ma odbyć się zjazd elektorów, na którym w głosowaniu jawnym wybrany zostanie kandydat Konfederacji na prezydenta. By zyskać nominację, kandydat musi uzyskać ponad 50 proc. głosów elektorów.
ja
Inne tematy w dziale Polityka