147 obserwujących
7474 notki
19597k odsłon
2899 odsłon

Prezydenckie prawybory w Konfederacji. Po pierwszej turze prowadzi Bosak

Krzysztof Bosak jak dotąd liderem prawyborów, fot. Twitter
Krzysztof Bosak jak dotąd liderem prawyborów, fot. Twitter
Wykop Skomentuj97

Konfederacja zorganizowała prawybory kandydata na prezydenta w systemie elektorskim. W grudniu i styczniu odbędzie się szesnaście konwencji wojewódzkich, na których wyborcy będą mogli poprzeć wybranego przez siebie kandydata. Po pierwszej konwencji prowadzi Krzysztof Bosak.

Głosować może  każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce, który zarejestruje się poprzez formularz internetowy oraz wpłaci co najmniej 30 zł darowizny na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, nie później niż trzy dni przed danym Zjazdem Prawyborczym. Jak twierdzą przedstawiciele partii, opłata ma ukrócić działania trolli.

Zgodnie z regulaminem, "każdy wyborca może głosować tylko na jednym Zjeździe Wyborczym, wskazanym w formularzu rejestracyjnym". "Każdemu wyborcy przysługuje tylko jeden głos. Na Zjeździe Wyborczym głosuje się osobiście po okazaniu dowodu tożsamości i weryfikacji posiadanego czynnego prawa wyborczego. Niedopuszczalne jest głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Głosowanie na zjeździe wyborczym jest tajne poprzez zaznaczenie znaku x na karcie wyborczej w kratce obok wybranego kandydata i umieszczenie karty w urnie wyborczej" - czytamy w regulaminie.

- Każde z województw ma tyle głosów elektorskich, ile proporcjonalnie padło w nim głosów na Konfederację 13 października 2019 roku. W sumie będzie 305 elektorów z kraju i 9 wśród Polaków mieszkających za granicą - tłumaczy Robert Winnicki.

Na pierwszym zjeździe, który odbył się w Białymstoku wystąpiło siedmiu z dziewięciorga kandydatów ubiegających się o nominację Konfederacji w wyborach prezydenckich: Krzysztof Bosak, Jacek Wilk, Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Tołwiński, Paweł Skutecki i Konrad Berkowicz. W stolicy Podlasia nie pojawili się pozostali kandydaci - Magdalena Ziętek-Wielomska (przysłała przedstawiciela) i Artur Dziambor, który prosił, by w jego imieniu głos zabrał Janusz Korwin-Mikke.

O wynikach poinformował Robert Winnicki. W Białymstoku oddano 141 ważnych głosów, a uprawnionych do głosowania było 208 osób. Największe poparcie (64 głosy) uzyskał wiceprezes Ruchu Narodowego poseł Krzysztof Bosak. Kolejne miejsca zajęli: posłowie Grzegorz Braun (28 głosów), Artur Dziambor (20 głosów), Konrad Berkowicz (10 głosów) i Janusz Korwin-Mikke (8 głosów) oraz byli posłowie Krzysztof Tołwiński (7 głosów) i Jacek Wilk (4 głosy). Nikt nie głosował na Pawła Skuteckiego i Magdalenę Ziętek-Wielomską

Z kolei w Olsztynie W Olsztynie do urny trafiły 132 głosy ważne. 77 z nich oddano na Bosaka, 20 na Brauna, 12 na Dziambora. Janusz Korwin-Mikke uzyskał 5 głosów.

Wyniki z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego dają Krzysztofowi Bosakowi 9 głosów elektorskich; Grzegorz Braun ma 3, Artur Dziambor i Konrad Berkowicz - po 2, Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk - po 1.

Po pierwszych zjazdach w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim (7.12), kolejne są zaplanowane w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim (8.12), świętokrzyskim i mazowieckim (14.12), lubelskim i podkarpackim (15.12), małopolskim i śląskim (4.01), opolskim i dolnośląskim (5.01), łódzkim i wielkopolskim (11.01) oraz lubuskim i zachodniopomorskim (12.01).

18 stycznia ma odbyć się zjazd elektorów, na którym w głosowaniu jawnym wybrany zostanie kandydat Konfederacji na prezydenta. By zyskać nominację, kandydat musi uzyskać ponad 50 proc. głosów elektorów.

ja

Wykop Skomentuj97
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka