162 obserwujących
8912 notek
23575k odsłon
1699 odsłon

Rząd Rosji podał się do dymisji

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w środę, że jego rząd podał się do dymisji. Fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w środę, że jego rząd podał się do dymisji. Fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Wykop Skomentuj39

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w środę, że jego rząd podał się do dymisji. 

Jednocześnie prezydent Władimir Putin zapowiedział utworzenie stanowiska zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji i powołanie Miedwiediewa na ten urząd. 

O tych decyzjach Putin i Miedwiediew poinformowali około dwóch godzin po zaproponowaniu przez prezydenta w orędziu do parlamentu zmian w konstytucji. 

Miedwiediew podkreślił, że w swym orędziu szef państwa zapowiedział „fundamentalne zmiany”, które - gdy zostaną wprowadzone - oznaczać będą zmiany „w równowadze różnych gałęzi władzy”. Oświadczył, że w tym kontekście „jest oczywiste”, iż rząd powinien zapewnić prezydentowi „możliwość podejmowania wszelkich niezbędnych decyzji” i w związku z tym uznał za potrzebne podanie się jego gabinetu do dymisji.

Dymitr Miedwiediew
Prezydent Rosji Władimir Putin ma powołać Dymitra Miedwiediewa na nowe stanowisko zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa. Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV/SPUTNIK/GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL

Putin polecił, by dotychczasowy rząd wykonywał swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu. Wyraził zadowolenie z pracy rządu Miedwiediewa, który - jak przypomniał - premierem Rosji jest od ośmiu lat.

Polecił także utworzenie stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa (na czele rady stoi prezydent państwa) i powołanie Miedwiediewa na ten urząd. Były premier ma odpowiadać za kwestie bezpieczeństwa i zdolności obronnych. 

Jak zauważają media, oznacza to, że nowym premierem Rosji nie będzie Miedwiediew; nie jest jasne, kto nim zostanie. 

Wśród zmian w konstytucji, które w środę zaproponował Putin, jest rozszerzenie kompetencji parlamentu w formowaniu rządu. Duma Państwowa ma wyłaniać premiera i na jego wniosek - ministrów, a prezydent będzie zobowiązany do ich mianowania na stanowiska. Zmiany te mają być poddane pod referendum. 

Po decyzji o podaniu się rządu do dymisji spadł kurs rubla rosyjskiego - o 30 kopiejek, do 61,725 rubli za 1 USD. Jest to poziom najniższy na przestrzeni ostatniego tygodnia.

KW

Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka