141 obserwujących
7245 notek
18803k odsłony
2954 odsłony

Korwin-Mikke niezadowolony ze zwycięstwa Bosaka. "Trzeba zrobić kuku POPiSowi"

Janusz Korwin-Mikke głośno mówi o tym, co myśli o wygranej Krzysztofa Bosaka w prawyborach. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Janusz Korwin-Mikke głośno mówi o tym, co myśli o wygranej Krzysztofa Bosaka w prawyborach. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wykop Skomentuj108

W sobotę Krzysztof Bosak wygrał prawybory w Konfederacji i został kandydatem na prezydenta. Zwycięstwo byłego polityka LPR nie przypadło do gustu Januszowi Korwinowi-Mikke, który uważa, że Grzegorz Braun byłby lepszy w kampanii wyborczej. 

Prawybory w Konfederacji miały charakter elektorski. W grudniu i styczniu odbyło się 16 konwencji wojewódzkich i wyborcy popierali swoich kandydatów. Łącznie 314 elektorów w Warszawie reprezentowało aż 9 polityków Konfederacji: Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna, ale też Konrada Berkowicza, Artura Dziambora, Janusza Korwina-Mikke, Jacka Wilka, Magdalenę Ziętek-Wielomską, Pawła Skuteckiego i Krzysztofa Tołwińskiego. Kandydaci, którzy zdobyli na zjazdach największe poparcie wyborców, mieli jednocześnie najwięcej głosów elektorskich.

Ostatecznie prawybory w Konfederacji wygrał Bosak - 51,9 proc. głosów elektorów, natomiast Braun zdobył 48,5 proc. Rezultat nie spodobał się Korwinowi-Mikke.

- Krótko: uważam, że znacznie lepszym kandydatem Konfederacji byłby kolega Braun, niż kolega Bosak (z wielu względów, również wyniki: Bosak: 3,89%, Braun 5,29%). A kolega Dziambor nie miał szans u elektorów kolegów Brauna - wyjaśnił. 

- Jak kierowałem się ideologią i honorem, zamiast interesem - to było źle. Jak podjąłem wykalkulowaną decyzję zgodną z interesem partii i całej Konfederacji - to też źle. A kolego Artur Dziambor zamiast interesu, jako człowiek honoru wybrał vendettę. Trudno - dodał Korwin-Mikke. 

Korwinowcy spodziewali się, że głosy elektorskie Dziambora przypadną w udziale Brauna. Okazało się jednak, że zostały przekazane na konto Bosaka, dzięki czemu narodowiec wygrał nieznaczną przewagą prawybory w Konfederacji. Korwin-Mikke nie ustaje w krytyce formuły głosowania, jednocześnie zadeklarował wsparcie dla Bosaka. Z jednym wyjątkiem: lider formacji KORWIN poprosił wyborców, by nie popierali... poglądów kandydata Konfederacji. 

- Teraz, oczywiście, będziemy popierali kolegę Krzysztofa Bosaka. Ja będę prosił moich zwolenników, by oddali na Niego głosy. Natomiast będę ich też prosił, by broń Boże nie aprobowali Jego poglądów! Trzeba głosować na Bosaka by zrobić kuku POPiSowi, PSLD itd. - przyznał Korwin-Mikke w mediach społecznościowych. 

Na wpisy Korwina-Mikke odpowiedział europoseł Dobromir Sośnierz. - Sugerowanie, że to Artur Dziambor zadziałał na własną rękę, jest niedorzeczne. To ci, którzy porzucili wolnościowego kandydata na rzecz Grzegorza Brauna, zaryzykowali jedność i lojalność partyjną — i przegrali, topiąc przy okazji całą partię. Szkoda. Ja zrobiłem to, co obiecałem sympatykom — do końca walczyłem o Artura - napisał. 

- Panie prezesie, jeszcze raz: nie wypada, pisanie bzdur, które nie stały nawet obok prawdy, na publicznym forum, to bardzo zły ruch. Odradzam - zwrócił się do Korwina-Mikke sam Dziambor. 

Polityk Konfederacji postawił na Bosaka, ponieważ - jak podkreślił - ma on większe szanse na zdobycie szerszego elektoratu oprócz głosujących na Konfederację. - Głosowanie, w którym trzeba było zdecydować się pomiędzy Grzegorzem Braunem, a Krzysztofem Bosakiem, nie było łatwe. Osobiście uznałem, że wybory prezydenckie to pojedynek, w którym konkretne poglądy mają o wiele mniejszy ciężar wagowy niż ogólny wizerunek. Potencjał Krzysztofa Bosaka do przekonania do Konfederacji nowych wyborców jest moim zdaniem większy niż Grzegorza Brauna - napisał poseł Dziambor. 

Do podziałów i zamieszania w szeregach Konfederacji odniósł się publicysta Łukasz Warzecha z tygodnika "Do Rzeczy". - Jest Krzysztof Bosak i tyle. Teraz Konfie powinno zależeć, żeby go jak najsilniej wypromować i zdobyć min. 6 proc. w pierwszej turze. Kto tam komu podstawił nogę w prawyborach, to naprawdę nie ma znaczenia - doradził prawicowej partii. 

GW

Wykop Skomentuj108
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka