156 obserwujących
8412 notek
22114k odsłon
4202 odsłony

Julia Przyłębska: Posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego - zawieszone

Julia Przyłębska (na zdjęciu): W związku z postępowaniem przed Trybunałem posiedzenie trzech Izb SN jest zawieszone. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Julia Przyłębska (na zdjęciu): W związku z postępowaniem przed Trybunałem posiedzenie trzech Izb SN jest zawieszone. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj402

W związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone - oświadczyła prezes TK Julia Przyłębska. 

W odczytanym w środę przez rzeczniczkę TK Aleksandrę Wójcik oświadczeniu prezes Trybunału poinformowała, że do TK wpłynął wniosek marszałek Sejmu o rozstrzygniecie dwóch sporów kompetencyjnych między: Sejmem a SN oraz prezydentem a SN. 

W oświadczeniu Przyłębska zauważyła, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny. 

„W tym stanie rzeczy postępowanie przed SN z wniosku I prezesa SN rozpoznawanego przez trzy izby SN ulega zawieszeniu” - wskazała Przyłębska. Rzeczniczka TK dodała, że zgodnie z ustawą dalsze procedowanie SN ws. pytań prawnych I prezes SN powinno być powstrzymane. 

W oświadczeniu zaznaczono też, że pisma procesowe w tej sprawie zostały w środę doręczone wszystkim uczestnikom postępowania, w tym I prezesa SN Małgorzacie Gersdorf. Jak dodała Przyłębska, sprawa ta przed Trybunałem zostanie rozpoznana w pełnym składzie. 

Rzeczniczka TK wskazała też, że informacja o terminie rozpoznania sprawy zostanie zamieszczona na stronie Trybunału. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów. Jak mówiła, wniosek do TK jest skierowany „w poczuciu odpowiedzialności za państwo”. – To nie jest fanaberia, to nie jest „widzimisię”, to jest sprawa bardzo poważna i uznałam, że mam jako marszałek obowiązek zapytać TK, jak to w końcu jest, czy Sejm ma prawo podejmować ustawy ws. organizacji sądów, tak jak to mówi TK, czy też nie – zaznaczyła. 

– Jeżeli TK podejmie się tej sprawy, to to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie trzech izb SN i wydanie decyzji – oceniła Witek. 

Chodzi o zaplanowane na czwartek posiedzenie trzech Izb SN zainicjowane pytaniem prawnym przedstawionym przez I prezes tego sądu w zeszłym tygodniu. Małgorzata Gersdorf przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono tego, czy udział w składzie sądu powszechnego lub SN osoby powołanej na sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w jej obecnym składzie prowadzi do naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej, wskutek czego osoba taka jest nieuprawniona do orzekania lub skład sądu jest sprzeczny z przepisami. 

Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski odnosząc się do oświadczenia Przyłębskiej powiedział, że nie ma żadnego sporu kompetencyjnego, a Sąd Najwyższy nie wchodzi w żadną kolizję z innym organem państwowym, zwłaszcza z Sejmem. – W czwartek jest posiedzenie, będziemy się nad tym zastanawiać – dodał. 

Michał Laskowski rzecznik prasowy Sądu Najwyższego
Michal Laskowski (na zdjęciu): Sąd Najwyższy nie wchodzi w żadną kolizję z innym organem państwowym, zwłaszcza z Sejmem. Fot. Marcin Obara

Laskowski podkreślił przy tym, że „prawo musi być oparte na pewnych faktach i te fakty muszą pasować do przepisów”. – Nie wiem, kto i z kim miałby tu być w sporze, to jest fikcja, tu żadnego sporu nie ma, bo SN rozstrzyga rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego i ewentualnie sądów powszechnych i nie wchodzi w żadną inną kolizję z innym organem państwowym, zwłaszcza z Sejmem – powiedział. 

Początek posiedzenia - w którym ma wziąć udział ponad sześćdziesięciu sędziów SN - zaplanowano na godz. 10.00.

KW

Wykop Skomentuj402
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka