156 obserwujących
8178 notek
21579k odsłon
5440 odsłon

TSUE nałoży dzienną karę na Polskę? Padają astronomiczne kwoty

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. fot. Flickr
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. fot. Flickr
Wykop Skomentuj400

Aż dwa miliony euro dziennie kary może grozić Polsce, jeżeli „nie zamrozi” działania Izby Dyscyplinarnej SN - donoszą media.

"Wnioskując o środek tymczasowy blokujący działanie Izby Dyscyplinarnej, Komisja Europejska może wnieść od razu o nałożenie na Polskę dziennej kary za każdy dzień niezastosowania się do postanowienia TSUE" – donosi RMF FM, powołując się na unijnego prawnika. Obecnie prawnicy KE przygotowują wniosek do TSUE, o którym kolegium komisarzy zadecydowało w ostatni wtorek.

Zobacz: TSUE nie poczeka długo na wyjaśnienia od rządu PiS ws. Izby Dyscyplinarnej. Znamy termin

To, czy Komisja Europejska będzie od razu wnioskować o kary, będzie zależeć od oceny sytuacji, czyli ryzyka niezastosowania się przez Polskę do postanowienia TSUE - powiedział o unijne źródło rozgłośni RMF FM. Według niego, "jest to ocena polityczna dotycząca tego, czy Komisja Europejska będzie chciała do tego stopnia zaostrzyć ten wniosek".

Polskie władze dały już do zrozumienia, że nie wycofają się z reformy wymiaru sprawiedliwości, a TSUE nie ma tej sprawie kompetencji. To przemawiałoby za natychmiastowym wnioskiem o karę.

Rozmówcy RMF FM podkreślają jednak, że tym razem w sporze z Polską chodzi o państwową instytucję. "W takim wypadku, jeżeli KE nie będzie wnioskować od razu o kary, to będzie najpierw czekać na postanowienie TSUE, a potem obserwować, jak jest wdrażane. I dopiero w razie stwierdzenia, że nie jest wdrażane, wystąpi o kary" - czytamy. Sprawa nie jest zatem przesądzona.

"Komisja Europejska uważa, że sytuacja praworządności w Polsce się pogorszyła i że Polska nie stosuje się do orzeczenia TSUE z 19 listopada w sprawie KRS. Chodzi o to, że Izba Dyscyplinarna po orzeczeniu SN, które było następstwem wyroku TSUE, nie zaprzestała swojej działalności" - dowiadujemy się z komunikatu RMF FM.

KJ

Wykop Skomentuj400
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka