Koronawirus w Polsce. 13-letni Szymon w oknie swojego domu w Gdańsku, w którym przykleił kartki z tekstem "Musi być dobrze". Fot. PAP/Adam Warżawa
Koronawirus w Polsce. 13-letni Szymon w oknie swojego domu w Gdańsku, w którym przykleił kartki z tekstem "Musi być dobrze". Fot. PAP/Adam Warżawa

Polski biznes chce tarczy antykryzysowej 2.0. WHO o maseczkach. Korona-raport

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

Organizacje biznesowe apelują o pilne wypracowanie tarczy antykryzysowej 2.0. Mogą zaistnieć sytuacje, w których powszechne noszenie masek spowolni rozwój epidemii - mówi wysoki urzędnik WHO. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek po godz. 23.00 o 3383 zarażonych COVID-19 i 71 zmarłych osobach.


Apel o taczę antykryzysową 2.0

Dziewięć organizacji biznesowych apeluje o pilne wypracowanie tarczy antykryzysowej 2.0, która będzie dostarczać rozwiązań i narzędzi adekwatnych do potrzeb gospodarki. 

Wśród postulatów znalazło się m.in. określenie i zapewnienie odpowiednich środków pomocowych dla podmiotów leczniczych, które w związku z obecną sytuacją będą zmagać się z ogromnymi komplikacjami w zakresie zwiększenia pracochłonności, wzrostu kosztów funkcjonowania, w tym w szczególności zakupu wyposażenia i środków ochrony. 

koronawirus, Łódź, lekarze, pielęgniarki, firmy, restauratorzy
Na łódzkich przystankach tramwajowych oraz przy drogach wjazdowych do miasta pojawiły się ogłoszenia, w których lekarze i pielęgniarki dziękują za pomoc w walce z epidemią koronawirusa. Fot. PAP/Roman Zawistowski

Organizacje postulują też rozszerzenie zwolnienia ze składek płaconych do ZUS na wszystkie firmy przeżywające trudności ekonomiczne w związku ze skutkami COVID-19, bez ograniczeń co do ich wielkości. 

Konieczne też są, zdaniem organizacji, zwolnienia firm, niezależnie od wielkości, z podatków CIT, PIT, VAT, od nieruchomości przez drugi kwartał 2020 r., kiedy dochody spadną o więcej niż 30 proc. 

Pod apelem podpisała się Konfederacja Lewiatan, ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Business Center Club i Związek Rzemiosła Polskiego. 

Jarosław Gowin chce zmian w konstytucji

Jedynie PiS poparło propozycję lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina ws. zmian w konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata; przeciwne takim zmianom są pozostałe kluby: KO, Lewica, PSL-Kukiz15 oraz koło Konfederacji.

Jarosław Gowin poinformował, że jego ugrupowanie złoży projekt zmian w konstytucji, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata. – To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata – powiedział wicepremier. 

WHO o maseczkach

Mogą zaistnieć sytuacje, w których powszechne noszenie masek spowolni rozwój epidemii, ale na razie należy je przeznaczyć przede wszystkim dla personelu medycznego - powiedział w piątek dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan. 

Istnieje możliwość, że wirus przenosi się również drogą powietrzną, a nie tylko kropelkową, ale nadal uważa się, że do zakażenia dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy osoby mające symptomy choroby Covid-19 kaszląc i kichając, przenoszą wirusa na innych ludzi bądź zakażają powierzchnie. 

Według piątkowego zestawienia Reutera co najmniej milion ludzi na świecie zostało zakażonych koronawirusem, który dotarł do ponad dwustu krajów. Poza Chinami pandemia pochłonęła blisko 51,2 tys. ofiar śmiertelnych. 

Oficjalne dane na temat liczby zgonów w Chinach zostały ostatnio zakwestionowane przez wywiad USA i władze Wielkiej Brytanii. 

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia - 244 348 - odnotowano w USA, które stały się największym epicentrum pandemii. 

Zakaz wstępu do lasów

W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek resort środowiska.  

„W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte” - przekazało ministerstwo.

Zamknięte kolejne placówki oświatowe

Resort edukacji zamyka kolejne placówki oświatowe. Od 6 do 10 kwietnia poradnie psychologiczno-pedagogiczne mają pracować zdalnie, zawieszone będą zajęcia w przedszkolach i szkołach specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej – wynika z podpisanego w piątek rozporządzenia MEN.

Rozporządzeniem MEN z 11 marca zawieszono zajęcia w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach w całym kraju, początkowo do 25 marca, później do 10 kwietnia.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości