154 obserwujących
7998 notek
21097k odsłon
1654 odsłony

Główny ekonomista ZUS: 500 plus do zmiany, powinno być dla najbiedniejszych dzieci

500 plus do zmiany? Tego chce główny ekonomista ZUS.
500 plus do zmiany? Tego chce główny ekonomista ZUS.
Wykop Skomentuj124

Wypowiedzi głównego eksperta ZUS prof. Pawła Wojciechowskiego wprowadziły zamieszanie w szeregach Zjednoczonej Prawicy. Ekonomista skrytykował program 500 plus, który obecnie jest adresowany do wszystkich rodzin, bez względu na dochody. - To niebywała nieodpowiedzialność. To działanie na szkodę - oceniła była minister Elżbieta Rafalska. 

Rodzina 500 plus to znak firmowy rządów PiS, którym chwali się w kampanii wyborczej Andrzej Duda. Po zmianie władzy w 2015 roku, świadczenia miały trafić do najbiedniejszych rodzin, ale Zjednoczona Prawica zdecydowała o przekazaniu środków bez względu na dochody na każde dziecko. Dzięki temu, co miesiąc 500 złotych otrzymują również najbogatsi. 

- Co do 500 plus to, zamiast waloryzować to świadczenie, lepiej zastanowić się, jak skierować wyższe świadczenia tylko do tych, którzy naprawdę go potrzebują - zastanawiał się główny ekonomista ZUS w rozmowie z portalem money.pl. Trwa też spór, czy wypłaty 500 plus ograniczyć na czas kryzysu, czy też podnieść wartość świadczeń ze względu na rosnącą inflację. 

- Uważam, że zamiast podnosić 500 plus, lepiej je adresować do tych, którzy faktycznie go potrzebują, czyli rodzin o niższych dochodach. To świadczenie nie wszystkim się należy, powinny je otrzymywać dzieci mniej zamożnych rodziców - podkreślił prof. Wojciechowski. 

- Jeśli świadczenie miałoby wzrastać, to kwotowo, a nie procentowo. Najlepiej byłoby jednak poczekać kilka lat i ocenić efekty dla ograniczania ubóstwa, poziomu nierówności. Zawsze byłem zwolennikiem dobrego adresowania programów społecznych, bo wtedy poziom świadczeń dla potrzebujących może być wyższy - dodał ekspert ZUS. 

Stwierdzenia Wojciechowskiego zostały skomentowane przez zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - To nie jest stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.To prywatna wypowiedź Pana Profesora. Temat, w którym wypowiadał się ekspert, nie dotyczy tematyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 

Czy główny ekonomista ubezpieczyciela może stracić pracę za krytykę szerokiego programu 500 plus? - Jestem zbulwersowana wypowiedzią głównego ekonomisty ZUS na temat 500 plus - nie ukrywała minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, którą cytowała PAP.

- Nie ma takiej możliwości, nie ma nawet takiego rozważania, byśmy społeczne programy, w tym program "Rodzina 500 plus", mieli ograniczać. Wypowiedź głównego ekonomisty ZUS zupełnie nie bierze pod uwagę analizy sytuacji polskich rodzin - powiedziała. Zdaniem Maląg, 500 plus pozwala na przetrwanie polskich rodzin w dobie pandemii koronawirusa. 

Minister nie wykluczyła wyciągnięcia konsekwencji wobec prof. Wojciechowskiego. - Myślę, że pani prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podejmie w tej sprawie stosowne działania - zaznaczyła Maląg. 

Do słów ekonomisty ZUS odniosła się również europosłanka Elżbieta Rafalska, która wprowadzała program świadczeń dla rodzin. - W czasie kampanii nie powinno być żadnych prywatnych poglądów wyrażanych publicznie. Jak na profesora i głównego ekonomistę ZUS to niebywała nieodpowiedzialność. To działanie na szkodę. Pamiętajmy, że najlepszym gwarantem 500 plus jest Andrzej Duda - napisała na Twitterze.

GW

Wykop Skomentuj124
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo