Matura 2020. fot. PAP/Lech Muszyński
Matura 2020. fot. PAP/Lech Muszyński

Matura 2020. Na języku polskim "Wesele" Wyspiańskiego i wiersz Anny Kamieńskiej

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 26

Maturzyści mogą odetchnąć z ulga po pierwszym dniu matur. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym przebiegł bez zakłóceń.

Na maturze z języka polskiego uczniowie mieli dwa tematy do wyboru. W tym roku oprócz rozprawki na temat "Wesela" mogli zinterpretować wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne". 

Egzamin trwał 170 minut. Arkusz egzaminacyjny rozwiązywany przez maturzystów CKE ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

Po godz. 14.00 będzie przeprowadzony egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Nie jest on obowiązkowy. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 60,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz 4,1 tys. absolwentów z lat ubiegłych.

Matura 2020
Tegoroczna matura była inna niż wszystkie dotycznas. fot. PAP/Lech Muszyński

Matura 2020. Tematy wypracowań

Zdający maturę z języka polskiego mieli za zadanie wyjaśnić na postawie dramatu Wyspiańskiego, w jaki sposób elementy fantastyczne wpływają na utwór.

Maturzyści mogli też wybrać drugie zadanie. Chodziło o analizę wiersza „Daremne" Anny Kamieńskiej. Ten temat wybiera jednak zdecydowana mniejszość maturzystów. 

„Daremne"

Noszę od dzieciństwa cały ten bagaż:

Skrzypce ojca w czarnym futerale,

Drewniany talerz z napisem:

„Do soli i chleba gości nam potrzeba",

Jedną dróżkę głęboką,

Po której przesuwa się cień konia i wozu,

Ścianę pleśni,

Rozkładane łóżeczko,

Wazon z gołąbkami,

Przedmioty Trwalsze nad życie,

Wypchanego głuszca

Na spróchniałym kredensie,

Ach - i jeszcze tę całą Piramidę schodów i drzwi.

To nielekko

Dźwigać tyle rupieci.

A wiem, że do końca

Nie pozbędę się ani jednego.

Aż przyjdzie mądra moja matka

Przyjdzie znikąd donikąd,

I powie:

- Złóż to wszystko, córuchno.

To nie ma sensu.

Kim jest Anna Kamieńska?

Anna Kamieńska urodzona w 1920 roku w Krasnymstawie znana jest nie tylko jako poetka, ale też pisarka, tłumaczka i krytyczka literacka. Jest autorką blisko stu książek nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Przekładała utwory m.in. z rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego czy hebrajskiego.

Pierwsze wiersze Kamieńska pisała jako 14-latka. Debiutowała pod auspicjami Józefa Czechowicza w 1936 roku w "Płomyczku", na łamach którego wydrukowane zostały jej dwa wiersze. Za jej oficjalny debiut uważa się jej publikacje w "Odrodzeniu" w 1944 r.

Po uzyskaniu matury w działającym konspiracyjnie liceum humanistycznym w Lublinie, prowadziła samodzielne studia polonistyczne, zdając egzaminy na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie studiowała filologię klasyczną – początkowo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Łódzkim.

W 1948 roku wyszła za mąż za poetę i tłumacza Jana Śpiewaka, wspólnie z mężem tłumaczyli rosyjską poezję i dramaty oraz prowadzili liczne prace redakcyjne książek.

Śpiewak zmarł w 1967 roku, a poetka długo była w żałobie, w której wspierał ją jej przyjaciel ksiądz Jan Twardowski. Niedługo przed jej śmiercią ksiądz zadedykował jej wiersz "Śpieszmy się", a ona odpowiedziała na niego tekstem "Puste miejsce". Poetka zmarła w 1986 roku.

Anna Kamieńska
Anna Kamieńska. fot. Wikimedia

Na arkuszach maturalnych inna data

Chociaż jest 8 czerwca, data, która widnieje na arkuszu, to 4 maja. Czy to błąd? Marcin Smolik, Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) wyjaśnia.

Terminy matur zostały przesunięte na czerwiec ze względu na pandemię. Początkowo miały rozpocząć się 4 maja i właśnie ta majowa data jest na arkuszach.

- Po ogłoszeniu epidemii doszliśmy do wniosku, że nie będziemy niszczyć tych arkuszy ani przedrukowywać, bo nie wiadomo, kiedy egzamin będzie przeprowadzany - powiedział dyrektor CKE z w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.  

Pomimo tego, że egzamin będzie 8 czerwca, to na arkuszu jest data 4 maja. To nie jest błąd. To nie jest arkusz nieważny - wyjaśnił.

Matura 2020
Ostatnie konsultacje przed maturą. fot. PAP/Lech Muszyński

Matura 2020 ze specjalnymi obostrzeniami

Tegoroczna matura przebiegła pod specjalnym rygorem sanitarnym. Przed wejściem na salę uczniowie musieli utrzymywać dystans sanitarny (1,5 m) i mieć założone maseczki. Po zajęciu miejsca w ławce maseczki mogli zdjąć. Osoby z objawami choroby zakaźnej nie mogły przystąpić do egzaminu.

Dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą przystąpić do matury przygotowany jest dodatkowy termin od 8 do 14 lipca. W tym roku do egzaminu mogą przystąpić także osoby przebywające poza granicami Polski: w Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Francji, Niemczech, Litwie i Grecji.

Zobacz wytyczne do przeprowadzania matur.

Matura 2020
Każdemu maturzyście była mierzona temperatura. fot. PAP/Lech Muszyński

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo